Choć niektórym trudno jest w to dziś uwierzyć, dziczyzna jest jedną z najważniejszych tradycji kulinarnych naszego kraju. Przed laty, bez przerwy gościła ona na biesiadnych stołach w Polsce, w najróżniejszych postaciach. Smakowite potrawy na bazie tego rodzaju mięsa przyrządzone na wiele sposobów, podbijały kubki smakowe naszych przodków. Niestety, po jakimś czasie dziczyzna odeszła nieco w zapomnienie, znikając z naszych książek kulinarnych. Ale choć nadal nie jest ona powszechnie używana w polskich domach, to moda na dziczyznę na szczęście wraca, z czego zdecydowanie warto korzystać, trzymając kieliszek wina w dłoni.
Dziczyzna na naszych stołach
Trzeba sobie jasno i wyraźnie powiedzieć, że mięso dzikich zwierząt jest o wiele zdrowsze od tego, które pochodzi od zwierząt hodowlanych. Wielu smakoszy twierdzi także, iż dobrze przygotowana dziczyzna jest znacznie lepsza i wykwintniejsza w swoim smaku. To co może jednak zniechęcać do jej częstego spożywania, to w głównej mierze cena jaką musimy zapłacić za tego typu mięso, a także większe trudności w zakupie dziczyzny dobrej jakości. Warto jednak, choćby od czasu do czasu pozwolić sobie na ten nieco luksusowy posiłek, który powinien być podawany w towarzystwie równie wyjątkowego wina.
Jakie wino dobrać do dziczyzny?
Niewątpliwie, do tak szlachetnego rodzaju mięsa jakim jest dziczyzny, pasuje wino z nieco wyższej półki, również pod względem cenowym. Pamiętajmy jednak, że przecież jest to okazjonalny wydatek, który warto ponieść, aby móc w pełni delektować się taką ucztą.
Pośród polecanych przez ekspertów win do dziczyzny, najczęściej pojawiają się to czerwone, choć oczywiście zdarzają się również wyjątki. Najważniejsza zasada dotyczy jednak regionu, z którego pochodzi takie wino. W opinii wielu osób, powinno ono być produkowane w tych państwach i regionach, które posiadają bogatą tradycję łowiecką. Zauważmy, że dziczyzny jest najczęściej podawana z produktami, które znajdujemy w naturalnym środowisku zwierząt, czyli lasach. Dlatego, gdy dobieramy do niej wino, również starajmy się podążać tym tropem.
Znawcy tego tematu, zwracają uwagę konsumentów na niezwykłą harmonię smaków, jaką tworzą dania z dziczyzny oraz trunki z terenów z tradycjami łowieckimi. Jeśli chodzi o Francję, szczególnie polecane są wina z doliny Rodanu, Burgundii oraz oczywiście Bordeaux. Zachwycić mogą nas także włoskie trunki z Toskanii oraz z hiszpańskiej Nawarry oraz regionu Rioja. Do potraw przygotowywanych z mięsa dzikiego ptactwa, często poleca się natomiast wina z włoskiej Apulli, Molise i Kampanii, a także z regionów południowej Francji.