Berberys zwyczajny – jego właściwości lecznicze i zastosowanie
Berberys zwyczajny to roślina, która od dawna stosowana jest w medycynie ludowej. Wszystko za sprawą składnika o nazwie alkaid inaczej zwany berberyna. Zobacz na jakie części ciała wpływa berberys oraz w jakich dolegliwościach może nam pomóc.
Co to za roślina?
berberys jest gatunkiem krzewu zwany również pod nazwą kwaśnica lub kwaśniec. Rośnie w zaroślach brzegach lasów w całej Europie. W kwietniu i maju jego kwiaty zaczynają rozkwitać jako żółte, zwisające grona. Natomiast w chwili kiedy zaczynają dojrzewać ich kolor zmienia się na czerwony. Jeżeli chodzi o smak owocu to jest on kwaśny i cierpki. Berberys posiada mnóstwo witaminy C, dlatego do celów leczniczych wykorzystuje się jego owoce, liście, korzeń oraz korę. Poza witaminami w roślinie można znaleźć:
- berberyny
- magnofloryny
- kwasy organiczne
- flawonoidy
- karotenoidy pektyny
- sole mineralne
Na gorączkę i grypę
Berberys posiada jeszcze jedną nazwę – polska cytryna. W medycynie ludowej odwary z owoców były stosowanie właśnie na wysoką gorączkę i przeziębienie. Można również stosować polską cytrynę profilaktycznie poprzez dodawanie do herbaty suszonych owoców berberysu. Natomiast jeżeli zdarza się zakażenie bakteryjne, to najlepiej użyć wyciągu z kory i korzeni.
Ważne ! Nie należy przesadzać z ilością berberysu, ponieważ jego nadmiar zacznie odkładać się w sercu, wątrobie oraz trzustce, co może powodować choroby.
Na układ pokarmowy
Napar z liście berberysu idealnie sprawdzi się przy dolegliwościach przewodu pokarmowego. Dodatkowo przyniesie ulgę przy bólach brzucha, nudnościach, przepełnieniu, czy zapaleniach wątroby.
Na nerwy
Jeżeli borykasz się z wielkim stresem, odczuwasz duże zdenerwowanie, nerwicę, masz problemy z zasypianiem to polska cytryna z pewnością Ci pomoże. Berberys działa uspokajająco, wyciszająco i dodatkowo poprawia nastrój oraz koncentrację.
Na krwawienie
Berberys posiada witaminę E, C, P i karotenoidy. Dzięki temu działa przeciwobrzękowo oraz hamuje przepuszczanie naczynek krwionośnych zapobiegając krwawieniom np. dziąseł.
Na odchudzanie
Napar z berberysa to idealny sposób na walkę z nadmiernymi kilogramami. Poprawia on przemianę materii, pobudza soki trawienne i działa moczopędnie.
Przepisy i zastosowanie berberysa
W kuchni
Z berberysa możesz przygotować:
- soki
- dżemy
- konfitury
- marmoladę
- wina
- wódki
- likiery
Dodatkowo zmielone owoce warto używać do przyprawiania mięs, ryb i sosów.
Napar
Do szklanki wsyp łyżkę rozdrobnionych owoców berberysu i zalej je wrzątkiem. Teraz przykryj szklankę i odstaw na 15 minut. Po tym czasie wystarczy już tylko odcedzić i gotowe.
Odwar
Rozdrobnione owoce berberysu wrzucamy do garnka, zalewamy szklanką wrzątku i gotujemy na wolnym ogniu oraz pod przykryciem ok 3 minuty. Po wystygnięciu pij odwar 2 -3 razy dziennie ok 1/4 szklanki.
Nalewka
Musisz kupić:
- 1 kg zamarzniętych owoców berberysu
- 0,5 kg cukru
- laskę wanilii
- kawałek suszonego kłącza imbiru
- 1 litr wódki w 50 % zrobionej ze spirytusu
Owoce wrzucamy do gąsiora i dodajemy wanilię oraz imbir. Całość zalewamy wódką i zamykamy szczelnie. Teraz ustawiamy naczynie w słonecznym miejscu na dwa tygodnie. Po tym czasie dodajemy 100 gram cukru i czekamy aż się całkowicie rozpuści. Teraz za pomocą bibułki przefiltrowujemy nalewkę. Rozlej ją do mniejszych butelek i odstaw w chłodne oraz ciemne miejsce na 6 miesięcy.