Jak zrobić dobre wrażenie na potencjalnym pracodawcy?
Wielu poszukujących pracy popełnia podstawowy błąd i wychodzi z założenia, że samo wykształcenie i doświadczenie jest w stanie zapewnić im wymarzoną pracę. Niestety, ale duża konkurencja na rynku pracy powoduje, że kluczowe znaczenie ma pierwsze wrażenie. Właśnie poszukujesz zatrudnienia? Sprawdź, jak nie popełnić gafy i pokazać się potencjalnemu pracodawcy z jak najlepszej strony.
Dobre CV na pewno pomoże
Wiesz jak najłatwiej zrazić do siebie pracodawcę? Odpowiedź może być tylko jedna – źle przygotowanym CV. Polacy mają tendencję do bagatelizowania tego dokumentu, a to duże potknięcie. Codziennie do biur wpływa co najmniej kilka CV, dlatego zatrudniający starają się wybierać te najbardziej wyróżniające. Jaki powinien być prawidłowo napisany życiorys? Według specjalistów z https://www.gppeople.pl dobrze przygotowane CV powinno być bezbłędne (najlepiej sczytać je 3-4 razy i poprosić drugą osobę o sprawdzenie pod kątem ortografii, literówek i interpunkcji) i uzupełnione o prawdziwe informacje. Przede wszystkim cenne dla pracodawcy będzie zaznaczenie poprzednich stanowisk (zwłaszcza z dodaniem krótkiego opisu stanowiska) oraz wiadomościami o ukończonych kursach.
Ogólna prezencja ma znaczenie
Otrzymałeś zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Przygotuj się! Przede wszystkim pomyśl o swoim wyglądzie zewnętrznym. Obowiązkowo zadbaj o strój. Według wielu Polaków najlepsze ubranie to to granatowo-białe, tzw. apelowe. Nie da się ukryć, że elegancja kreacja na pewno sprawdzi się w czasie rozmowy o pracę w dużej korporacji i biurze. Podobnie jak na rozmowy w szkołach lub różnego rodzaju fundacjach i stowarzyszeniach. Z kolei w mniejszych firmach, w start up-ach albo na stanowiskach związanych z pracą fizyczną można pozwolić sobie na odrobinę luzu. Oprócz ubrań przyda się także uśmiech oraz… punktualne pojawienie się na rozmowie!
Spróbuj się odstresować
Najczęstszą przyczyną niepowodzeń na rozmowach kwalifikacyjnych jest stres. Większość zaproszonych na nie osób nie jest w stanie zaprezentować siebie w korzystnym świetle. Dlatego warto poświęcić więcej czasu na przygotowania w domu. Na pewno przyda się stworzenie listy swoich słabych i mocnych stron – ułatwi to odpowiedź na standardowe pytania rekruterów. Pomocne będzie też zapoznanie się z informacjami na temat firmy oraz kilka ćwiczeń oddechowych dla tych najgorzej znoszących stresujące sytuacje. Należy pamiętać, że pewność siebie to podstawa!