Ból jelit – przyczyny, leczenie. Dlaczego bolą jelita?
Ból w jelitach to bardzo nieprzyjemne uczucie, które, nawet przy niskim natężeniu, może zaburzyć skupienie i możliwość poprawnego funkcjonowania. Przyczyny dolegliwości bywają różne i mogą przydarzyć się każdemu. Często powodem jest niewłaściwa dieta lub nietolerancje pokarmowe, choć ból jelit może być związany także z poważniejszymi schorzeniami, np. zapaleniem jelita grubego. Dlaczego bolą jelita i kiedy dolegliwości powinny stać się sygnałem do niepokoju?
Jakie są przyczyny bólu jelit?
Jelita mogą boleć z różnych powodów. Czasem bywają oznaką stanu chorobowego w organizmie, innym razem przyczyną jest przejedzenie lub problemy z trawieniem. Warto zwrócić uwagę na lokalizację bólu, gdyż dzięki temu może to ułatwić diagnostykę i pomóc ustalić przyczynę dolegliwości.
Ból jelit po prawej stronie:
- stany zapalne górnego odcinka przewodu pokarmowego (żołądka, dwunastnicy, przełyku);
- niewydolność zastoinowa serca;
- zapalenie jelit;
- zapalenie wyrostka robaczkowego (ból często jest promieniujący, dlatego trudno go dokładnie zlokalizować);
- schorzenia dróg żółciowych.
Ból jelit po lewej stronie:
- choroba Leśniowskiego-Crohna;
- zatrucie pokarmowe;
- IBS, czyli zespól jelita drażliwego;
- niedrożność jelit;
- zapalenie uchyłków jelita grubego;
- wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Ból jelit może być wywołany także nagromadzeniem gazów. Przyczyną nadmiernej ich produkcji może być przejedzenie lub zły dobór produktów. Częste gazy występują także w wyniku nadmiernego łykania powietrza podczas jedzenia lub gdy wypijemy zbyt dużo napojów gazowanych.
Ból jelit po jedzeniu bywa wynikiem niestrawności lub nietolerancji pokarmowych. Często bywa też objawem refluksu żołądkowo-przełykowego lub wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Chcąc pozbyć się bólu jelit, warto stosować naturalne poprawiające trawienie i pomagające pozbyć się nadmiernych gazów. Warto sięgnąć po ziołowy preparat Iberogast, który stanowi połączenie naturalnych składników, korzystnie wpływających na pracę układu pokarmowego.
Ból jelit – kiedy do lekarza?
Kiedy ból w jelitach powinien być powodem do niepokoju? Przede wszystkim wtedy, gdy zdarza się często i bez konkretnej przyczyny, a do tego nie zmniejsza się po zastosowaniu środków na trawienie i redukcję gazów.
W większości przypadków ból jelit ustępuje samoistnie, a jeżeli znów się pojawia, możemy stwierdzić, że przyczyną było coś, co zjedliśmy lub wypiliśmy. Czasem jednak konsultacja lekarska jest niezbędna. Rady specjalisty powinniśmy zasięgnąć, gdy:
- ból jest tak silny, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, a środki dostępne bez recepty nie przynoszą ulgi;
- występują inne objawy, np. ostre wymioty lub biegunka oraz objawy odwodnienia, np. skąpe oddawanie moczu, apatia, utraty świadomości.
Ból jelit to coś, co może przydarzyć się każdemu i z pewnością większość osób spotkała się z podobnym problemem kilkakrotnie w ciągu życia. Jeżeli dolegliwości zdarzają się dość często, zazwyczaj zmiana diety pozwala je załagodzić i zapobiegać nawrotom. Warto zawsze mieć pod ręką także ziołowe na trawienie lub herbatki, które wspomagają pracę jelit.