Jak ochłodzić pomieszczenie latem? Klimator odpowiedzią na upały!

1 kwietnia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wielkimi krokami zbliża się wiosna i lato, które ostatnimi czasy były wyjątkowo parne i gorące. Wysokie temperatury sprawiły, że zamarzyliśmy o klimatyzacji. Co jeśli jednak nie można pozwolić sobie na tak skomplikowaną instalację? Odpowiedzią na upały może stać się klimator.

Coraz częściej późną wiosną i latem temperatury sięgają zawrotnych wartości utrzymujących się na poziomie 30°C i wyżej. Nawet w domach i blokach o perfekcyjnej izolacji pojawiała się nieprzyjemna duchota, która utrudniała codzienne funkcjonowanie. Wietrzenie pomieszczeń i ciągły szum wentylatorów niestety w wielu przypadkach to wciąż za mało. Jak zatem poradzić sobie z upałem, aby dni były bardziej znośne do przetrwania? Klimator to nowoczesne urządzenie, które szturmem podbija polski rynek. Czym różni się od zwykłego klimatyzatora i na jakiej zasadzie działa? Z pewnością przyciąga zainteresowanie swoją przystępną ceną.

Jak działa klimator?

Klimatory to urządzenia, które budzą nie tylko zainteresowanie, ale również pewne wątpliwości. Ten stosunkowo nowy wynalazek i sposób jego działania to dla wielu osób zagadka. Dlatego właśnie przed zakupem urządzenia, warto zapoznać się z jego specyfiką i tym, na jakiej zasadzie przynosi ulgę podczas upałów. W przypadku klimatora za zmniejszenie temperatury odpowiada wlana do urządzenia woda, która uwalniana jest w postaci zimnej, delikatnej i niemalże niewyczuwalnej mgiełki. Specjalne wkłady chłodzące dodatkowo obniżają temperaturę cieczy. Jak zapewniają producenci, wydajność klimatorów rośnie wraz ze wzrostem temperatury na zewnątrz. To właśnie wtedy urządzenie działające na najwyższych obrotach daje najlepsze rezultaty. W trakcie korzystania z klimatora można pozostawić otwarte okna i drzwi, co nie wpłynie na jego efektywność. Na rynku można spotkać duże klimatory przenośne, a także mniejsze biurkowe. Bardziej zaawansowane modele mają wiele dodatkowych funkcji, między innymi mogą również oczyszczać powietrze, nawilżać je i wzbogacać o jony ujemne.

Czym różni się klimator od klimatyzatora?

Wiele osób zastanawia się nad tym, czym dokładnie różnią się klimatyzatory od klimatorów. Zróżnicowanie dotyczące działania jest w tym wypadku dość zauważalne. Po pierwsze, czynnikiem chłodzącym w klimatyzatorach jest freon, natomiast w klimatorach woda. Po drugie, w przypadku klimatyzatorów, dla efektywnego działania, należy użytkować je jedynie w pomieszczeniach zamkniętych. Urządzenia cechują się również większym poborem energetycznym niż klimatory, a także malejącą mocą chłodzenia wraz ze wzrostem temperatury. Potrafią jednak schłodzić większe przestrzenie, a efekt przyjemnego zimna utrzymuje się jakiś czas po wyłączeniu urządzenia. Największą różnicą jest jednak cena. Kwota, jaką należy wydać na dobrej jakości klimatyzator, rozpoczyna się od 1000 złotych, jednak zazwyczaj sięga przynajmniej 1500, a nawet ponad 2000 złotych.

Ile kosztuje klimator przenośny?

Za ile w takim razie można kupić klimator przenośny? Wiele zależy od jego wielkości, a także dodatkowych funkcji. Małe klimatory biurkowe można dostać już za około 50 złotych. Należy jednak pamiętać, że ich wydajność nie pozwoli na ochłodzenie całego pomieszczenia. Ceny większych klimatorów rozpoczynają się od około 300 złotych i uzależnione są od specyfikacji, a także zastosowania. Za model marki Cronos, który chłodzi, oczyszcza, nawilża i jonizuje, dodatkowo ma kilka trybów nawiewu i kilka trybów pracy, a pojemność zbiornika wynosi aż 12 litrów, należy zapłacić około 500 złotych.

Czy warto latem inwestować w klimator przenośny do domu lub do biura? Zdecydowanie tak! To szczególnie dobre rozwiązanie dla osób lubiących funkcjonować przy otwartych oknach.

 

 

 



FORUM - bieżące dyskusje

Naturalne kosmetyki
Sama robię kremy, ale to wymaga wysokiej higieny, bo inaczej krem się...
Typy mężczyzn
Maminsynki wychowane przez samotne matki. Tragedia... oni nie są zdolni do żadnego związku...
Jak można zostać dietetykiem
Kurs dietetyki też jest ok, jeśli ktoś się sam dokształca i interesuje swoją dziedziną.
leczenie niepłodnosci
Moim zdaniem leczenie nepłodności ma sens do 30. roku życia. Potem wzrasta znacznie ryzyko...