Laser pikosekundowy – co to takiego i jakiego rodzaju defekty skóry można nim wyleczyć?
Wiele kobiet boryka się z nieprzyjemnymi i nieestetycznymi problemami naskórka, takimi jak trądzik, rumień, wszelkiego rodzaju blizny, czy też uciążliwe rozstępy. U jednych są one bardziej, a u innych mniej widoczne, jednak nie trzeba się do nich przyzwyczajać ani ich specjalnie ukrywać, aby poczuć się dobrze i pięknie. Lasery pikosekundowe są skutecznym i bezpiecznym ratunkiem przy tego typu defektach.
Dlaczego lasery pikosekundowe są tak efektywne i sprawdzają się przy różnych rodzajach problemów dermatologicznych? Odpowiedź jest bardzo prosta – skupiają się one na skróconym czasie trwania impulsu wiązki lasera. Są to tak zwane pikosekundy, czyli czas sto razy krótszy od nanosekundy. Szybkość działania takiego urządzenia mówi sama za siebie, dlatego też metoda ta jest wyjątkowo bezpieczna. Podczas wykonywania zabiegów generowane są fale o różnych rodzajach impulsów, które działają wyłącznie na wybrany obszar ciała. To sprawia, że okalające go tkanki zostają całkowicie nienaruszone.
FOTONA StarWalker to właśnie jedno z tego typu urządzeń do laseroterapii. Jest najnowocześniejszym laserem trzeciej generacji, emitującym gigantyczną moc w ultrakrótkich impulsach. Dzięki temu, że za jego pomocą można generować fale o różnorodnych rodzajach impulsu, świetnie radzi sobie z wieloma problemami skóry.
Drugie takie urządzenie, które wykorzystuje laser pikosekundowy, stanowi Discovery Pico. Jest bardzo wszechstronny, a jego działanie opiera się na zastosowaniu piko i nanosekundowej technologii w dwóch odmiennych zakresach: 1064 oraz 532 nm. To sprawia, że jest bardzo precyzyjny, a dzięki efektowi fotoakustycznemu nie narusza żadnych tkanek skóry wokół miejsca poddawanego zabiegowi.
Oba wspomniane wyżej urządzenia spełniają swoje zadanie w dość szerokim zakresie wykorzystywanym w medycynie estetycznej. Są w stanie pomóc w leczeniu i usuwaniu rumienia oraz blizn (także tych głębokich i potrądzikowych). Świetnie radzą sobie także z usuwaniem przebarwień naskórka – wystarczy kilka sesji, aby wyrównać jego koloryt i pozbyć się zarówno powierzchniowych, jak i głębokich zmian barwnikowych. Ponadto nadają się znakomicie do usuwania nieestetycznych rozstępów, co następuje poprzez przebudowanie struktur skóry, pozwalając jej na zregenerowanie się. Dzięki temu radzą sobie świetnie nawet z głębokimi i utrwalonymi, a także najstarszymi rozstępami na całym ciele. Jeśli chodzi o leczenie trądziku oraz trądziku różowatego, lasery pikosekundowe działają mocno przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Ośrodki zapalne zostają w ten sposób zlikwidowane a naskórek intensywnie się regeneruje oraz rozjaśnia. W przypadku usunięcia niechcianych tatuaży oraz nieudanego makijażu permanentnego, tego rodzaju laseroterapia również jest efektywna. Silne impulsy pikosekundowe rozbijają w drobny pył cząsteczki pigmentu zawartego w skórze, który następnie jest łatwo usuwany z organizmu przez komórki układu odpornościowego. Taki zabieg należy kilkukrotnie powtórzyć, aby rezultaty były jak najbardziej zadowalające. Ponadto oba wspomniane urządzenia do laseroterapii pikosekundowej sprawdzą się w przypadku zabiegów odmładzających anti-aging. Powodując mikrouszkodzenia naskórka, rozpoczynają jego głęboką przebudowę. W miejscu zniszczonej tkanki pojawia się nowa, pełnowartościowa, dzięki czemu skóra staje się gęstsza i ujędrniona.
– Zabiegi medycyny estetycznej przy użyciu lasera pikosekundowego są dobierane indywidualnie, po wcześniejszej konsultacji z dermatologiem lub kosmetologiem. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem i wykluczeniu wszelkich przeciwwskazań, specjalista przygotowuje indywidualnie dopasowany plan zabiegowy. Każdą wątpliwość należy z nim skonsultować, aby efekty laseroterapii były w pełni zadowalające – mówi mgr kosmetolog Emilia Dawiec.