Czy tylko bawełna? Wybieramy materiały i ubrania dla dziewczynek i chłopców

25 stycznia 2021, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Wybierając ubrania dla dzieci, należy dokładnie zapoznać się z informacjami na metkach. Na nic zdadzą się zachwycające fasony, piękne wzory i kolory, jeśli użyte do produkcji tkaniny nie będą zapewniały komfortu na co dzień. Przeczytaj, po jakie materiały sięgać, aby odzież dziecięca była bezpieczna, wygodna w noszeniu, a przy tym wytrzymała.

 

dziecko

Kupowanie ubrań dla dziecka to wielostopniowy proces. Trendy i moda to jeden z wyznaczników, którymi można się kierować. Trzeba jednak pamiętać, że modne ubrania dla dziewczynek i chłopców muszą być przede wszystkim wygodne – nie krępować ruchów, zapewniać dobre warunki termiczne i pozwalać na odparowanie wilgoci. To podstawowe kryteria, które warto wziąć pod uwagę.

Ubrania dla dziewczynek i chłopców z naturalnych materiałów

Dziecko najlepiej czuje się w naturalnych materiałach. W grę wchodzą też tkaniny z dodatkiem sztucznych włókien, które pozytywnie wpływają na trwałość i żywotność ubrań. Jaka w związku z tym powinna być dziecięca odzież?

Przewiewna

Malucha trudno utrzymać w miejscu. Ruch to oczywisty przejaw ekspresji dziecka, sposób, w jaki poznaje świat, ale i rozładowuje emocje. Z uwagi na to od tkanin, z których wykonane są ubranka, oczekujemy przede wszystkim przewiewności.

Odprowadzająca wilgoć

Przewiewne materiały pozwalają jednocześnie na szybkie i skuteczne odprowadzenie wilgoci. Dzięki temu mniejsze jest ryzyko, że dziecko będzie odczuwało dyskomfort. Zdolność do oddawania wilgoci otoczeniu ma ścisły związek ze składem – im więcej tu naturalnych materiałów, tym lepiej.

Delikatna

Materiały na ubrania dla dziewczynek i chłopców w żadnym wypadku nie powinny podrażniać, drapać itd. Dlatego tak istotne jest, aby kupować u producentów wykorzystujących tkaniny dobrej jakości, bez chemikaliów itp.

Dająca ciepło

Tu znów należy podkreślić przewagę naturalnych tkanin. Nie można oczekiwać, że bluza wykonana w całości z poliestru będzie miała tak dobre właściwości termoizolacyjne, jak chociażby odzież z bawełny czy z wełny.

Dobry skład ubrań dla dziewczynek i chłopców

Jakie materiały zapewniają maluchom najlepsze warunki? Czy sztuczne tkaniny są absolutnie zakazane? Oto kilka podpowiedzi:

Bawełna

Bawełniane ubrania dla dziewczynek i chłopców to zdecydowanie dobry pomysł. Materiał szybko wysycha, dobrze przepuszcza powietrze, a jednocześnie chroni przed zimnem. Poza tym jest w pełni bezpieczny dla wrażliwej skóry dziecka i nie powoduje podrażnień nawet u małych alergików. Odpowiednio pielęgnowane bawełniane ubrania nie rozciągają się i nie odkształcają się w praniu.

Wełna

Jak nic daje ciepło i dba o termoregulację organizmu dziecka. Z wełny, np. merynosa, można wykonywać nie tylko grube swetry, ale również bluzki czy koszulki.

Len

Coraz bardziej popularne są również ubrania z lnu. Len świetnie nadaje się szczególnie na lato, ponieważ pozwala skórze swobodnie oddychać. Oprócz tego cenimy go za trwałość, ale i komfort noszenia. Wbrew pozorom nie musi być szorstki czy sztywny – lniane tkaniny przeznaczone do produkcji odzieży dziecięcej są miłe w dotyku, dobrze się układają itd.

Czy poliester to największe zło?

Poliester nie cieszy się dobrą sławą. Nie powinniśmy go jednak demonizować czy zupełnie skreślać. Dodatek poliestru, nawet na poziomie 30%, nie wpłynie na komfort noszenia ubrań. Dziecięce bluzki czy spódniczki, w których składzie znajdujemy 70% bawełny i 30% poliestru nadal są przyjemne w dotyku, przewiewne, ponadto się nie elektryzują.

Poliester ma jedną, niezaprzeczalną zaletę: jest niezwykle wytrzymały. Wielu producentów stosuje dodatek poliestru do np. do bawełny, aby wzmocnić tkaninę. Dzięki temu nie będzie tak szybko ulegała przetarciom i uszkodzeniom – nawet w przypadku, gdy mamy do czynienia z dziewczęcą sukienką, która noszona jest w zasadzie na okrągło.

modne ubrania da dzieci

Kupując ubrania dla dziewczynek i chłopców, zawsze sprawdzajmy skład materiałów. Jako konsumenci, którzy dbają o komfort i bezpieczeństwo swoich dzieci, mamy prawo zapytać, jakie jest pochodzenie i skład tkanin. W ten sposób zyskujemy pewność, że płacimy za jakość i zrównoważone podejście.