Kolejny miesiąc i kolejna zmora dla alergików. Kiedy nadchodzi wiosna i lato, to rośliny zaczynają kwitnąć, rosnąc i niestety pylić. Na co uważać w lipcu?
Grzyby pleśniowe – zarodniki grzybów mikroskopowych
W lecie temperatura powietrza oraz wilgotność gleby znacznie wzrasta, co niestety powoduje rozwój zarodników grzybów mikroskopowych ( Cladosporium i Alternaria ). Te grzyby silnie działają alergicznie.
Lipiec to miesiąc, w którym w atmosferze stężenie grzybów jest wyższe od stężenia pyłków roślin. Badania potwierdzają, że stężenie zarodników wynosi 3000 na 1 m3 powietrza. Taka liczba wywołuje objawy u każdej uczulonej osoby.
Trawy
Lipa drobnolistna
Ta roślina pyli tylko w lipcu, ale za to w całej Polsce. Objawy alergiczne, które wywołuje lipa to:
- katar sienny
- zapalenie spojówek
- pokrzywka
Pokrzywa
Pokrzywa pyli przed długi okres, ponieważ od czerwca aż do sierpnia. Wytwarza dużą ilość pyłku, ale na szczęście bardzo rzadko powoduje uczulenia.Największe stężenie pylenia występuje w lipcu.
Bylica pospolita
Jest to roślina, która pyli najpóźniej, ponieważ pyłki bylicy pojawiają się w powietrzu dopiero w drugiej połowie lipca. Stężenie pyłków w powietrzu zazwyczaj jest średnie, ale wzrasta z końcem miesiąca. Warto pamiętać, że najwięcej pyłków znajduje się tuż nad ziemią.
Babka zwyczajna
Kwitnie od kwietnia do września. Stężenie pyłków babki w całej Polsce jest zazwyczaj średnie.
Szczaw zwyczajny
Szczaw zwyczajny najbardziej pyli w okresie od lipca do końca września. Szczaw najmniej niebezpieczny jest w ostatnim miesiącu pylenia.
Komosa biała
Komosa pyli od lipca do sierpnia. Jej pyłki rzadko uczulają z dużym nasileniem. W lipcu stężenie pyłków w całym kraju jest niskie. Dopiero w ostatnim miesiącu się zwiększa.