Nie od dziś wiadomo, że stanik to nieodłączny element damskiej garderoby. Jego głównym zadaniem jest kompleksowe podtrzymanie piersi i wymodelowanie ich. Oczywiście powinien być przy tym bardzo atrakcyjny i niewidoczny spod ubrania oraz bez wątpienia także wygodny – uciskające szelki czy fiszbiny, lub „wylewające” się piersi z miseczki, to ostatnie czego potrzeba kobiecie. Jednak, aby mógł dobrze spełniać te wszystkie funkcje musi być przede wszystkim odpowiednio dobrany. Rozmiary staników są bardzo liczne, a poprawny wybór biustonosza nie zawsze jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać, więc należy odpowiednio się do tego przygotować. Rodzaje miseczek, dziwne oznaczenia rozmiarów, czy obwód pod biustem nie zawsze są tak oczywiste! Jak dobrać stanik? Na co zwrócić uwagę i jaki model biustonosza wybrać? Oto wyczerpujący poradnik o tym jak wybrać rozmiar stanika, miseczkę oraz jego krój.
Jak oznaczany jest rozmiar stanika?
Oczywiście, wybranie odpowiedniego stanika jest uzależnione od poprawnego zinterpretowania jego oznaczania. Tylko dzięki temu będziesz mogła zrozumieć czym się kierować i jakie informacje są Ci potrzebne. W końcu, skąd wiadomo, co oznaczają te wszystkie literki i cyferki na metkach i jak interpretować rozmiary stanika?
A więc do rzeczy, biustonosze damskieoznacza się za pomocą cyfry, a zaraz po niej występuje litera, począwszy od A i tak dalej. Jest to najpowszechniejsze, ogólno przyjęte oznaczenie rozmiarów i najbardziej precyzyjne. Dlatego też, wybierając bieliznę warto wziąć pod uwagę tę, która posiada właśnie takie rozmiar staników. L, 40 czy inne powszechne przy ubraniach numery nie sprawdzają się tak dobrze i z reguły biustonosz nie pasuje pomimo, że wybrało się swój rozmiar.
Cyfra jest odpowiednikiem obwodu, czyli ilości materiału, który jest potrzebny do objęcia całego ciała przez biustonosz. Jednak trzeba tutaj zaznaczyć, że nie chodzi o obwód w biuście, ale o obwód pod biustem.
Literka z kolei, to rozmiar miseczki biustonosza – różnica obwodów w biuście i pod biustem. Tutaj wszystko zależy od wielkości piersi i warto zapamiętać, że dalsza litera alfabetu nie zawsze jest równoznaczna z większym stanikiem! Często zdarza się tak, że na przykład miseczka 75D jest mniejsza niż miseczka 85C. Dlatego, aby idealnie dobrać rozmiar biustonosza nie należy się kierować tą zasadą, a indywidualnymi potrzebami opartymi o wynik pomiaru oraz tabele rozmiarów.
Jak się mierzyć?
Kiedy już zrozumiałaś jak działają oznaczenia, musisz wiedzieć w jaki sposób poprawnie zmierzyć ciało i dobrać rozmiar biustonosza. Cały proces zawsze zaczyna się od zmierzenia obwodu pod biustem. Przykładasz metr zaraz pod nim i obwodzisz nim ciało. Ważne jest, abyś nie robiła tego luźno, w końcu sam biustonosz także ściska ciało, a dodatkowo się rozciąga. Oczywiście nie może być też za ciasno, gdyż wtedy stanik będzie za mały. Wszystko zależy także od rodzaju ciała, jaki posiadasz. Mierz się na lekkim wdechu, ściskając ciało. Ważne jest, aby metr był na tym samym poziomie na całym obwodzie, gdyż w przeciwnym wypadku pomiar będzie zawyżony. Tutaj kieruj się jeszcze jedną zasadą – każdy wynik zaniżaj. Np. gdy wyjdzie Ci, że masz 80 pod biustem, to pewne, że Twój rzeczywisty obwód, jest w rozmiarze 75 a czasami nawet mniej. Wszystko zależy czy Twoje ciało jest jędrne i zbite, czy dające się ugniatać.
