Na co zwrócić uwagę przy zakupie zabawki?

28 grudnia 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

W przeszłości dzieci bawiły się szmacianymi lalkami wykonanymi przez mamy czy drewnianymi zabawkami wystruganymi przez ojców. W dzisiejszych czasach na rynku dostępne są tysiące różnych zabawek, a wybór jednej z nich to nie lada wyzwanie. Natłok kolorów, błyszczących opakowań, interaktywnych funkcji i bajkowego, atrakcyjnego dla najmłodszych designu potrafi przyprawić o ból głowy. Wybierając się w odwiedziny do znajomych mających małe dziecko w formie prezentu wręcza się maluchowi właśnie zabawkę. Jednak jak dokonać wyboru by oczarowała ona malucha od pierwszego wejrzenia i stała się jego ulubioną? Także dla rodziców, którzy najlepiej znają swoją pociechę wybór zabawek nie jest rzeczą łatwą. Dużym ułatwieniem będzie kierowanie się poniższymi wskazówkami, które zapobiegną nieudanym zakupom i wywołają uśmiech na twarzy każdego obdarowanego malucha.

Najlepsze zabawki dla Twojego dziecka – czyli jakie?

Producenci na opakowaniach zabawek zwykle umieszczają informację o sugerowanym wieku dziecka, co już jest w stanie nieco nakierować nas na wybór odpowiedniej. Aby podjąć ostateczną decyzję niezbędna będzie wiedza o wieku dziecka, jego zainteresowaniach a także przeszłych doświadczeniach z zabawkami, czyli innymi słowy, które z posiadanych już zabawek są jego ulubionymi. Wielu rodziców kompletuje dziecięce zabawki w myśl zasady „im więcej, tym lepiej”, a to tylko zbędne wydawanie pieniędzy. Dziecko nie potrzebuje mnóstwa zabawek, ale istotne jest, by zabawki, które posiada były różnorodne. Dziesiątki lalek czy skrzynki pełne samochodów nie będą w stanie nauczyć rozwijać dziecka w trakcie zabawy. Lalki i samochody także są potrzebne, kluczowe jest jednak by do dziecięcych zabaw wprowadzić urozmaicenie. Dlatego też dobrze by dziecko posiadało i zabawki edukacyjne, i klocki, a także te wymagające skupienia i cierpliwości, jak i do zabawy na świeżym powietrzu. W przypadku gdy dziecko straci zainteresowanie jedną ze swoich zabawek warto zastanowić się czy dokupienie elementów lub uzupełnienie tej zabawki lub zestawu diametralnie nie zmieni tej sytuacji. Rozwiązanie to sprawdzi się w przypadku domków dla lalek, kuchni dla dzieci, kolejki czy zestawów samochodzików.

Ważne jest także, by dziecko miało porządek w swoich zabawkach, w innym wypadku fakt, że maluch nie bawi się konkretną zabawką może wynikać z tego, że po prostu zapomniał o jej istnieniu w panującym rozgardiaszu. Może się także zdarzyć, że dziecko nie wykazuje żadnego zainteresowania otrzymaną zabawką, wtedy najlepiej schować ją w niewidocznym i wręczyć dziecku po jakimś czasie, gdy dziecko do niej dorośnie lub znudzi się zabawkami, którymi bawi się na co dzień.

Jak dokonać wyboru zabawki – przydatne wskazówki

Nowa zabawka powinna wywoływać uśmiech na buzi malucha, a nie brak zrozumienia i zainteresowania. Odpowiednio dobrana zabawka pobudza dziecięcą wyobraźnię, rozwija sprawność fizyczną i umiejętności społeczne. Stając przed sklepową półką należy kierować się:

– Wiekiem dziecka/ etapem jego rozwoju

Jeśli wiesz, że Twoja pociecha jest bystra, wybierz dla niej zabawkę dedykowaną trochę starszym dzieciom. Zabawka powinna wzbudzać w dziecku ciekawość, ale nie powinna powodować irytacji czy złości ze względu na zbyt wysoki poziom trudności. Wybierając zabawkę dla dziecka o wieku poniżej 3 lat konieczne jest zapoznanie się informacjami na jej opakowaniu, bowiem zabawka ta nie powinna zawierać małych elementów, które dziecko mogłoby próbować połknąć.

– Jakością wykonania zabawki

Staranność wykonania widoczna jest już na pierwszy rzut oka i nierozerwalnie wiąże się z ceną. Należy unikać chińskich wyrobów nieznanych marek, gdyż mogą one zawierać potencjalnie niebezpieczne dla dziecka substancje. Na plus zabawki przemawiają certyfikaty, atesty i zgodności z normami, ponieważ świadczą one o jej bezpieczeństwie. Zabawka powinna być solidnie wykonana, by nie rozpadła się przy pierwszej próbie zabawy. Ważna jest także jej wielkość, która dostosowana powinna być do anatomii dziecka, wielkości jego rączek itp.

– Tym, co zabawka ma do zaoferowania

Zabawka powinna nie tylko dostarczać radości, ale i jednocześnie uczyć dziecko czegoś nowego. Modele interaktywne oferujące całą gamę dźwięków, efektów wizualnych i dotykowych skutecznie stymulują rozwój zmysłów dziecka. Klocki i układanki nauczą dziecko logicznego myślenia, a nawlekanki staranności i cierpliwości. Zabawa niosąca ze sobą walory edukacyjne ułatwia późniejsze funkcjonowanie malucha w świecie.



FORUM - bieżące dyskusje

Konkurs w Galerii Mokotów!
Ja lubię tam chodzić, są super sklepy...
Marudny bobas-pomocy
Po szczepieniach dzieci są marudne, a jeśli to trwa za długo, to jest to...
Koszty nauki
Mając dzieci trzeba przygotować się na wydatki. Wielu rodziców by chciało, żeby naukę finansowała...
Wątpliwości przed ślubem
Wątpliwości rozstrzyga się na niekorzyść narzeczonego. Po ślubie to już będzie za późno...