Jak prawidłowo przechowywać żywność w lodówkach?

2 listopada 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Lodówka to jedno z najważniejszych urządzeń w kuchni, pozwalająca nam na dłużej zachować smak i świeżość produktów spożywczych. Okazuje się jednak, że również rozlokowanie jedzenia wewnątrz lodówki ma duże znaczenie. Warto poznać więc zasady, które pozwalają nam na właściwe przechowywanie produktów. Dzięki temu nie będą się one szybko psuły, a przygotowane z nich posiłki będą smaczne i aromatyczne. Niestety, wiele osób wciąż nie jest świadomych tego, że temperatura wewnątrz lodówki różni się w zależności od wysokości półki. To właśnie ona decyduje, gdzie dane produkty powinny się znaleźć.

LODÓWKA

Jak rozłożyć produkty w lodówce?

Górna półka to zdecydowanie miejsce na kefiry, jogurty czy mleko. Panuje tutaj najwyższa temperatura, która sprzyja rozwojowi bakterii kwaszących, a te utrzymują wspomniane produkty dłużej w świeżości. Na niższych półkach jest zimniej, w związku z czym przetwory mleczne będą się na nich szybko psuły. Środkowa półka to idealne miejsce na produkty z krótkim terminem ważności – takie jak sery, wędliny czy ugotowane potrawy. Tu najlepiej jest postawić zupę czy sałatkę, których nie zjedliśmy w całości. Na dolnej półce można umieścić surowe mięso i ryby. Z kolei w szuflach dobrze jest umieścić warzywa i owoce – najlepiej jednak trzymać je w osobnych koszykach.

Jak przechowywać produkty w lodówce?

Ważne jest nie tylko to, gdzie, ale również jak przechowujemy produkty w lodówce. Ser i wędliny mają tendencję do wysychania. Wystarczy niedokładnie zakryć ich opakowania, a stracą na świeżości i smaku. Lepszym rozwiązaniem będzie więc umieszczenie ich w specjalnych pudełkach, które zapewnią idealną szczelność. Do pudełek warto także zapakować surowe ryby i mięso. Inaczej ich specyficzny zapach będzie wyczuwalny w całej lodówce i przejdzie na inne produkty. Z samej lodówki również nie jest łatwo się go pozbyć. Owoce i warzywa najczęściej przechowujemy w pojemnikach lub plastikowych woreczkach. Niezależenie od wybranego opakowania, należy zwrócić uwagę na to, by było ono lekko uchylone – dostęp powietrza pozwoli na dłużej zachować ich świeżość. Ta sama zasada tyczy się także roślin czy przypraw jak koperek, szczypiorek i pietruszka.

Czy rodzaj lodówki wpływa na świeżość produktów?

Lodówki bywają różne. Nawet przy zachowaniu wszelkich powyższych zasad, jedzenie może szybko psuć się w urządzeniu, które jest kiepskiej jakości. Dlatego też warto zainwestować w lodówkę, która faktycznie pozwoli produktom przetrwać dłużej. Wybierając lodówkę, należy także zwrócić uwagę na jej układ wewnętrzny – czy jest pojemna, daje nam wystarczająco wolnej przestrzeni do zagospodarowania, czy odpowiada nam układ półek? Dobrze jest także sprawdzić klasę urządzenia. Im jest wyższa, tym mniej będzie zużywać prądu. Przełoży się to nie tylko na niższe rachunki za prąd, ale będzie również miało pozytywny wpływ na środowisko. Aby wybrać odpowiednią lodówkę, najlepiej sprawdzić ofertę cenionych i sprawdzonych producentów. Jednym z nich jest firma Whirlpool. Opracowała ona specjalną ofertę, w której znaleźć można lodówki zatrzymujące na dłużej świeżość produktów. Są one także pojemne, eleganckie, funkcjonalne i energooszczędne. Z ofertą zapoznać można się tutaj: https://www.whirlpool.pl/

Nie ulega wątpliwości, że sposób przechowywania żywności w lodówce przekłada się na świeżość i jakość produktów i przygotowanych z nich potraw. Dlatego dobrze zapamiętać sobie kilka podstawowych zasad dotyczących rozmieszczenia produktów w jej wnętrzu. Warto, aby stały się one po prostu naszym nawykiem. Jednakże w odpowiednim przechowywaniu jedzenia dużą rolę odgrywa też sama lodówka. Na rynku znaleźć można najróżniejsze urządzenia – niestety, nie wszystkie dobrej jakości. Ponieważ lodówka to urządzenie, które powinno nam służyć przez wiele lat, warto zainwestować w sprzęt, który jest naprawdę solidnie wykonany i funkcjonalny. Przykładem mogą być lodówki oferowane przez firmę Whirpool. Odpowiednie przechowywanie żywności pozwala na tworzenie smacznych i pełnowartościowych dań.