Dla kogo IKE?

29 marca 2018, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Indywidualne konta emerytalne nie jest w Polsce zbyt popularne. Powodów takiej sytuacji jest wiele. Z ważniejszych warto wymienić fakt, że IKE jest dość powszechnie utożsamiane z obowiązkowym systemem ubezpieczeniowym, jaki uosabiają ZUS oraz OFE. Brak świadomości nt. prywatnego charakteru środków gromadzonych w IKE i obawa o realny udział państwa w całym interesie skutecznie odstrasza od tej formy oszczędzania na emeryturę.

IKE dla młodych

Środki na koncie IKE można zacząć gromadzić już w wieku 16 lat. Warunkiem jest praca osoby małoletniej na umowę o pracę. Praktyka pokazuje, że nie jest to wiek, w którym myśli się o oszczędzaniu a zwłaszcza na emeryturę. Krótkoterminowe podejście do życia, jakie prezentują osoby bardzo młode nie zmienia się przez kilka a nawet kilkanaście lat. Bywa, że dopiero po 40. roku życia zaczyna się myślenie o wysokości świadczeń emerytalnych. Jednak już dwudziestolatkowie i trzydziestolatkowie potrafią planować odkładanie pieniędzy. Formy oszczędzania są różne, na kontach oszczędnościowych, lokatach, w funduszach inwestycyjnych, na giełdzie a nawet kupując złoto. Dla osób, które potrafią odkładać jakąś sumę, IKE to dobry pomysł do rozważenia.

IKE dla każdego

IKE to konto, stworzone z myślą o długofalowym gromadzeniu środków. To narzędzie, po które może sięgnąć wiele osób:

1. osoby z nadwyżkami finansowymi
2. inwestorzy giełdowi, w tym miłośnicy optymalizacji finansowej,
3. najstarsi klienci, nawet po ukończeniu 70. roku życia, korzystający z klasycznej emerytury. Nie ma górnego limitu wieku, który uprawnia do założenia IKE.
4. osoby, szukające sposobu na zabezpieczenie kolejnych pokoleń ze względu na możliwość dziedziczenia środków.

Dowolne dysponowanie kontem

Posiadacz konta IKE nie ma żadnego obowiązku wypłacenia pieniędzy w wieku 60 lat. Tego progu nie należy mylić z wiekiem emerytalnym w powszechnym systemie emerytalnym. 60 lat to tylko bariera, po przekroczeniu której państwo formalnie zwolni zgromadzone przez nas oszczędności na indywidualnym koncie emerytalnym z podatku Belki. Wcześniej, przy wypłacie środków należy go uiścić jeśli od środków uzyskaliśmy zyski.

IKE nie tylko zabezpiecza posiadacza konta, również jego rodzinę na wypadek śmierci. Oszczędności dziedziczy się bez konieczności opłacania podatku spadkowego. Pomysł tego typu konta miał bowiem na celu stworzenia dogodnego transferu majątku między pokoleniami.