Z każdej strony słyszy się głosy zachęcające do zdrowego, zróżnicowanego odżywania. Niby każdy wie, że jeść należy zdrowo, ale problemem jest zastosowanie tych zasad w praktyce. Od czego zacząć? Na pewno warto odczarować niektóre smaki i spróbować tradycyjnych dań w nowoczesnej odsłonie. Kasze dają ogromne pole do kuchennych popisów. Zobacz, jak włączyć je do menu swojej rodziny.
Wbrew obiegowym opiniom kasze nie są tylko dla dzieci. Dostarczają wartości odżywczych potrzebnych również dorosłym, dlatego warto włączyć je do rodzinnego jadłospisu. Obawiasz się protestów i grymasów? Zacznij od zaserwowania bliskim dobrych produktów w atrakcyjnej formie, np. z dodatkiem liofilizowanych owoców i warzyw.
Zacznij od wybrania dobrej kaszy
Dobra kasza, czyli jaka? Jeśli chcesz naprawdę dobrze odżywiać siebie i członków rodziny, szukaj produktów ekologicznych takich jak kaszka gryczana Helpa. To ważne, ponieważ:
- są w 100% naturalne,
- nie zawierają chemicznych dodatków i ulepszaczy,
- mają przejrzysty skład – zboże / warzywa / owoce,
- pochodzą z polskich gospodarstw,
- doskonale smakują,
- mogą być łączone z liofilizowanymi owocami i warzywami w formie kolorowych proszków,
- są odpowiednie dla dzieci i dorosłych.
Najlepiej, aby produkt, który kupujesz, pozbawiony był substancji słodzących i mleka (wtedy będzie też odpowiedni dla osób z nietolerancją laktozy lub będących na diecie). Jako dodatek możesz wybrać np. świeże lub liofilizowane owoce. Są one suszone mrozem, co pozwala zachować wszystkie witaminy oraz kolor produktów. W takiej formie są odpowiednie zarówno do serwowania w domu, jak i zabierania ze sobą w podróż.
Urozmaicaj codzienne posiłki
Gulasz nie zawsze musi iść w parze z ziemniakami, podobnie jak kanapki niekoniecznie są pierwszym wyborem na śniadanie. Warto skorzystać z dobrodziejstw, jakie dają kasze i włączyć je do codziennego menu, aby go urozmaicić i wprowadzić nowe smaki.
Dla dorosłych klasyczna gryczanka czy manna na mleku nie jest niczym zaskakującym, ale dla dzieci to kolejny produkt wymagający bliższego poznania. Spraw, żeby ta degustacja okazała się miłością od pierwszego… spróbowania.
W tym celu zadbaj o dobre wrażenie – dla maluchów ważny jest nie tylko smak, ale też wygląd potrawy. Kolorowe liofilizowane owoce w formie proszku zabarwią danie i na pewno zachęcą do jedzenia. Rodzic będzie spokojny, mogąc zaproponować taką formę zdrowej, wartościowej i atrakcyjnie wizualnie przekąski. Sam z kolei wyruszy w sentymentalną, pełną smaku i wspomnień podróż do dzieciństwa.
Gotujcie i jedzcie razem
Zdarza się, że dzieci są wypraszane z kuchni, gdy rodzicom zależy na ekspresowym ugotowaniu obiadu. Warto jednak dopuścić je do roboczego blatu i powierzyć odpowiedzialne zadanie – oczywiście dostosowane do wieku.
Co może zrobić dziecko w kuchni? Na przykład:
- doprawić kaszę ulubionym smakiem i kolorem – wsypując do niej naturalny barwnik,
- mieszać, próbować, kroić składniki (pod nadzorem rodzica),
- serwować dania.
Ważne! Jedzcie razem. Kiedy jest to możliwe, zasiadajcie do wspólnego stołu i delektujcie się potrawą, którą stworzyliście. To najlepszy sposób na budowanie więzi oraz kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych.
To również okazja, aby niejadek – naśladując swoich bliskich, zechciał spróbować potrawy i zjeść ją do końca. Dzieci uczą się przez naśladowanie i dotyczy to również jedzenia.