Kobieta z Pasją Joanna Subdys – optyk i trendsetterka!
4 grudnia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny
W ramach naszego cyklu Kobieta z Pasją miło nam przeprowadzić rozmowę z Panią Joanną Subdys – właścicielką salonu optycznego Optyk Piotrkowska w Łodzi, która opowiada nam o trendach modowych w tej branży oraz na co zwracać uwagę przy wyborze okularów.
– Pani Joanno od jak dawna zajmuje się Pani tego typu działalnością?
Salon optyczny prowadzimy od 4 lat, ale okularami zajmujemy się od ponad dwudziestu. Mój mąż w 1996 roku zajął się dystrybucją markowych opraw okularowych w Polsce, a ja trochę mu pomagałam,, najchętniej gdy rzecz dotyczyła wyjazdów zagranicznych. Jednocześnie pracowałam na Uniwersytecie Medycznym jako nauczyciel akademicki.
Praca związana z pięknymi okularami coraz bardziej mi się podobała, zwłaszcza, że zawsze interesowałam się trochę modą, a okulary to przecież obowiązkowy dodatek fashionistki! Jako dystrybutor oprawek okularowych odwiedzałam najlepsze salony optyczne w Polsce i zagranicą i myślałam o otwarciu własnego sklepu. Moja przyjaciółka, okulistka wraz z mężem, myśleli od dłuższego czasu o tym samym i w końcu zrealizowaliśmy wspólnie te marzenia.
– Obecnie na rynku optycznym występuje ogromny wybór oprawek z całego świata, proszę powiedzieć jakiego rodzaju oprawki znajdziemy u Pani w salonie?
Staramy się aby to były oprawki wyjątkowe, niebanalne. Czasy, kiedy recepta na okulary była „wyrokiem” dawno minęły. Nasi klienci traktują okulary jako modny gadżet, obowiązkowy element stroju, coś co pozwala się im wyróżnić z tłumu. Musimy więc sprostać tym wymaganiom. Sprowadzamy więc do nas oprawki od najlepszych europejskich projektantów okularowych. Chętnie sięgamy po kolekcje niszowe, które spotkać można tylko w najlepszych salonach optycznych. Można u nas znaleźć także oprawki produkowane ręcznie w limitowanych ilościach. Na naszych półkach klient zauważy takie marki jak: J.F. Rey, BOZ, Volte Face, Lafont, Chantal Thomass, Thierry Lasry, Plain Les Mirettes, Andy Wolf, ic!berlin, Jimmy Choo, Prada, Dolce Gabbana, Boss. Mamy też markowe oprawki dla dzieci.
Na bieżąco śledzimy zmiany zachodzące w modzie okularowej uczestnicząc w międzynarodowych targach optycznych. Zwykle w styczniu rozpoczynamy targami w Monachium, na wiosnę jeździmy do włoskiej stolicy mody Mediolanu i w końcu jesienią wybieramy najnowsze modele w Paryżu. Dzięki temu w naszym salonie możemy zaoferować najnowsze modele oprawek z całego świata w tym samym czasie gdy trafiają one do paryskich czy mediolańskich butików. Targi są również okazją aby osobiście porozmawiać z projektantami, zapytać o nadchodzące trendy.
– Czy możemy też liczyć u Państwa na najlepsze soczewki progresywne? Z jakimi producentami Pani współpracuje?
Oczywiście, naszą misją jest przede wszystkim zapewnienie naszym klientom doskonałego widzenia. Mamy doskonale wyposażony gabinet okulistyczny, w którym codziennie przyjmują lekarze okuliści. Pacjent z receptą przechodzi od razu do salonu optycznego gdzie dobieramy odpowiednie soczewki okularowe i oprawę .Nasz salon jest jedynym w Łodzi salonem partnerskim francuskiej firmy Essilor, znanej na całym świecie ze szkieł progresywnych Varilux. Pracujemy głównie na szkłach i sprzęcie tej firmy. Nasi klienci są z tych szkieł bardzo zadowoleni.
– Czy trendy również w tej branży zmieniają się co sezon czy jednak są jakieś oprawki klasyczne, ponadczasowe?
Moda okularowa podlega ciągłym zmianom. Przez dłuższy czas nosiliśmy głównie ramki z tworzywa (acetatu albo plastiku). Potem zaczęło się pojawiać coraz więcej delikatnych metalowych opraw. W tym roku obserwujemy u różnych projektantów tendencję do łączenia materiałów. Metalowe oprawki mają efektowne wykończenia z acetatu lub z drewna, są zdobione kamieniami Swarovskiego. Okulary z acetatu są pokrywane skórą. Zmieniają się też kształty okularów.
Osobiście uważam, że zabawa modą jest ciekawa pod warunkiem, że robi się to z pewnym wyczuciem. Dobrze jest mieć kilka par okularów aby móc je dobierać do różnych strojów, dostosowywać do okazji.
– Wiem, że jeszcze przed pandemią miała Pani okazję odwiedzać targi optyczne w całej Europie, w czym one pomagają na obecną chwilę.
