Pierwszy śnieg już za nami, a zima zagościła na dobre w naszej pogodzie. Coraz krótsze dni i wydłużające się wieczory, motywują nas do tego, aby znaleźć sobie ciekawe zajęcie wtedy, gdy pogoda nie zachęca nas do żadnej aktywności, a prószący z nieba śnieg tańczy w rytmie mroźnego wiatru, informując nas, że najprzyjemniej jest jednak zostać w domu i obserwować to zimowe przedstawienie z okien swojego pokoju. Ale jak wiadomo, mimo, że dzieci lubią zimę, to monotonne wpatrywanie w urocze płatki śniegu może się znudzić. Z odsieczą przychodzą więc książki, które nie tylko uczą, ale też bawią, wspaniale rozwijają wyobraźnię i są w stanie wspaniale zorganizować czas w długie, zimowe wieczory. Może to właśnie będzie moment, kiedy w życiu dziecka zagości prawdziwa miłość do książek?
Poznaj nasze propozycje i pomóż dziecku otworzyć wyobraźnię na świat, jaki odnajdzie na kartach przygotowanych przez nas pomysłów. Poniższe książki dla dzieci obudzą wyobraźnię i przeniosą najmłodszych czytelników w wyjątkowy świat zadziwiających historii.
Przedświąteczna atmosfera czyli ,,O czym pada śnieg” – Agnieszki Tyszki
Książka jest lekką opowieścią o fascynujących przygodach Dzidzi Biedronki i Gąsienicy Gąsi. Akcja rozpoczyna się w momencie, kiedy obydwie przyjaciółki są wprost zafascynowane padającym za oknem śniegiem, zresztą pewnie każdy z nas przechodził przez to w dzieciństwie. Bohaterki przygotowują się do śnieżnego kuligu, na który mają zamiar zabrać swoje ulubione maskotki – Misię Bellę i Pana Misia Futerko. Książka już od początku jest nacechowana emocjami, przedstawiając niesamowite poruszenie bohaterek z uwagi na zimową atmosferę i prawdziwy kulig, więc czytając jesteśmy w stanie sobie wyobrazić emocje jakie toczą się na kartach tego utworu. Cała sielankowa atmosfera zostaje jednak zburzona przez nieszczęśliwy figiel losu, kiedy to Pan Miś Futerka i Misia Bella zostają zgubione przez nasze bohaterki w trakcie kuligu. To również opowieść o przyjaźni i o radzeniu sobie w trudnych sytuacjach (nawet jeśli jest to utrata pluszowego misia), o tym, że dzięki rodzinie i przyjaciołom, niefortunne sytuacje mogą przekształcić się w pozytywne rezultaty, a to, co dzisiaj wydaje się końcem świata, jutro może stać się nowym początkiem. Dzięki tej książce nawet dorośli przypomną sobie magię przygotowań do świąt i radość ze śniegu oraz pierwszej gwiazdki.
“Miedziany listek” Emilii Kiereś – miód na samotne serce
Jest to piękna i ciepła opowieść o Teresie, które zmaga się z wszechobecnym ostatnio uczuciem samotności. Krzesełko w szkole obok niej wciąż stoi puste, a ulubieni kuzyni nagle przestali tak często odwiedzać naszą bohaterkę, ponieważ już mają rodzeństwo, a wraz z nim wiele nowych obowiązków na głowie. Tereska nie ma najlepszej przyjaciółki, ani rodzeństwa (mimo wielu próśb), przez co wydaje się jej, że nie jest wystarczająco ważna, co oczywiście wpływa na nastrój i samoocenę dziewczynki. Teresa mimo wszystko stara się patrzeć z optymizmem w przyszłość, ale wie, że upragnionego rodzeństwa już mieć nie będzie. Pewnego razu podczas wyprawy z Igą i Antkiem spotykają mamę swojego kolegi z klasy. Jaką rolę w jej życiu odegra Jaś? Przekonaj się, czytając “MIedziany listek”. Jest to urocza i delikatna opowieść o tym, że bycie jedynakiem wpływa bardzo emocjonalnie na dzieci, które jeszcze do końca nie rozumieją dlaczego tak jest, dlaczego to właśnie oni nie mają ani brata ani siostry o których przecież tak skrycie marzą. Dlaczego koleżanki i koledzy ze szkoły mają rodzeństwo z którymi dzielą swoją smutki, radości, mogą się bawić i razem spędzać czas? Odpowiedzi i ukojenie niesie książka pani Emilii, które porusza w delikatny i finezyjny sposób porusza kwestię jedynactwa. O ile dla większości dzieciaków nie stanowi to problemu, to jednak są wrażliwe dzieci, dla których fakt, że nie posiadają rodzeństwa jest bardzo smutny i wręcz nie do pojęcia. Książka wyjaśnia w piękny sposób tą kwestię, a forma w jaki ją przekazuje, otula małe serduszko i przynosi ulgę. Ta propozycja literacka jest ponadczasowa, ale kiedy zimowe wieczory spotęgują uczucie samotności niezrozumienia, ta opowieść z pewnością wyprze te uczucia i pomoże otworzyć się na otaczający świat.
