Spokojny powrót do zdrowia – jak się do niego przygotować?

17 października 2018, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Czasem mają miejsce sytuacje, których zupełnie się nie spodziewamy – jak nagła choroba. Samo leczenie to nie tylko zabiegi i przyjmowanie odpowiednich leków, ale też okres rekonwalescencji. Nie czekaj, aż życie Cię zaskoczy i zawczasu zastanów się, co zrobić, żeby szybciej dojść do zdrowia.

Zadbaj o właściwe ubezpieczenie

Nawet wtedy, gdy czujesz się zdrowy i pełen sił, pomyśl o indywidualnym ubezpieczeniu na życie. Przygotuj się na niespodziewane sytuacje, które mogą spowodować, że z przyczyn zdrowotnych nie będziesz w stanie żyć normalnie. W takim czasie za sprawą oferowanych przez ubezpieczyciela świadczeń może Ci się udać szybciej dojść do zdrowia.

Chcąc dobrze przygotować się na każdą ewentualność, wybierz polisę na życie, która zwróci Ci koszty m.in. hospitalizacji, wybranych zabiegów, a nawet rekonwalescencji. Przykładowo UNIQA oferuje Pakiet na życie, w ramach którego możesz ubezpieczyć od wymienionych w poprzednim zdaniu sytuacji nie tylko siebie, ale i swoją rodzinę.

Według badań GUS [1] w 2017 r. pogotowie ratownicze udzieliło pomocy aż 3,2 mln ludzi w Polsce na miejscu zdarzenia, z czego aż 70% z nich stanowiło dom pacjenta.

Bądź czujny – kontroluj na bieżąco swoje świadczenia

Jeśli nieustannie masz dużo spraw na głowie, niektóre kwestie mogą Ci umknąć. Kiedy zaczynasz nową pracę, pamiętaj, że jako osoba ubezpieczona masz obowiązek zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego tych członków rodziny, którzy nie mają innego tytułu do ubezpieczenia [2]. Gdy kończysz współpracę ze swoim pracodawcą, niech nie umknie Ci fakt, że jesteś objęty ubezpieczeniem jeszcze tylko przez miesiąc od dnia zakończenia umowy. Postaraj się zadbać o to, by mieć stały dostęp do świadczeń opłacanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, by czuć się bezpiecznie. Niestety, ale według statystyk [3] w 2016 roku aż 32,3% wydatków gospodarstw domowych związanych z pobytem w szpitalu lub innym zakładzie stacjonarnej opieki zdrowotnej przeznaczonych zostało na pobyty osób nieubezpieczonych i świadczenia nieopłacane z NFZ.
W ramach publicznej służby zdrowia w razie choroby Ty lub Twoja rodzina możecie otrzymać zakres bezpłatnych usług, które pomogą Wam dojść do zdrowia.

Utrzymuj porządek w medycznej dokumentacji

Przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego na bieżąco porządkuj swoją domową dokumentację medyczną. Taka teczka pełna odpowiednio posegregowanych np. na kategorie lub przedział czasowy wyników badań, kserokopii kart pacjenta czy odpisów ze szpitala, może okazać się niezwykle pomocna lekarzom prowadzącym. Dzięki temu, w razie potrzeby, specjaliści będą mogli szybciej Cię zdiagnozować, a następnie pomóc Ci dojść do pełni zdrowia. W tego rodzaju aktach warto umieścić też listę świadczeń, które obejmuje Twoja polisa na życie, by rodzina i lekarze z łatwością dotarli do tych informacji np. gdybyś był nieprzytomny. Dbaj o swoje zdrowie na bieżąco!

 

Bibliografia:
[1] Źródło: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/zdrowie/pomoc-dorazna-i-ratownictwo-medyczne-w-2017-roku,14,2.html , str. 1-2.
[2] Źródło: http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/ubezpieczenia-w-nfz/.
[3] Źródło: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/zdrowie/zdrowie/ochrona-zdrowia-w-gospodarstwach-domowych-w-2016-r-,2,6.html, str. 92.