Bieszczadzkie połoniny i alpejskie turnie – jak wybrać fototapetę z górami?
Malownicze, górskie krajobrazy to motyw, który zachwyca chyba każdego. Nawet najwięksi miłośnicy morza i klimatów marynistycznych nie negują uroku strzelistych, skalnych turni. Tego rodzaju pejzaże szczególnie dobrze prezentują się w dużym formacie, kiedy w pełni możemy podziwiać monumentalne piękno roztaczających się przed nami widoków. Z tego właśnie powodu tak atrakcyjną dekoracją jest przedstawiająca skaliste (lub trawiaste albo zalesione) szczyty fototapeta.
Góry nie tylko potrafią urzec nas wręcz bajkowym krajobrazem, ale także oferują prawdziwe bogactwo wzorów, różniących się od siebie zarówno pod kątem estetycznym, jak i kolorystycznym. Dziś poprosiliśmy naszego eksperta, aby opowiedział nam więcej o potencjale, który posiadają takie fototapety. Góry polskie (jak na przykład kultowe Bieszczady), zagraniczne (jak Alpy) czy całkiem odległe i orientalne (pokroju Himalajów lub afrykańskich Gór Księżycowych) – to wszystko przykłady wzorów, które odnajdziecie w ofercie sklepu Myloview. Nasz ekspert opowie również o zaletach każdego z tych wyborów oraz ciekawych pomysłach aranżacyjnych.
Panoramiczna fototapeta – góry są w stanie odmienić każde wnętrze!
Większość fototapet wykorzystujących zdjęcia ciekawych krajobrazów jest dość uniwersalna pod kątem aranżacyjnym. Góry mogą jednak uchodzić za motyw szczególny, gdyż w ich przypadku ta zaleta oferuje nam jeszcze więcej możliwości. Między innymi o to, czym wyróżniają się takie fototapety, zapytaliśmy naszego eksperta.
– Góry to miejsce wyjątkowe i unikatowe pod wieloma względami. Po pierwsze, każdej pory roku wyglądają one nieco inaczej. I nie chodzi tu nawet o drobne detale, ale całą, dominującą kolorystykę! Każdy kto widział bieszczadzkie połoniny latem, jesienią, zimą oraz wiosną, doskonale wie, co dokładnie mam na myśli. Dzięki temu wykorzystując wzory z górami jesteśmy w stanie wprowadzić do domu zarówno ciepłe, jak i chłodne barwy. Wszystko zależy od naszej aktualnej potrzeby oraz ogólnej stylistyki wnętrza. Na jaką fototapetę byśmy jednak się nie zdecydowali, to możemy być pewni, iż górski krajobraz nada każdemu pomieszczeniu oryginalnego i wyrazistego charakteru, kojarzącego się przygodą oraz wyzwaniami.
„Górskie porady” dla dekoratorów wnętrz
Nim jednak zdecydujemy się na konkretny wzór górskiej fototapety do naszego mieszkania, warto chwilę wcześniej pomyśleć nad tym, w którym z pomieszczeń ostatecznie go umieścimy. Choć oczywiście zawsze powinniśmy kierować się naszym gustem oraz poczuciem estetyki, to jednak zapoznanie się z pewnymi, ogólnymi zasadami aranżacyjnymi pomoże nam osiągnąć satysfakcjonujący efekt. O podanie kilku takich porad poprosiliśmy naszego eksperta.
– Spokojnie można zaryzykować stwierdzenie, iż nie ma na świecie dwóch takich samych łańcuchów górskich. I dokładnie to samo możemy powiedzieć o mieszkaniach! Podczas wyboru dowolnej dekoracji należy kierować się charakterem danego wnętrza, jednak istnieje kilka ogólnych zasad, które działają niemal we wszystkich przypadkach. Po pierwsze zimowe wzory górskie, czy to ukazujące alpejskie kurorty narciarskie czy himalajskie lodowce, najlepiej prezentują się na ciemnym tle, na zasadzie kontrastu. Umieszczenie takich fotografii na ścianach jasnego, lub – co jeszcze bardziej niefortunne – białego pomieszczenia sprawi, iż nasza dekoracja wizualnie się „rozmyje”. Starajmy się więc unikać takich połączeń. Efektowną kompozycją jest natomiast wykorzystanie jesiennego krajobrazu górskiego w otoczeniu drewnianych, brązowych mebli. To dość klasyczne i bezpieczne rozwiązane kolorystyczne, które jednak przez lata nie straciło nic na swojej stylowości. W przypadku mieszkania nowocześniejszego, gdzie staromodne pomysły zupełnie nie pasują, warto rozważyć sięgnięcie po fototapety ukazujące góry któregoś z egzotycznych zakątków świata. Jeśli nie mamy nic przeciwko żywym i intensywnym barwom w naszej sypialni lub salonie, to wulkaniczny szczyt rodem z tropików może okazać się strzałem w dziesiątkę!
Przepis na skromną elegancję: minimalizm, fototapeta, góry. Czarno-biała aranżacja wcale nie jest nudna!
Pejzaże górskie zdają się być tematyką, która swój pełny potencjał osiąga dzięki intensywnym kolorom, jakie spotkamy na łonie dzikiej przyrody. Choć jest to prawda przypadku większości wzorów, to jednak istnieją również powody, dla których warto sięgnąć po zdjęcia czarno-białe. Posłuchajcie co ma do powiedzenia na ten temat nasz ekspert:
– Na czarno-białych kadrach znacznie bardziej wyrazisty staje się detal. W przypadku fototapet z górami możemy więc w ten sposób podkreślić kształt szczytów, ostrość skalistych turni czy piękno głęboko wciętych żlebów. Na tego rodzaju wzorach szczególnie dobrze prezentują się góry o charakterystycznej, łatwo rozpoznawalnej sylwetce, jak na przykład tatrzański Giewont, pienińskie Trzy Korony albo alpejski Matterhorn, którego kojarzący się z piramidą wygląd zdaje się być przeniesiony prosto z dziecięcego rysunku.