Czy marzenia się spełniają? “Amelka” – Katarzyny Majgier
Główną bohaterką opowieści jest tytułowa Amelka, która jest 10- cio letnią dziewczynką, mieszkającą w małej miejscowości, która nieprzerwanie marzy o tym, aby zostać aktorką. Podczas urodzin, zdmuchując świeczki na torcie, wypowiada życzenie, w rezultacie którego Bolki Małe odwiedza ekipa filmowa. W jaki sposób Amelka wykorzysta swoją szansę na rozpoczęcie kariery? Dowiesz się w opowieści, jeśli po nią sięgniesz. Jest to książka nie tylko dedykowana dzieciom w wieku tytułowej Amelki, ale także mogą ją czytać starsze grupy wiekowe. Jest to wspaniała opowieść o sile marzeń, rzeczywistości i …przyjaźni, która jest w stanie oświetlić mroki życia każdego z nas, bo o tym, że prawdziwy przyjaciel to skarb, nie trzeba nikogo przekonywać. Czy szansa, jaką Amelka otrzyma, wpłynie na jej życie i dotychczasowe przyjaźnie i czy uda się jej zachować te, pielęgnowane od dzieciństwa? Obraz, przedstawiony w utworze Katarzyny Majgier uczy (również nas) o tym, co w życiu jest najważniejsze. Lekka i ponadczasowa opowieść, jednocześnie z morałem.
HIstoria lajkami mierzona czyli “Z lajkomierza Fryderyki” – Agnieszki Tyszki
Zbliżają się wakacje.. A wraz z nimi perspektywa wspaniałej przygody, połączona z odwiedzaniem wspaniałych miejsc, uwieczniając wszelkie poczynania za pomocą obiektywu. Nasza tytułowa bohaterka to Fryderyka, młoda blogerka, która przez całe dnie poszukuje inspiracji przede wszystkim modowych. Kiedy jej “koleżanki”, również prowadzące blogi, wybierają się na wakacje do wielu popularnych europejskich stolic, tymczasem przed Fryderyką rozpościera się dość ciekawa wizja wyjazdu, ale zupełnie w inne miejsce niż jej koleżanki… w dodatku z wyjątkowo nielubianą macochą i wiecznie zapracowanym ojcem. Celem podróży okaże się zrujnowana nieruchomość w stylu starego dworku, gdzie przeraża skrzypiąca, wiekowa podłoga, a ściany pokrywają rozmaite plamy i zacieki. Co można robić w takim miejscu? Sceptyczne nastawienie Fryderyki zdaje się mieć sens, no i w jaki sposób ma zdobyć upragnione lajki, skoro nie ma tam żadnych interesujących miejsc? Przygoda jednak zaczyna nabierać tempa poprzez zbiegi wydarzeń, jakie mają miejsce w tajemniczym dworku, bo okazuje się, że Fryderyka zupełnie nieświadomie wpadła na trop rozwiązania zagadki sprzed laty, przy okazji historycznego splotu z teraźniejszym. Książka o Fryderyce ma również wątek Ulriki, która niegdyś zamieszkiwała dwór, a także Agaty, przyjaciółki Fryderyki. Opowieść pokazuje nam, że warto rozejrzeć się wokół siebie, otworzyć na nowe wydarzenia i nowych ludzi, nie podążać za tłumem, ale zastanowić się dokąd idziemy, bo Fryderyka przeżyła więcej przygód w małej wiosce, niż jej koleżanki w wielkich europejskich miastach.
Kiedy emocje biorą górę – “Bartek Wścieklica” – Marty Fox
Bartek Wścieklica to uczeń klasy III b, uchodzi za niezbyt lubianego, a to za sprawą swojego zachowania, ponieważ Bartek bardzo szybko wpada w złość i równie szybko się denerwuje. Niedawno stracił on ukochanego chomika, który był obiektem jego zwierzeń, nie mogąc sobie poradzić z tymi emocjami, daje im upust, złoszcząc się. Myśli, że jego głośne zachowanie, będzie w stanie ukryć cierpiącą duszę. Bartek potrzebuje przyjaciela, ale przez to, jaką postawę ukazywał na lekcjach, nie ma szans na znalezienie prawdziwego kolegi. Wszystko zmienia wycieczka szkolna, na którą spóźnia się klasowa koleżanka Madzia i z braku innych miejsc jest zmuszona usiąść obok Bartka. Okazuje się jednak, że jest on zupełnie inną osobą, niż do tej pory ukazywał w szkole, a ciepło i opiekuńczość są obecne w jego życiu. Powód spóźnienia Madzi okaże się dosyć ciekawy i będzie to miało wpływ na późniejszą zmianę w życiu Bartka. Jak do tego dojdzie? Przekonaj się, sięgając po ten radosny utwór. Książka uczy tego, jak radzić sobie ze skrajnymi emocjami, a także przedstawia wartość przyjaźni, opiekuńczości i empatii w sposób interesujący i ponadczasowy.
Książki to niesamowity świat, który zamknięty między okładkami, wypływa za każdym razem, kiedy ją otwieramy. Dzieci, które czytają książki, potrafią szybciej się koncentrować i rozwijać. Warto w zimowy wieczór przy kubku gorącej czekolady, zagłębić się wraz z dzieckiem w jedną z polecanych opowieści, które znajdziesz na https://www.akapit-press.pl/12-dla-dzieci, mogą okazać się też wyjątkowym prezentem świątecznym.