Dłonie i paznokcie zimą

25 stycznia 2019, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Zima nie oszczędza naszych dłoni. Wystarczy odrobina wiatru i mrozu, aby skóra stała się sucha, zaczerwieniona, a nawet pękająca. W tym czasie również cały nasz organizm potrzebuje więcej uwagi ze względu na skłonności do przeziębień i ogólnego osłabienia. Osłabienie z kolei wpływa na kondycję zarówno skóry, jak i paznokci. Jak o nie dbać, zapobiegać problemom i skutecznie się ich pozbywać – odpowiadamy!

Skóra dłoni

Skóra dłoni, delikatna i w większym stopniu narażona na działanie czynników atmosferycznych takich jak wiatr, ujemne temperatury oraz wilgoć, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Podstawą jest stosowanie kremów pielęgnacyjnych dedykowanych dłoniom. Jeśli wiemy, że nasza skóra jest wrażliwa i w okresie zimowym wymaga intensywnej pielęgnacji, sięgajmy po tak zwane cold kremy – przeznaczone do stosowania w okresie zimowym, zabezpieczające dłonie przed wpływem czynników pogodowych, ale również stanowiących barierę ochronną naskórka. Cold kremy doskonale natłuszczają dłonie i pozostawiają na nich delikatną warstwę zabezpieczającą skórę przed niekorzystnym wpływem. Wśród najczęściej polecanym cold kremów do rąk znajdzie się z pewnością Avene czy Neutrogena.

Nie zapominajmy również o peelingu dłoni. Sucha skóra, która jest najczęściej efektem działania niskiej temperatury i wiatru wymaga złuszczenia. Pomagając jej w tym, umożliwiamy jednocześnie głębsze wnikanie kremom pielęgnacyjnym. Peeling najlepiej wykonać wieczorem, przed położeniem się do łóżka. Wówczas na wygładzone dłonie możemy zastosować krem bądź intensywną maskę i włożyć bawełniane rękawiczki, które będą ogrzewać skórę i zapewnią lepsze przenikanie substancji odżywczych.

Paznokcie

Zima jest również niekorzystnym czasem dla naszych paznokci ze względu na ogólne osłabienie organizmu. To właśnie w tym okresie zaczyna się najwięcej problemów z paznokciami. Najczęściej obserwuje się wzmożoną łamliwość, rozdwajanie czy powstawanie przebarwień.

Gdy problem wystąpi najlepiej sięgnąć po preparat ochronny i odżywiający paznokcie.

Jeśli mamy tendencję do pogarszania się stanu paznokci w okresie zimowym, już od jesieni powinniśmy zapobiegać łamliwości czy rozdwajaniu poprzez stosowanie odżywek wzmacniających. Profilaktycznie używa się ich od jednego do dwóch razy w tygodni.

O czym pamiętać w okresie zimowym

Przede wszystkim nie należy zapominać o rękawiczkach, które stanowią najlepszą barierę ochronną dłoni przed czynnikami atmosferycznymi. Przed wyjściem na zewnątrz powinniśmy również pamiętać o posmarowaniu dłoni kremem ochronnym: w zależności od potrzeb skóry może być to zwykły krem pielęgnacyjny bądź preparat o specjalnym przeznaczeniu i intensywniejszym działaniu.

Nie zapominajmy również o paznokciach. Zadbane dłonie są naszą wizytówką. Manicure zapewni dłoniom nienaganny wygląd, jak również ochroni płytkę paznokcia przed bezpośrednim wpływem czynników zewnętrznych. Jeśli brykamy się z nadmierną łamliwością lub rozdwajaniem, koniecznie sięgnijmy po odzywkę, ale również wzmacniajmy organizm od środka preparatami witaminowymi.