Zatrucie sromotnikiem nalezy do jednych z najgroźniejszych zatruć pokarmowych. Rocznie w Polsce zatruciu grzybami ulega około 500-1000 osób. Jednakże prawie wszystkie zatrucia sromotnikiem w 95 % są śmiertelne.Zatrucie muchomorem sromotnikowym należy do najdramatyczniej przebiegających stanów chorobowych.
Wymaga wyjątkowo sprawnej diagnostyki i natychmiastowego leczenia.
Przebieg zatrucia może być różny: od łagodnego do zgonu wśród objawów niewydolności wątroby ze śpiączką i uszkodzeniem wielu narządów.
Jak to więc możliwe, że pewien mieszkaniec z Gołdapi po zjedzeniu kilkunastu sromotników przeżył, skoro śmiertelne może być zjedzenie nawet fragmentu grzyba?
Otóż zaobserwował u siebie szybkie objawy zatrucia i nie zlekceważył ich. Natychmiastowa reakcja chorego, przewiezienie do szpitala w Gdańsku i wykonanie dializy wątroby w specjalistycznym szpitalu w Gdańsku uratowało pacjentowi życie. Co prawda chory będzie powoli wracał do zdrowia, ale jego życiu nie zagraża bezpieczeństwo. Dlatego jesli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do rodzaju grzyba, po prostu go nie zbierajmy. Sromotnik bowiem do złudzenia przypomina gąski, pieczarki, kanie.