Pediatra – lekarz, który pierwszy pomoże Twojemu dziecku
Każdy, kto w najbliższym czasie planuje zostać rodzicem lub już nim jest, musi zdać sobie sprawę, że wizyty u lekarza pediatry staną się częścią jego codzienności. Sprawdź, o czym pamiętać, poszukując idealnego lekarza dla swojego dziecka.
Pediatra – kto to?
Pediatra to lekarz zajmujący się dziećmi w przedziale od urodzenia do 18. roku życia. W obrębie tej specjalizacji wyróżnia się neonatologów, których głównymi pacjentami są noworodki do ukończenia 28. dnia życia. Szczególnie w czasach pandemii wielu rodzicom małych dzieci potrzebny jest pediatra. Teleporada pomaga rozwiać wiele wątpliwości i uspokoić opiekunów, a w uzasadnionych przypadkach zachęcić ich do umówienia się na standardową wizytę lekarską lub skorzystanie z SOR-u.
Pediatra – czym się zajmuje?
Pediatra jest lekarzem pierwszego kontaktu dla każdego dziecka. W ramach swojej codziennej praktyki sprawuje opiekę medyczną w zakresie szczepień, bilansów, chorób wieku dziecięcego, ale także profilaktyką zdrowotną najmłodszych. W przypadku bardziej skomplikowanych chorób lekarz pediatra dziecięcy może wspierać się kompetencjami i doświadczeniem swoich kolegów o określonych, często zróżnicowanych, specjalizacjach. Dotyczy to zwłaszcza dzieci z chorobami sprzężonymi. Poza tym jest osobą upoważnioną do wypisywania skierowań do lekarzy specjalistów. Pediatra (Łódź dysponuje w tym zakresie świetną kadrą) zajmuje się również przeprowadzaniem szczepień ochronnych wśród dzieci. Do jego zadań należy wywiad z opiekunami małego pacjenta odnośnie do przebytych ostatnio chorób oraz uzyskanie informacji na temat aktualnego stanu zdrowia. Ponadto pediatra instruuje rodziców na temat dawkowania leków oraz opieki nad chorującą pociechą.
Jaki powinien być dobry pediatra?
Dobry lekarz pediatra wykazuje się dużą empatią – zarówno względem rodziców, jak i samego pacjenta. Wie, że nagła choroba pociechy stanowi ogromny stres i niepokój u jego opiekunów. Zdaje sobie sprawę również z tego, że mówienie do rodziców zawiłym, skomplikowanym i pełnym medycznej terminologii żargonem wprowadza w zakłopotanie i dezorientację drugą stronę. Szczególnie ważny w przypadku pediatrów jest pozytywny stosunek do dzieci i umiejętność zredukowania ich napięcia w pierwszym kontakcie z lekarzem. Godnych zaufania pediatrów ma pośród swoich specjalistów przychodnia Salve.
Pierwsza wizyta u pediatry. Za co rodzic nie powinien przepraszać?
Młodzi rodzice, często niedoświadczeni, niezbyt dobrze radzą sobie w kontakcie z lekarzem ich dziecka. Czują zawstydzenie i zakłopotanie, gdy podczas badania gardła pociecha zwymiotuje zjedzony wcześniej obiad wprost na śnieżnobiały lekarski fartuch. Tymczasem jest to naturalna reakcja organizmu, za którą nie trzeba przepraszać. Podobnie krępująca może być nieskuteczna próba powstrzymania dziecka przed dokładną eksploracją gabinetu, wywracaniem przedmiotów z lekarskiego biurka czy niereagowaniem na polecenia rodzica. Ciekawość świata to naturalny i silny bodziec wieku dziecięcego, który stymuluje i prowadzi do rozwoju dziecka. Nie warto też hamować pytań wychodzących z ust kilkulatka żywo zainteresowanego swoim ciałem czy też otoczeniem wokół. Każdy pediatra, zwłaszcza ten będący rodzicem, doskonale wie, jak trudne chwile stoją przed opiekunami dzieci, u których diagnozuje się ciężkie choroby. Dlatego silne emocje i łzy są w takiej sytuacji jak najbardziej zrozumiałe. Dobrego pediatry nie powinny irytować również informacje, że konkretny przypadek rodzic zdecydował się skonsultować z innym specjalistą lub amatorsko pozyskać wiedzę na ten temat, korzystając choćby z internetu.
O czym pamięta dobry pediatra?
Dobry pediatra pamięta o umyciu rąk po badaniu każdego pacjenta. Nie przepisuje też lekką ręką antybiotyków, traktując je jako konieczność, a nie oczywistość. Nie ogranicza się jedynie do zbadania określonej części ciała, dając sobie szersze pole do lepszej i dokładniejszej diagnostyki. Dobry pediatra powinien instruować rodzica w zakresie podawania leków i pokarmów w sposób możliwie jak najbardziej zrozumiały, prosty i klarowny. Pomogą w tym też krótkie wskazania wypisane wyraźnie na kartce, które dotyczą pory przyjmowania leków oraz ich dawkowania. Poza tym dobry pediatra dla dzieci stale się dokształca i może pochwalić się sporym doświadczeniem zawodowym. Ważny jest też łatwy z nim kontakt. W sytuacji, kiedy nie ma możliwości pójścia do przychodzi, a niezbędna jest konsultacja medyczna, wizyty domowe mogą być najlepszym rozwiązaniem. Niejeden pediatra prywatnie świadczy taką usługę. Nie bez znaczenia są także opinie innych rodziców dotyczące relacji i współpracy z danym lekarzem. Nimi też warto się kierować podczas podejmowania tego ważnego wyboru w życiu swoim i swojego dziecka.