Jak wspomniałam wcześniej takie wydarzenia jak międzynarodowe targi pozwalają nam być na bieżąco z ciągłymi zmianami w modzie okularowej. Niestety w tym roku z powodu pandemii żadne targi nie odbyły się na międzynarodową skalę. Firmy próbowały przedstawiać najnowsze projekty lokalnie na krajowych, mniejszych spotkaniach. Wybór nowości do sklepów odbywał się po części przez witryny internetowe. Na szczęście niektórzy z naszych partnerów handlowych dotarli do nas z towarem prosto z Francji:)
Epidemia spowodowała też konieczność dostosowania naszego salonu do aktualnych wymogów sanitarnych. Stosujemy maseczki, odkażamy wszystkie powierzchnie w salonie i w gabinecie płynami przeciwwirusowymi. Każda przymierzana oprawka „wędruje” pod specjalną lampę przeciwwirusową na kilka godzin i dopiero potem może być przymierzana ponownie. Uznaliśmy wspólnie, że ta nowa procedura pozostanie w naszym salonie nawet po epidemii.
– Jakiego typu oprawki dedykowałaby Pani osobom o np; okrągłej twarzy, pociągłej, kwadratowej?
Takich porad wolę udzielać na miejscu w salonie. Dlaczego? Po prostu biorę wtedy pod uwagę więcej czynników niż kształt twarzy. Do każdego klienta podchodzę zdecydowanie w sposób indywidualny.
– Wiele osób podchodzi lakonicznie do tematu kupując okulary w sieciówkach czy drogeriach, jakie niebezpieczeństwo się za tym kryje?
Okulary z drogerii czy apteki powinny być tylko okularami na krótki czas. Są zrobione tak aby przeciętna osoba mogła w nich mniej więcej widzieć, ale właściwe okulary powinny być wykonane z uwzględnieniem indywidualnych parametrów właściciela. Kupując okulary w sieciówce musimy się liczyć z tym, że kupujemy towar masowy i nietrudno będzie spotkać na ulicy kogoś w takich samych okularach. Mam też wrażenie, że w sieciówkach zakupy robi się pośpiesznie, jest się tam anonimowym klientem, a w takich butikowych sklepach jak nasz można liczyć na całkowicie osobiste podejście.
– Wybór oprawek w Pani salonie jest naprawdę oszałamiający – na jaki materiał, model czy markę zwracać uwagę podczas ich wyboru?
Uważam, że szczególne znaczenie ma jakość okularów. Warto więc wybrać szkła z odpowiednimi powłokami, a w przypadku dużej wady wzroku poprosić o szkła o wyższym indeksie – będą wówczas cieńsze i lżejsze. Dobierając szkła zadaję zwykle klientowi wiele pytań. Robię to nie przez chorobliwą ciekawość, ale po to, żeby zaproponować szkła jak najlepiej dopasowane do potrzeb i do stylu życia klienta. Inne szkła zaproponuję kierowcy, inne pracownikowi biurowemu, a jeszcze inne będą dobrym rozwiązaniem dla sportowca.
Oprawki z kolei mogą być wykonane z różnych materiałów. Renomowani producenci proponują produkty z kolorowego acetatu czyli octanu celulozy– całkowicie ekologicznego materiału. Oprawki wykonane z acetatu są bardzo efektowne wizualnie i lekkie. Ich atutem jest też duża plastyczność i co za tym idzie możliwość dopasowania do kształtu głowy klienta. Niestety w wielu sklepach dostępne są też oprawki z plastiku, o którego szkodliwości każdy z nas wiele już słyszał. Są one również lekkie i często do złudzenia przypominające oprawki z acetatu.
Jeśli sięgamy po oprawki metalowe to warto się upewnić z jakiego stopu metalu zostały one wykonane. Nie powinny zawierać niklu i chromu, ponieważ te metale bardzo często są przyczyną alergii.
– W Pani salonie kompleksowo zajmujecie się pacjentem z wadą wzroku: nie brakuje nowoczesnych urządzeń do badania wzroku, na miejscu jest też lekarz okulista, który profesjonalnie stwierdzi wadę wzroku i dobierze najodpowiedniejsze szkła…
Od samego początku bardzo zależało nam na tym aby pacjent w naszym salonie mógł uzyskać kompleksową usługę, począwszy od badania wzroku po wykonanie okularów czy dobór soczewek kontaktowych. Pacjenci decydujący się na soczewki kontaktowe uczą się pod okiem lekarza jak należy je zakładać i zdejmować, oraz jak umiejętnie stosować je bez szkody dla oczu. Lekarze okuliści przyjmują u nas codziennie. Cieszą się dużym zaufaniem naszych pacjentów, którzy przyjeżdżają do nich nawet z sąsiednich województw.
– Co poradziłaby Pani naszym czytelniczkom w kwestii dbałości o wzrok?
Zachęcam do regularnych wizyt u okulisty, zwłaszcza gdy czujemy, że nasze widzenie jest inne niż wcześniej. Zapraszam też po okulary, nie tylko korekcyjne ale również przeciwsłoneczne. Oczy, podobnie jak skóra, potrzebują ochrony przeciwko promieniowaniu UV.
serdecznie dziękuję za rozmowę i życzę sukcesów na polu zawodowych i prywatnym Pani Joanno!
rozmawiała: Małgorzata Kopeć