W jaki sposób ulżyć dziecku mającemu suchy kaszel?

3 października 2017, dodał: Małgorzata Kopeć
Artykuł zewnętrzny

Suchy kaszel może być bardzo uciążliwy dla dziecka. Będzie go męczył i nie pozwoli na normalny sen. Warto szybko sobie z nim poradzić. Jak to zrobić?

szkola

Podstawą leczenia suchego kaszlu jest zastosowanie odpowiednich leków. Mają one za zadanie zahamować suchy kaszel u dziecka. Jest to możliwe dzięki specjalnym składnikom, znajdującym się w syropach takich jak m.in. Levopront.

Kiedy pojawia się suchy kaszel?

Zazwyczaj pojawia się on w pierwszej fazie choroby u dziecka, gdy dopiero zaczynają rozwijać się wszelkie wirusy. Nazywany jest on kaszlem nieproduktywnym, ponieważ nie towarzyszy mu żadna wydzielina, ani charakterystyczny dla mokrego kaszlu dźwięk. Dziecko w tym czasie narzeka zazwyczaj na ostry ból gardła, który bywa równie uciążliwy co sam kaszel.

Zwykle suchy kaszel mija po 2-3 dniach. Może zakończyć proces choroby, ale może przeistoczyć się również w mokry kaszel, z którym już należy walczyć przy użyciu innych środków medycznych. Suchy kaszel może jednak utrzymywać się przez kilka tygodni, jeżeli rodzic nie będzie w stanie dobrać dla dziecka właściwego syropu czy innej metody leczenia. Tak długotrwałe utrzymywanie się kaszlu może być także efektem przebytej poważnej infekcji, jak na przykład zapalenia płuc czy oskrzeli.

O czym należy pamiętać podczas leczenia suchego kaszlu?

Podstawą leczenia suchego kaszlu, oprócz podawania odpowiednich leków, jest skłanianie dziecka do picia jak największej ilości napojów. Należy nawadniać dziecko jeszcze bardziej intensywnie niż na co dzień. Duża ilość płynów nie tylko pomoże pokonać suchy kaszel, ale także przyspieszy zwalczanie infekcji. Woda, herbata czy soki pomogą nawilżyć podrażnioną śluzówkę gardła, co będzie miało również łagodzący wpływ.

Napar przyniesie ulgę Twojemu dziecku

Odpowiednim sposobem na walkę z suchym kaszlem jest zastosowanie naparu z tymianku. Potrzebny będzie do tego suszony tymianek, który należy zalać 2 szklankami wrzątku. Po 15 minutach parzenia tymianku pod przykryciem, można już rozpocząć picie naparu. Wystarczy podawać go dziecku 2-3 razy dziennie po ¼ szklanki.