Kim tak naprawdę jest introwertyk? Poznaj 3 fakty i mity o introwertyzmie!

13 stycznia 2020, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Jedną z naturalnych grup obejmujących cechy osobowości, niekiedy błędnie utożsamiane z nieśmiałością, jest introwertyzm. Jednostki introwertyczne koncentrują się na swoich myślach i emocjach, wolą słuchanie od mówienia i cenią sobie możliwość pracy w samotności. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze fakty i mity o introwertykach, dzięki którym dowiesz się, co jest prawdą na temat tego typu osobowości, a co jedynie potocznym wymysłem.

 

Sprawdzamy najczęstsze mity o introwertykach

Mit numer 1: Introwertyk to samotnik, który stroni od ludzi

Panuje powszechne przekonanie, że introwertycy są osobami unikającymi towarzystwa, dobrze czującymi się sam na sam ze sobą. Wprawdzie takie jednostki nie należą do najbardziej przebojowych, ale na pewno niejednokrotnie zastanawiają się, jak radzić sobie z samotnością, czy jak wzmocnić swoją pewność siebie. Tak samo, jak wszyscy potrzebują kontaktów międzyludzkich. Jedynie bardziej przyglądają się ludziom i nie tracą czasu na nudne, według nich, nic niewnoszące do życia spotkania.

Mit numer 2: Introwertycy są nieprzyjaźni, wycofani i gburowaci

To kolejny często powtarzany mit, który faktycznie nie ma nic wspólnego z prawdą. Introwertycy na pierwszy rzut oka mogą wydawać się zamknięci w sobie, skryci i nieprzyjaźni. W rzeczywistości są to miłe i życzliwe osoby, które są świetnymi słuchaczami! To, że nie mówią dużo, nie jest w żadnym stopniu związane z ich wrogim nastawieniem do ludzi i świata.

Mit numer 3: Introwertyk nie wie, co to emocje i przeżycia

Nie da się ukryć, że introwertyzm to dość specyficzny typ osobowości. Nieprawdą jest, że introwertycy nie mają pojęcia, czym są emocje oraz przeżycia. To, że nie okazują odczuć na zewnątrz, wcale nie oznacza, że ich nie mają! Wręcz przeciwnie – introwertycy bardzo często są osobami wrażliwymi przeżywającymi wszystkie trudne doświadczenia na swój własny sposób.

Fakty o introwertykach, czyli co koniecznie warto wiedzieć

Fakt numer 1: Introwertycy nie są gorszymi pracownikami od ekstrawertyków

Ekstrawertycy są przebojowi i energiczni, a to sprawia, że z łatwością można ich dostrzec w miejscu pracy. Z kolei introwertycy zwykle trzymają się z dala od dużych grup, ale nie są przez to gorszymi pracownikami. Wręcz przeciwnie! Jakie są ich atuty?

  • Bardzo często wiedzą, jak być asertywną osobą,
  • mogą poszczycić się świetnymi umiejętnościami analitycznymi,
  • doskonale radzą sobie z zadaniami wymagającymi skupienia.

2.jpeg

Introwertycy są też zazwyczaj jednostkami kreatywnymi dobrze odnajdującymi się w samodzielnej pracy. Ich atutem jest także umiejętność słuchania klientów.

Fakt numer 2: Introwertyk woli spotkania w małej grupce najlepszych znajomych

Introwertycy często są postrzegani jako samotnicy, którzy nie potrzebują kontaktu z innymi. Fakt jest taki, że jednostki o tym typie osobowości nie są ani dziwolągami, ani odludkami. Po prostu, zamiast egzystować w dużej zbiorowości, o wiele lepiej czują się w niewielkim gronie. Co więcej, introwertycy preferują raczej spotkania w cztery oczy.

Fakt numer 3: Introwertyzm nie jest zaburzeniem psychicznym

Introwertyzm niekiedy bywa mylony ze… schizofrenią oraz osobowością borderline. Tymczasem nie jest on żadnym zaburzeniem, a już na pewno chorobą psychiczną! Inteligencja introwertyków często jest na bardzo wysokim poziomie, a rodzaje umiejętności społecznych wykorzystywanych w kontaktach z innymi potrafią zaskoczyć niejednego rozmówcę. Nie jest to też żadna skaza, dlatego introwertycy nie powinni być traktowani jako osoby gorsze czy pochodzące z marginesu.

Wokół introwertyków narosło wiele faktów i mitów

3.jpg

Niektóre z nich są niesłusznie powtarzane, a nawet krzywdzące dla osób o tym typie osobowości. Jeśli chcesz więcej dowiedzieć się o introwertyzmie, pomocna może być samoedukacja. Przydatne porady o psychologii oraz poszczególnych typach osobowości z łatwością znajdziesz w sieci, odwiedzając portal wiedzy o zdrowiu „Zdrowie i życie”. Zagłębiając się w bliżej w duszę introwertyczną, przekonasz się, że introwertycy nie są mrukowatymi odludkami, a osobami preferującymi egzystowanie w cichych i spokojnych miejscach, nastawionymi na wartościowe relacje międzyludzkie.