Idealnie gładka cera to marzenie każdej z nas. Niestety zarówno dziewczęta, jak i młode kobiety często muszą mierzyć się z cerą skłonną do zmian trądzikowych lub już trądzikową. Jednak dziś pielęgnacja skóry trądzikowej jest znacznie łatwiejsza niż kiedyś i można zachować idealnie gładką cerę nawet w okresie dojrzewania, gdy szalejące hormony burzą naturalną równowagę skóry.
Charakterystyka cery trądzikowej
Skóra trądzikowa niestety pozostawia wiele do życzenia. Na jej powierzchni pojawiają się wągry, czyli pierwotne zmiany skórne. Są to przede wszystkim zaskórniki zamknięte, czyli drobne, białe punkty będące wynikiem gromadzenia się niepożądanych substancji w ujściu gruczołu łojowego. Obok nich widoczne są zaskórniki otwarte, czyli czarne kropki, a ich zabarwienie to nic innego jak utleniona keratyna, skupiona tu wraz z melaniną. To efekt zatkanych już porów.
Gdy trądzik przechodzi do kolejnej fazy, na twarzy występują już wtórne zmiany skórne. To przede wszystkim grudki, krosty mniejsze i większe, a potem nawet ropne torbiele, które formują się na skutek prób wyciskania mniejszych krostek i świadczą o rozwoju lokalnych stanów zapalnych.
Trądzik może dotknąć każdą skórę, ale to z natury tłusta cera jest bardziej podatna na rozwój zmian trądzikowych. Jeśli jest błyszcząca, ma szarawy koloryt i jest zauważalnie grubsza, to znaczy, że jej gruczoły już wydzielają nadmiar sebum, a nawet niewielkie zaburzenie naturalnej flory bakteryjnej skóry będzie oddalać marzenia o idealnie gładkiej skórze. Właściwa pielęgnacja skóry trądzikowej, jak i skóry zagrożonej trądzikiem może ustrzec przed rozprzestrzenianiem się zmian oraz zapobiec pojawieniu się szpecących blizn potrądzikowych.
Pielęgnacja skóry trądzikowej
Prawidłowa pielęgnacja skóry rządzi się kilkoma prostymi zasadami. Najważniejszą z nich jest właściwe i dokładne oczyszczenie twarzy. Codziennie trzeba usunąć z powierzchni skóry nadmiar sebum wydzielanego przez gruczoły łojowe oraz wszelkie zanieczyszczenia, które nagromadzą się na buzi przez cały dzień. Tych zanieczyszczeń często nawet nie widać, ale są. To drobinki pyłów zawieszonych w powietrzu, których nasze oko nie dostrzega. Jednak gdy przesunie się płatek kosmetyczny po powierzchni skóry, to widać na nim wszystko to, co na buzi się znajdowało. To właśnie te zanieczyszczenia łączą się z sebum, blokują pory skóry i stają się przyczyną miejscowych stanów zapalnych. Oczyszczając cerę trądzikową, należy też pamięta o perfekcyjnym demakijażu. Do oczyszczania cery trzeba wybierać żele i pianki antybakteryjne niezawierające alkoholu. W tych preparatach warto szukać takich składników aktywnych jak: oczar wirginijski, babka lancetowata, d-panthenol, ogórecznik, kwasy AHA oraz witaminy A, E, F, a także te z grupy B.
Kolejnym etapem pielęgnacji skóry jest jej tonizacja, która przywraca skórze właściwe pH, a to zmniejsza ryzyko namnażania się drobnoustrojów. Toniki także nie powinny zawierać alkoholu, by nie przesuszać niepotrzebnie skóry. W ich składzie mogą znajdować się takie składniki jak rumianek, szałwia czy skrzyp polny.
Raz lub dwa razy w tygodniu skórę twarzy warto poddać peelingowi, który usunie martwe komórki naskórka, tym samym ułatwiając porom skóry samooczyszczanie oraz przywracając skórze naturalny koloryt.
Ostatnim krokiem w pielęgnacji skóry trądzikowej i w dążeniu do idealnie gładkiej skóry jest jej nawilżanie. Dobrze nawilżona skóra twarzy sprawi, że gruczoły łojowe będą produkować znacznie mniej sebum, a to ograniczy ilość zmian trądzikowych. Warto wybierać lekkie kremy nawilżające zawierające składniki poprawiające zdolność skóry do utrzymywania wilgoci oraz witaminy i filtry UV.