Kiedy rozmiar biustonosza jest poprawny
Odpowiedni pomiar to bardzo istotny element, który musi być spełniony, by poprawnie dobrać rozmiar biustonosza, gdyż to właśnie obwód pod biustem w dużej mierze odpowiada za prawidłowe trzymanie piersi. W momencie gdy jest za luźny przednia część stanika nieestetycznie opada w dół, a tylna źle leży i podnosi się do góry. Powoduje to wysypywanie się biustu z miseczek. Podciąganie szelek tutaj nic nie da, a wręcz przeciwnie – przyczyni się do jeszcze większego przesunięcia biustonosza. Z kolei, jeśli biustonosz jest za ciasny, będzie Ci po prostu niewygodnie – fiszbiny będą się wżynać, szelki uciskać, a noszenie biustonosza będzie udręką. Ogólnie przyjęto, że poprawnie dobrany rozmiar biustonosza, to taki, który po założeniu układa się na plecach w linię prostą. Oczywiście wszystko jest uzależnione również od kroju biustonosza, jednak zawsze będzie mu bliżej do linii prostej niż łuku. Drugą rzeczą, jest odpowiedni wygląd klatki piersiowej. Perfekcyjnie dopasowany biustonosz podnosi piersi do góry, ale nie uciska ich.
Obwód w biuście
Po zmierzeniu swoich piersi pod biustem i ustaleniu ich rozmiaru w tym miejscu, możesz przejść do kolejnego kroku odpowiedniego dobierania biustonoszy. Teraz powinnaś zmierzyć swój obwód w biuście, aby obliczyć wielkość miseczki. Pomoże Ci w tym tabela rozmiarów biustonoszy. Krok po kroku wygląda to mniej więcej tak:
• mierzysz obwód pod biustem,
• następnie mierzysz obwód w biuście,
• musisz określić różnicę pomiędzy nimi (od rozmiaru w biuście odejmij wynik pod biustem),
• wybierasz odpowiedni rozmiar miseczki w oparciu o tabele rozmiarów.
Przykładowo, jeśli wyszło Ci, że Twój rozmiar w biuście to 78 – zaokrąglasz w dół do 75, a nawet do 70. A Twój rozmiar w biuście to 84 – z tego wynika, że różnica pomiędzy nimi to 14. Z tabeli odczytujesz, że jest to rozmiar miseczki B.
Bardzo często zdarza się też tak, że to nie rozmiar biustonosza pod biustem jest nieprawidłowy, ale rozmiar samej miseczki. W tym wypadku także stanik może uciskać biust, lub być po prostu zbyt luźny z przodu – w piersiach. W takim wypadku warto założyć stanik odwrotnie, dzięki temu sprawdzisz czy to rozmiar miseczki jest problemem (stanik będzie nadal dobry), czy to wina rozmiaru biustonosza pod biustem.
Świetnie dobrany biustonosz
Kiedy będziesz mieć pewność, że wybrany rozmiar biustonosza jest odpowiedni? Wszystko rozgrywa się już w momencie pierwszej przymiarki stanika. Załóż go poprawnie, zapięciem do tyłu. Uwaga! – nigdy nie zakładaj go zapięciem do przodu tylko po to, by przesunąć je potem do tyłu. Przez takie praktyki narażamy bieliznę na rozciąganie obwodu i niszczenie się! Po założeniu biustonosza powinnaś się czuć swobodnie. Rozmiar miseczki powinien w całości zakrywać piersi, elegancko je modelując. Ramiączka nie powinny uciskać ciała, a stanik zapnij na pierwszą haftkę. To także bardzo ważne, ponieważ z czasem bielizna się rozciągnie w obwodzie. Gdy kupisz rozmiar biustonosza, który będzie odpowiedni tylko przy zapięciu na ostatnią haftkę, z czasem nie będziesz miała możliwości skorygowania zbyt luźnego obwodu. Pamiętaj – lepiej mieć jeden dobrze dopasowany biustonosz niż dziesiątki niekomfortowych. W staniku masz się czuć swobodnie, nie może być zbyt ciasny ani zbyt luźny. Ma być po prostu idealny. Kierując się tą zasadą, będziesz mogła perfekcyjnie dobrać biustonosz i chodzenie w nim będzie dla Ciebie czymś wspaniałym.
