Zamgławiacz do dezynfekcji pomieszczeń w praktyce
W dobie rozpowszechnionej pandemii słowo dezynfekcja stało się bardzo popularne w mediach, artykułach czy codziennym użytkowaniu. Przypomnieć należy, że dezynfekcja to po prostu odkażanie, które dotyczy przede wszystkim przedmiotów i powierzchni użytkowych.
Jej celem jest niszczenie drobnoustrojów i ich przetrwalników. Należy przy tym pamiętać, iż dezynfekcja niszczy bakterie, wirusy oraz formy wegetatywne mikroorganizmów, ale nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe. Tytułem wstępu należy wspomnieć jeszcze o różnych rodzajach dezynfekcji, a mianowicie termicznej, chemicznej czy bardzo skutecznej łączonej chemiczno-termicznej. Skuteczność dezynfekcji jest wprost proporcjonalna do czasu działania i stężenia preparatu, wzrasta także z podwyższaniem temperatury i wilgotności.
To oczywiście jest teoria, a w praktyce nie zawsze da się stworzyć idealne warunki do likwidacji patogenów. Z pomocą przychodzą instrumenty do zamgławiania pomieszczeń z wykorzystaniem aktywnej substancji w postaci nadtlenku wodoru. Przykładowo może jesteśmy stomatologiem i codziennie chcemy pracować w zdezynfekowanym gabinecie; może dysponujemy biurem, gdzie dziennie przewija się mnóstwo osób; a może codziennie powinniśmy odkażać hale produkcyjną po zakończeniu pracy? Jak zatem zdezynfekować pomieszczenie skutecznie i w stosunkowo krótkim czasie?
Czym jest zamgławianie?
Zanim przejdziemy do sedna, należy jeszcze wyjaśnić co to są zamgławiacze. Jak sama nazwa mówi są to urządzenia do zamgławiania popularnie zwane fumigatorami wykorzystujące suchą mgłę o mikroskopijnych cząsteczkach do skutecznej dezynfekcji. Dzięki zastosowaniu środków o szerokim spektrum działania (bakteriobójczych, wirusobójczych, grzybobójczych, sporobójczych) umożliwiają szybką eliminację niemal każdego typu patogenu. Rozpylany preparat samoczynnie likwiduje patogeny zawarte w powietrzu oraz na powierzchniach i w ten sposób skutecznie dezynfekuje cały obszar. Do tego działania najczęściej wykorzystuje się środki na bazie nadtlenku wodoru, które w określonym stężeniu dekontaminują pomieszczenia.
W praktyce musimy najpierw dobrać urządzenie odpowiednie dla naszych potrzeb. Na rynku jest wiele rodzajów zamgławiaczy o różnym przeznaczeniu. Skupimy się tutaj jednak tylko na dwóch grupach – fumigatorach przeznaczonych do wielkich sal czy hal produkcyjnych i generatorach suchej mgły używanych w niewielkich gabinetach, salach operacyjnych czy urzędach.
Zamgławiacz do wielkie sal i hal produkcyjnych
W tym przypadku znakomicie sprawdzi się ręczny zamgławiacz spalinowy POLARIS obsługiwany przez jednego operatora w stroju ochronnym. Urządzenie wyróżnia się znacznym zasięgiem (nawet 80-100 m) i dużą wydajnością oraz gwarantuje długotrwały efekt. Zastosowanie silnika spalinowego umożliwia natychmiastowy rozruch oraz możliwość pracy bezprzewodowej. Wygodę użytkowania zwiększa podwójny zbiornik z substancją czynną o pojemności niemal 16 litrów zakładany na plecy. Jeżeli nie chcemy angażować dodatkowych osób w proces zamgławiania możemy wykorzystać automatyczne fumigatory o zwiększonym zbiorniku na substancję czynną typu JETBIO. Zaletą takiego rozwiązania jest bezobsługowość – wystarczy zaprogramować czas zamgławiania i opuścić pomieszczenie. Dla zwiększenia skuteczności stosuje się podstawy obrotowe 360o pod urządzenia celem równomiernego rozpylania suchej mgły z substancją czynną.
