Jak picie kawy wpływa na Twoją skórę? Pozytywne efekty picia kawy
Kawa uznawana jest za jeden z najpopularniejszych napojów na całym świecie. Została sprowadzona do Europy w XVI wieku i od samego początku budziła mnóstwo kontrowersji. Jaki jest wpływ kawy na organizm i jak oddziałuje na skórę?
Kawa – jak wpływa na organizm?
Kawa jest naparem ziołowym cenionym już od wieków za swoje pobudzające właściwości. Sporządza się ją z palonych i mielonych ziaren kakaowca. Kawa oprócz aromatu i niezwykłego smaku wykazuje szereg dobroczynnych właściwości, które oddziałują na cały organizm, także na skórę.
Zalety picia kawy:
- zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita,
- zmniejsza ryzyko choroby Parkinsona,
- ogranicza rozwój próchnicy,
- wykazuje pozytywny wpływ na układ krążenia,
- ma pozytywny wpływ na układ trawienny,
- przyśpiesza metabolizm,
- poprawia perystaltykę jelit,
- zwiększa pamięć krótkotrwałą i zdolności poznawcze,
- ułatwia koncentrację.
Skutki picia kawy mogą być także negatywne, szczególnie, wtedy gdy spożywamy ją w zbyt dużych ilościach. Zbyt wysokie spożycie kawy może oddziaływać negatywnie na organizm, ze względu na zawartą w niej kofeiny. Nie zaleca się wypijania więcej naparu niż 4 filiżanki na dobę. Kawa spożywana w nadmiarze może powodować problemy z zasypianiem, nadmierne pobudzenie i rozdrażnienie. Dlatego dla wielbicieli aromatycznego naparu stworzono kawę bezkofeinową, która zachowuje smak i aromat kawy kofeinowej.
Picie kawy powinny ograniczyć osoby ze schorzeniami żołądka i refluksem, gdyż może zaostrzać przebieg choroby.
Jaki jest wpływ kawy na skórę?
Stan oraz wygląd skóry jest wizytówką każdego człowieka. Jest także odzwierciedleniem dobrej kondycji zdrowotnej. Skóra jest uznawana jako jeden z największych organów ludzkiego ciała zajmuje około 2 m2. Jej rolą jest ochrona narządów przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Jeśli naskórek ulega uszkodzeniu, nie będzie mógł spełniać swoich ochronnych funkcji. Istnieje wiele mitów dotyczących wpływu kawy na skórę. Najważniejsze działanie będą wykazywać zawarte w kawie antyoksydanty i kofeina, która może przyspieszać spalanie tkanki tłuszczowej. Warto dlatego dostarczać organizmowi produktów najwyższej jakości. Do takich należy kawa RL9 – produkt sygnowany nazwiskiem Roberta Lewandowskiego znajdziesz w sklepie internetowym ze zdrową żywnością foods by Ann.
1. Kawa, a moc antyoksydantów.
Antyoksydanty zawarte w kawie silnie wpływają na wygląd skóry. Są to związki chemiczne, które przeciwdziałają procesom utleniania. Wolne rodniki obecne w środowisku mogą siać spustoszenie dla skóry. Dzięki antyoksydantom skóra dostaje dodatkową ochronę i wzmocnienie jej naturalnych systemów obronnych. Antyoksydanty odpowiadają także za zwiększenie produkcji kolagenu, który odpowiada za napięcie i jędrność skóry.
2. Kawa a starzenie się skóry.
Kofeina zawarta w kawie może powodować odwodnienie się skóry. Gdy naszemu ciału brakuje wody, bardzo szybko można zauważyć to na skórze. Stan cery pogarsza się, skóra wygląda na wyraźnie zmęczoną i jest przesuszona. To może prowadzić do utraty naturalnej jędrności, a w konsekwencji do powstania zmarszczek. Aby zapobiec odwodnieniu skóry, zaleca się pić większe ilości wody w ciągu dnia.
3. Kawa, a trądzik.
Kawa nie wpływa na powstawanie zmian trądzikowych, ale może je zaostrzać. Ma to związek z hormonem stresu – kortyzolem, którego poziom wzrasta u osób spożywających kawę regularnie. Warto podkreślić, że kawa zawiera kwas chlorogenowy, który wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwgrzybicze i tym samym może zapobiegać namnażaniu się drożdżaków. Warto podkreślić, że słodkie dodatki do kawy takie jak cukier, mleko skondensowane i słodycze mogą dodatkowo pogorszyć stan cery.
Kosmetyki na bazie kawy
Kawa ze względu na swoje właściwości jest z powodzeniem wykorzystywana w kosmetologii. Stosowanie kofeiny na zewnątrz skóry, poprawia wygląd skóry i spowalniają procesy starzeniowe.
Preparaty na bazie kawy są niezwykle pomocne w codziennej pielęgnacji i wykazują pozytywne działanie na skórę. Drobno zmielona kawa świetnie sprawdzi się do wykonania peelingu. Efekt tarcia pomaga usunąć przesuszony naskórek, co będzie stymulować jego odnowę. Regularne wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych na bazie kawy sprawi, że skóra będzie znacznie bardziej sprężysta, nawilżona, a także gładsza. Kofeina zawarta w kawie będzie poprawiać jakość skóry oraz stanowić oręże w walce z cellulitem.
Peeling kawowy – z czego wynika działanie antycellulitowe?
Peeling kawowy:
- Poprawia krążenie krwi;
- Pobudza usuwanie toksyn;
- Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej;
- Wykazuje działanie antyoksydacyjne;
- Pobudza przepływ limfy;
- Działa ujędrniająco.
Jak wykonać peeling kawowy w domu?
Domowy peeling na bazie kawy jest kosmetykiem tanim i bardzo prostym w wykonaniu. Wystarczy połączyć zmieloną kawę, z olejem kokosowym lub oliwą z oliwek i np. szczyptę cynamonu. Dla wzmocnienia efektu tarcia można dodać cukier lub sól gruboziarnistą.