5 mitów na temat podpasek wielorazowych

12 marca 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Podpaski ekologiczne wzbudzają w wielu kobietach zdziwienie oraz strach przed tym, że nie są one w stu procentach higieniczne. Takie przekonania tworzą wiele mitów, które nawet w najmniejszym stopniu nie są prawdziwe.

Mit 1: Ekologiczne podpaski są drogie

Wśród wielu osób istnieje przekonanie, że wielorazowe podpaski są drogie, i że ich zakup się nie opłaca. Otóż jest to mylne przekonanie, ponieważ wielorazową podpaskę kupujemy na wiele użyć a nawet lat. Porównajmy więc cenę podpasek jednorazowych i wielorazowych. Podpaski wielorazowe popularnej marki kosztują około 7zł za 20 sztuk, natomiast musimy pamiętać o tym, że takie podpaski musimy kupować ciągle, więc wydatki na takowe podpaski zwiększają się. Natomiast koszt podpaski wielorazowej to koszt od 10 do 30 zł za sztukę, w zależności od grubości i chłonności. Takich podpasek w swojej „kolekcji” potrzebujemy 3-4, więc jak  możemy zauważyć ich cena nie jest wygórowana jak może wydawać się to wielu osobom.

Mit 2: Mają nieatrakcyjny wygląd

Nic bardziej mylnego! Podpaski wielorazowego użytku mają wiele wzorów jak i kolorów. Producenci eko podpasek oferują do wyboru wiele wariantów kolorystycznych. Także każdy kolor łączy się z innymi nietuzinkowymi wzorami. Podczas wyboru podpasek wielorazowych nie tylko mamy w ofercie szeroki przekrój kolorystyczny ale także wiele rodzajów materiałów do wyboru. Takich jak na przykład: bawełna, welur czy coolmax. Użytkowniczki takich podpasek mogą cieszyć się szerokim asortymentem oferowanym przez wielu producentów.  Dodatkowo na rynku istnieją również wkładki wielorazowe, przeznaczone do codziennego użytku w czasie, gdy nie mamy menstruacji. Wkładki wielorazowe nie mają materiału PUL, czyli nie są nieprzemakalne. Bardzo szeroką kolekcję wzorów mają podpaski wielorazowe marki Soft Moon

podpaski wielorazowe

Mit 3: Ich czyszczenie i przechowywanie jest skomplikowane

Wiele kobiet słysząc o podpaskach wielorazowych od razu zniechęca się do ich użytkowania ze względu na obawę przed ich czyszczeniem i przechowywaniem. Natomiast jest to mylne przekonanie, ponieważ podpaski wielorazowe bardzo łatwo się czyści jak i przechowuje. Podczas użytkowania podpasek wielorazowych należy kierować się kilkoma nieskomplikowanymi zasadami. Gdy używamy takową podpaskę w domu najlepiej jest ją od razu zaprać mydłem w zimnej wodzie, aby nie pozostały na niej żadne plamy. Następnie możemy prać ją w pracy z innymi rzeczami, musimy jednak pamiętać o tym, że do takiego prania nie możemy dodawać płynu do płukania, gdyż sprawi on, że nasza podpaska będzie mniej chłonna. Jednak, gdy jesteśmy poza domem i musimy zmienić podpaskę możemy skorzystać z woreczka, który wykorzystywany jest także do przechowywania zabrudzonych wielorazowych pieluszek. Woreczek ten wykonany jest z nieprzemakalnego materiału PUL, który umożliwi nam schowanie zabrudzonej podpaski na przykład do torebki, nie brudząc przy tym innych znajdujących się tam rzeczy. Następnie po przyjściu do domu zapieramy podpaskę i pierzemy według wskazówek powyżej.

Mit 4: Są niehigieniczne

Wielorazowość takich produktów często kojarzy nam się z tym, że są niehigieniczne. Jednak jest to kolejny mit krążący wśród wielu kobiet. Podpaski ekologiczne wielorazowe są produktami, o które należy dbać podobnie jak o bieliznę, którą nosimy na co dzień. Jeśli zmieniamy ją często, pierzemy i przechowujemy w odpowiedni sposób jest ona w pełni higieniczna. Tak samo jest z eco podpaskami, które wymagają od nas odpowiedniego prania i przechowywania. Jest to w pełni higieniczny produkt dopuszczony do użytku kobiet. Aby zachować ich czystość oraz materiał bez plam na początku należy wyprać je ręcznie w zimnej wodzie, żeby sprać krew, a następnie w pralce w temperaturze 40st C, lub 60 stopni z dodatkiem proszku odkażającego typu Nappy Fresh. My polecamy proszki ekologiczne takich marek jak np. Balja, Meyeri, Bio-D, lub samodzielnie robionych proszków w domu na bazie podstawowych składników takich jak boraks, soda kalcynowana i płatki mydlane z dodatkiem ulubionego olejku eterycznego. Czym mniej przetworzonych składników, tym lepiej dla naszej skóry! Podstawą jest, aby to były ekologiczne proszki do prania. Jeżeli każda użytkowniczka wielorazowych podpasek będzie przestrzegała zasad i instrukcji towarzyszących przy korzystaniu z produktów wielorazowego użytku nie będzie podstaw do tego, aby stały się one niehigieniczne.

Mit 5: Ich użycie jest kłopotliwe i skomplikowane

Przyzwyczajając się do podpasek jednorazowych nie wyobrażamy sobie zmienienia czegoś w swojej rutynie dbania o higienę podczas menstruacji. Jednak nie musimy się obawiać zmian, gdyż są one czymś naturalnym w naszym życiu. Używanie podpasek wielorazowych jest bardzo wygodne, tym samym możemy przyczynić się do dbania o naszą planetę. Ekologiczne podpaski wielorazowe  na bokach mają napy, dzięki którym podpaskę z materiału przypinamy do bielizny pod spodem. Napy nie są wyczuwalne ani przy chodzeniu, ani przy np. jeździe na rowerze.  Przekonanie, że podpaski inne niż te jednorazowe są skomplikowane jest jedynie mitem wynikającym z przyzwyczajeń. Zaczynając używać podpaski wielorazowe rozwiejemy wszystkie nasze wątpliwości i obawy przed korzystaniem z takich podpasek.