Zamgławianie gabinetów, sal zabiegowych i pomieszczeń codziennego użytku
Do dezynfekcji takich pomieszczeń sprawdzą się dwa rodzaje zamgławiaczy. Pierwszym rozwiązaniem jest lekki fumigator ręczny DRAGON, za pomocą którego operator rozpyli suchą mgłę i dotrze do każdego zakamarka pomieszczenia. Często takie rozwiązanie stosowane jest w sytuacjach doraźnych, kiedy wymagana jest natychmiastowa dekontaminacja pomieszczenia. Drugim rozwiązaniem jest zastosowanie automatycznego programowalnego generatora ECOSPARY, do którego wprowadzimy kubaturę pomieszczenia, a on przeliczy i dobierze odpowiedni czas procesu. Jest to niewielkie, przenośne urządzenie, które możemy ustawić w każdym pomieszczeniu i dokonać dekontaminacji. Co ważne, urządzenie posiada dedykowany zbiornik przyłączany za pomocą szybkozłączki, który możemy napełnić dowolnym środkiem biobójczym w zalecanym stężeniu, co znacznie obniża koszty eksploatacyjne i nie wymaga stosowania kosztownych wkładów.
O czym pamiętać przy zamgławianiu
Wszystkie urządzenia do fumigowania wykorzystujemy zgodnie z przeznaczeniem po zapoznaniu się z instrukcją obsługi. Należy pamiętać, iż zamgławianie winno się odbywać na powierzchnię czystą, zatem pomieszczenie należy wcześniej umyć wodą ze standardowymi środkami czystości. W pomieszczeniu nie powinny przebywać osoby postronne oprócz ewentualnego operatora (o ile wymaga tego urządzenie) w odpowiednim ubiorze ochronnym. Czas trwania procesu zależy od stężenia substancji i kubatury pomieszczenia, ale nie powinien być krótszy niż 30 minut. Podyktowane jest to przede wszystkim substancją czynną, która osiadając na powierzchni musi mieć czas na dezaktywację drobnoustrojów. Jeżeli pomieszczenie ma być wykorzystywane bezpośrednio po fumigacji, należy je efektywnie wywietrzyć.
Płyny do zamgławiania
Na rynku jest znaczna ilość płynów do zamgławiaczy. Przykładowo przedstawiony tutaj DEZOFAST doskonale czyści i dezynfekuje powierzchnie, zwalcza bakterie, w tym Clostridium difficile, drożdże, grzyby, wirusy otoczkowe i bezotoczkowe. Jest niezastąpiony w sytuacjach zagrożenia epidemiologicznego – jego wysoką wydajność i wyjątkową skuteczność potwierdziły liczne badania. Jako preparat bezaldehydowy jest także bezpieczny – nie zawiera substancji drażniących, może być zatem używany we wszystkich rodzajach pomieszczeń i w przypadku dowolnej powierzchni zmywalnej. Idealnie sprawdza się w szpitalach i innych obiektach opieki długoterminowej, ale również w szkołach, restauracjach, zakładach przetwórstwa spożywczego oraz innych instytucjach użytku publicznego.
Ile to wszystko kosztuje?
Proste ręczne zamgławiacze dostępne są od 3 tysięcy złotych, bardziej zaawansowane z funkcją programowania oscylują w granicach 15-17 tysięcy złotych. Fumigatory spalinowe do wielkich powierzchni można nabyć od 5-6 tysięcy złotych. Przy zakupie urządzenia warto kierować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim doświadczeniem firmy oferującej urządzenia do zamgławiania.
Partnerem artykułu jest https://egerton.pl/pl/p/Zamglawiacz-do-dezynfekcji-pomieszczen/56 oferujący zamgławiacze do dezynfekcji pomieszczeń