Drewniana czy z tworzywa? Jaką deskę do krojenia wybrać?

24 kwietnia 2018, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Nie wszystkie gospodynie wiedzą, że do każdego rodzaju produktu należy używać odpowiedniej deski, a każda z nich wykazuje inne właściwości. Klasyczne deski do krojenia wykonane są z różnych gatunków drewna, bambusa, ceramiki, marmuru lub tworzywa sztucznego. Sprawdzamy, którą z nich wybrać.

Rodzaje desek

Deski do krojenia produkuje się w różnych wielkościach i kształtach, w zależności od przeznaczenia, chociaż najpopularniejsze są prostokątne. Te przeznaczone do krojenia pieczywa posiadają małe rowki, które zatrzymują okruszki, co znacznie ułatwia zachowanie czystości na bufecie. Deski do krojenia owoców lub mięsa również mają specjalne rowki oraz zagłębienia, ale są one nieco głębsze, aby pomieścić wyciekające soki. Ułatwia to krojenie owoców i porcjowanie mięsa. Profesjonalne deski do krojenia warzyw wyposażone są w tackę, na którą można zsunąć pokrojone składniki, nie brudząc przy tym kuchennego blatu. Na rynku można też spotkać modele szklane i kamienne, które mogą służyć zarówno do przygotowania, jak i serwowania kanapek lub różnych przekąsek.

Deska z naturalnego drewna

Pięknie prezentuje się na kuchennym blacie, ponieważ widoczne są na niej naturalne słoje drzewa. Dobrze wpasuje się zarówno w nowoczesny, jak i tradycyjny wystrój kuchni. Jest trwała, bardzo praktyczna i wygodna. Dużą zaletą są jej właściwości antybakteryjne, ale jeśli nie zostanie umyta po użyciu i wytarta do sucha, może stanowić doskonałą pożywkę dla bakterii i grzybów. Niestety, do czyszczenia deski drewnianej nie wolno używać silnych detergentów ani zmywarki. Przy zakupie deski należy zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z którego została wykonana (im twardsze, tym jej jakość będzie lepsza). Dużą zaletą modelu drewnianego jest również fakt, że nie tępi noży, nie można się nią skaleczyć i nadaje się jako podkładka pod bardzo gorące naczynia.

Deska bambusowa

Deska wykonana z drewna bambusowego, które należy do jednych z najtwardszych drzew, jest wyjątkowo trwała, odporna na zadrapania i uderzenia, a równocześnie lżejsza od drewnianej. Dzięki widocznym, różnobarwnym słojom, może stanowić elegancką ozdobę każdej kuchni. Podobnie, jak jej drewniana odpowiedniczka, jest bezpieczna dla noży i użytkowników. Podczas mycia chłonie mniej wody i szybciej schnie. Jest łatwa do utrzymania czystości, ale podobnie jak drewniana, nie może być czyszczona w zmywarce.

Deski ze szkła

Deski szklane posiadają wiele zalet. Są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości, można je myć zarówno płynem do mycia naczyń, jak i w zmywarce. Są trwałe, nie ulegają zarysowaniu, jednak łatwo je stłuc (na szczęście nie są drogie). Produkuje się je w przeróżnych kształtach, kolorach i wzorach. Posiadają jednak jedną, zasadniczą wadę – bardzo tępią noże i można się nimi skaleczyć.

Deski z ceramiki i marmuru

Wykazują wszystkie zalety i wady desek ze szkła. Jeśli jednak kroi się na nich produkty nożami ceramicznymi, sprawdzają się idealnie.

Deski z tworzyw sztucznych

Posiadają wiele zalet: są lekkie i trwałe, występują w wielu kształtach i kolorach. Łatwo utrzymać je w czystości, nadają się do mycia w zmywarce. Nie wchłaniają płynów i nie przejmują zapachów. Niestety, tańsze deski po pewnym czasie ulegają porysowaniu, ich powierzchnia staje się chropowata i tracą swoje walory estetyczne.


Każda deska ma swoje wady i zalety. Należy pamiętać, że szczególnie w przypadku modeli drewnianych i wykonanych z tworzywa, nie należy używać tej samej powierzchni do krojenia różnych produktów, takich, jak ryby, mięso, warzywa, czy pieczywo.Poza tym deski mogą służyć nie tylko do krojenia, ale również do serwowania – więcej na ten temat dowiesz się w Magazynie Fabryka Form.