Jedno jest pewna — nie ma pary, która nie zmagałaby się z większymi lub mniejszymi problemami. Czasem jednak skala kłopotów wymyka się spod kontroli, a znalezienie wspólnego języka wydaje się coraz trudniejsze. Kiedy warto poszukać profesjonalnej pomocy i skorzystać ze wsparcia psychologa? Poznali się, zakochali w sobie, wzięli ślub… A potem? Żyli długo i szczęśliwie? Niestety, rzeczywistość wielu par nie przypomina baśniowej sielanki. Choć zazwyczaj między ludźmi nie brakuje miłości, wspólną codzienność zaburzają problemy z komunikacją, odmienne potrzeby w kluczowych dla związku kwestiach czy brak zrozumienia.
Pary bez problemów? Nie istnieją!
Osiągnięcie stanu permanentnej sielanki nie jest możliwe, a dążenie do niego — już na starcie skazane na niepowodzenie. Każda para zmaga się z większymi bądź mniejszymi kłopotami. To zupełnie normalne. Czasem problemy pojawiają się już na początku wspólnego życia (np.na skutek wyidealizowanej wizji małżeństwa), często dotykają parę po urodzeniu dziecka lub na skutek trudnych wydarzeń, np. choroby jednego z małżonków czy utraty pracy.
Na szczęście, problemy i konflikty nie muszą oznaczać końca związku. Mogą stać się za to impulsem do zmian i poprawy jakości związku. Zwłaszcza jeśli w ich rozwiązaniu pomoże specjalista.
Kiedy do psychologa?
Może będziemy w stanie sami z tego wyjść? Nie mogę biec do specjalisty po każdej większej kłótni. Wiele par w kryzysie zastanawia się, czy istnieje dobry moment na wizytę u psychologa.
Konsultacja z psychologiem okaże się zasadna, jeśli:
- macie skrajnie odmienne opinie w podstawowych kwestiach dotyczących małżeństwa;
- ciężko Wam się zrozumiecie i często macie wrażenie, że mówicie obcymi dla siebie językami;
- w wyniku waszych konfliktów ciepią dzieci;
- oddalacie się od siebie coraz bardziej, a samodzielne próby rozwiązania konfliktów nie przynoszą rezultatów;
- wspólne spędzenie czasu, fizyczna bliskość i rozmowa przestają być źródłem przyjemności;
- któryś z małżonków stosuje przemoc: fizyczną, słowną lub ekonomiczną;
- któryś z małżonków nadużywa alkoholu, narkotyków, innych substancji psychoaktywnych, jest uzależniony od hazardu, zakupów;
- doszło do zdrady;
- nie potraficie się odnaleźć w nowych rolach po przyjściu na świat dziecka;
- któryś z małżonków ma dzieci z poprzedniego w związku i nie potraficie się odnaleźć w rodzinie patchworkowej.
Eksperci są jednak jednogłośni — lepiej zasięgnąć porady psychologa zbyt wcześnie niż zbyt późno. Często zdarza się bowiem, że na skutek poważnych sporów, awantur i ran, jakie małżonkowie wzajemnie sobie zadają, żadne z nich nie chce już kontynuować małżeństwa. A na zmiany bywa w takim momencie zdecydowanie za późno.
Źródło: https://psychoterapiacotam.pl/