Rodzaje biustonoszy
Aby świetnie dobrać biustonosz powinnaś się zastanowić nad jeszcze jednym, istotnym elementem. A mianowicie, chodzi o jego rodzaj. Na przykład, inne parametry będzie miał stanik sportowy, a inne słynna, modelujące pierś bardotka. Poniżej znajdziesz kilka istotnych rad.
Jak dobrać biustonosz sportowy
Jak wiemy, te rodzaje biustonoszy są wyjątkowe. Często wykorzystuje się go jako biustonosz do biegania i treningu, dlatego miseczka musi świetnie trzymać biust i amortyzować wszelkie intensywne ruchy. Na początku oczywiście musisz określić poprawny rozmiar, dopasowany do biustu. Następnie, kiedy już założysz stanik, powinnaś wykonać w nim kilka wyskoków i ruchów zbliżonych do tych, które wykonuje się podczas ćwiczeń. Jak dobrać biustonosz?
Bielizna nie powinna być ciasna w obwodzie, jednak musisz pamiętać, że te biustonosze z reguły bardziej przylegają do ciała niż standardowe staniki.
Miseczka powinna zakrywać całą pierś, ale też nie uciskać jej. Piersi nie powinny wypadać z miseczki.
Ramiączka powinny być solidne i dobrze trzymać biust, nie powodując dyskomfortu.
W przypadku, gdy model posiada fiszbiny, powinny otaczać piersi, nie zachodząc na nie.
Stanik w idealnym rozmiarze nie powinien podnosić się do góry – gdy tak się dzieje, jest to oznaką, że masz do czynienia z za luźnym obwodem.
Stanik na duży biust
Oczywiście nie każdy krój będzie idealny w przypadku dużego typu biustu. Warto więc przed zakupem zastanowić się jeszcze nad tą kwestią. Do piersi w tym rozmiarze sprawdzą się fasony opatrzone w solidne wspomożenie miseczek. Kobietom posiadającym duże piersi, szczególnie poleca się bieliznę full-cup, w których miseczka zakrywa całą pierś, oraz dobrze ją trzyma. Posiada także silne ramiączka, które nie uciskają. Ciekawym pomysłem są również atrakcyjne staniki kreowane na półgorset z stabilizującym pasem pod biustem. Jeśli jednak, chcesz trochę zmniejszyć swój biust możesz wziąć minimizer, który nie tylko atrakcyjnie wygląda, ale także posiada miseczki i krój, który optycznie zmniejsza piersi. Bez problemu możesz pokusić się również o atrakcyjne bardotki idealne do większych dekoltów.
W przypadku mniejszego biustu sprawdzi się właściwie każdy dobrze dobrany biustonosz. Jednak wybierz także odpowiedni krój do kształtu piersi, aby miseczki idealnie przylegały. Tutaj możesz wybrać biustonosz do zadań specjalnych, semi-soft, push-up czy wyżej wymienione bardotki.
Podczas kupowania ważna jest nie tylko rozmiarówka staników. Wybierając biustonosz zastanów się także do czego tak naprawdę go potrzebujesz. Czy będzie on służył Ci podczas codziennych prac czy może chcesz go założyć na specjalne okazje. Jak wiadomo, do większych dekoltów zabudowana miseczka czy ramiączka blisko siebie nie sprawdzą się zbyt dobrze. Z kolei kiedy zakładasz kreacje z odkrytymi plecami, musisz zapomnieć o bieliźnie z widocznym obwodem i zapięciami z tyłu.
Jak widzisz, dobranie biustonosza w idealnym rozmiarze do klatki piersiowej i biustu wcale nie jest takie proste. Właściwie powinnaś wziąć pod uwagę niemal wszystko. Musisz dokonać pomiaru obwodu pod biustem, w biuście, obliczyć wielkość miseczek, jego zastosowanie, a i tak na miejscu, podczas pierwszej przymiarki sama musisz określić czy dobrze leży i końcowy dobór zależy nie tyle od wartości, które podaje tabela rozmiarów – co jest oczywiście bardzo pomocne, ale od Twoich odczuć co do modelu. Jednak pamiętaj, że na wybór bielizny warto poświęcić więcej czasu, gdyż źle dopasowany biustonosz to najgorsze co może być. Wpłynie to fatalnie nie tylko na Twoje samopoczucie, ale także może wywołać wiele szkód w Twojej postawie – szczególnie gdy jesteś posiadaczką większego biustu.