Menopauza a miesiączka – jak rozpoznać, kiedy zaczyna się przekwitanie
Menopauza to okres, w którym następuje zatrzymanie cyklu menstruacyjnego, a kobieta przestaje być biologicznie zdolna do zajścia w ciążę i urodzenia dziecka. Kiedy najczęściej rozpoczyna się okres przekwitania? Jakie są symptomy menopauzy?
Czym jest menopauza?
Menopauza, zwana również klimakterium to szczególny okres w życiu każdej kobiety – stanowi on etap pośredni między wiekiem rozrodczym a początkiem starzenia się. Według definicji WHO o menopauzie możemy mówić wtedy, gdy przez 12 miesięcy nie wystąpi żadna menstruacja. Okres przekwitania z reguły rozpoczyna się w wieku 45-55 lat, chociaż zdarza się, że kobiety po 40 roku życia zauważają u siebie symptomy menopauzy. Wiek, w którym następuje zatrzymanie cyklu miesiączkowego jest bardzo indywidualną kwestią i w dużej mierze zależy od czynników genetycznych.
Pierwsze objawy menopauzy i zanikanie miesiączki
Do najbardziej charakterystycznych symptomów klimakterium należą uderzenia gorąca, nocne poty, suchość pochwy, kołatanie serca, wahania nastrojów, a także spadek libido i odczuwanie bólu w czasie stosunku Z nieprzyjemnymi objawami można poradzić sobie np. stosując nawilżające globulki dopochwowe hydrovag.pl. Zanikanie miesiączki nie następuje w sposób nagły – już na około 7-8 lat przed klimakterium cykle menstruacyjne stają się krótsze, a sam okres bardziej skąpy.
Zaburzenia miesiączkowania a menopauza
Zaburzenia cyklu menstruacyjnego nie zawsze muszą oznaczać wchodzenie w okres okołomenopauzalny – bardzo często przyczyną są problemy zdrowotne – zaburzenia hormonalne, zespół policystycznych jajników czy ich niewydolność. Zanik okresu może też być wywołany przez gwałtowny spadek masy ciała, nadmierny stres, infekcje intymne, wydzielanie nieprawidłowych ilości estrogenu czy dolegliwości ogólnoustrojowe (choroby tarczycy).
Nie jesteś jeszcze w wieku okołomenopauzalnym, ale zauważyłaś u siebie pierwsze objawy przekwitania? Sprawdź również inny artykuł – Menopauza po 30 roku życia? Przekonaj się, czy masz powody do niepokoju.