Co jeść w diecie Hashimoto by poczuć się lepiej?

3 czerwca 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Dolegliwości bezpośrednio związane z Hashimoto, a więc nieprawidłową pracą tarczycy znacząco wpływają na samopoczucie osoby chorej. Farmakoterapia w połączeniu z odpowiednią dietą może znacząco poprawić komfort życia oraz zminimalizować negatywne skutki tego zaburzenia. Jaka jest najlepsza dieta dla osób z Hashimoto i co powinno się w niej znaleźć?

hashimoto dieta

 

Co jeść przy chorobie Hashimoto?

Najlepsza dieta przy Hashimoto to taka, która bogata jest w białko. Wspomaga pracę tarczycy, ale również przyspiesza metabolizm – aby zwiększyć zawartość tego składnika w diecie, należy spożywać ryby morskie, mięso drobiowe, a także mleka roślinne jak migdałowe oraz kokosowe. Bardzo ważny w diecie każdej osoby cierpiącej na Hashimoto jest błonnik, którego duże ilości znaleźć można w warzywach, owocach, a także płatkach owsianych, ryżowych, a także niektórych odmianach makaronu, jak na przykład ryżowy czy kukurydziany.

Jakie warzywa należy jeść przy tej chorobie? Przede wszystkim strączkowe, jak soczewica czy fasola, które posiadają bardzo dużo błonnika, a w związku z tym usprawniają pracę jelit. Więcej na temat jego roli można przeczytać w tym miejscu – https://www.asta24.pl/2020/04/29/co-jesc-przy-hashimoto.

W diecie na chorobę Hashimoto bardzo ważne są również kwasy tłuszczowe, które pomagają w przemianie hormonów wytworzonych w tarczycy. Produkty spożywcze, w których znajduje się duża zawartość tych związków to przede wszystkim oleje – lniany, rydzowy, rzepakowy. A także oliwa z oliwek i bakalie, takie jak orzechy włoskie, migdały, pestki dyni, sezam czy słonecznik.

Dieta powinna opierać się na zdrowych, naturalnych i świeżych produktach, które umożliwią dostarczenie organizmowi jak najwięcej niezbędnych witamin, pierwiastków oraz związków. Dzięki temu nie będzie konieczności dodatkowej suplementacji.

Suplementacja przy diecie dla osób z Hashimoto

To, czy należy wspomagać się suplementacją, należy bezsprzecznie skonsultować z lekarzem lub dietetykiem, ponieważ jej adekwatność jest inna w zależności od przypadku. Suplementacja jest jedynie uzupełnieniem tego, czego nie udało nam się dostarczyć organizmowi wraz z dietą – mówi dietetyk Michał Wrzosek. Jednakże jest ona bardzo często stosowana i niejednokrotnie pomogła osobom cierpiącym na Hashimoto.

Najczęściej suplementowane są pierwiastki takie jak selen i cynk, a także witaminy D oraz B, które poprawiają pracę układu nerwowego i coraz częściej są rekomendowane podczas zmagania się z chorobami autoimmunologicznymi. Jeżeli osoba cierpiąca na Hashimoto ma problem z wprowadzeniem ryb morskich do diety, należy rozważyć suplementację kwasów tłuszczowych omega 3, które wspomagają walkę z przewlekłymi stanami zapalnymi, a także bezpośrednio wpływa na zmniejszenie zaburzeń nastroju, uczucia zmęczenia oraz senności, a także poprawia kondycję włosów i skóry. Właśnie z tego względu tak istotne jest dostarczanie odpowiedniej ilości tych związków do organizmu.

Dieta na chorobę Hashimoto – czego unikać?

Jeżeli chcesz czuć się dobrze, konieczne jest unikanie żywności przetworzonej. Należą do niej wszelkie fast foody oraz słodycze. Osoby cierpiące na Hashimoto bardzo często zmagają się również z nietolerancją na niektóre produkty spożywcze. Najczęściej obserwuje się nietolerancję laktozy oraz glutenu. Jeżeli zauważasz u siebie nieprzyjemne dolegliwości po spożyciu pieczywa lub mleka krowiego, koniecznie skonsultuj to z lekarzem lub dietetykiem, w celu wykluczenia tych składników z Twojej diety.

Odpowiednia dieta bezpośrednio wpływa na Twoje samopoczucie i jest bardzo ważnym elementem podczas przyjmowania leków na zaburzenia pracy tarczycy. Wzbogacenie jej o odpowiednie składniki i wykluczenie tych, które mają negatywny wpływ na pracę organizmu może przynieść bardzo dobre rezultaty.

 

 

 

 

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz