Jak przechowywać kurki na zimę ?

29 września 2017, dodał: Katarzyna Lewandowska
Artykuł zewnętrzny

Deszczowa jesień, to idealny czas dla grzybiarzy. Kurki, to chyba jeden z najbardziej pożądanych okazów i najsmaczniejszy. Jeżeli również się tym pasjonujesz i  posiadasz już koszyk pełen kurek, to podpowiadamy jak je przechowywać, aby cieszyć się ich smakiem w dowolnej chwili.

kurki

Mrożone

Kurki zachowują cały swój aromat jeżeli przed zamrożeniem zostaną odpowiednio przygotowane.  Oto najlepsze sposoby na uzyskanie pożądanego efektu:

Smażone na maśle lub oleju

Kurki należy oczyścić i w razie potrzeby posiekać. Patelnię ustaw na średnim ogniu i rozpuść masło. Smaż grzybki od czasu do czasu mieszając. Po ok 5-10 minutach należy odstawić patelnię  i pozostawić kurki do wystudzenia. Przełóż je do specjalnych torebek do mrożenia lub pojemniczków i zamroź.

kurki

Smażone na sucho

Postępuj tak samo jak wyżej, aby przygotować kurki.  Z tą różnicą, że patelnia ma być sucha.  Usmaż tak samo i daj im ostygnąć. Następnie przełóż je plastikowych torebek lub pojemników. Muszą być one odporne na niskie temperatury. Schowaj do zamrażalnika.

kurki

Gotowane na parze

Będzie Ci potrzebny specjalny garnek do gotowania na parze. Najpierw zagotuj w nim wodę, a następnie  do górnej części wsyp osuszone kurki. Gotuj przez 10 minut, po czym wyjmij je i pozostaw do ostygnięcia. Przełóż grzybki do plastikowych torebek i zamroź.

kurki

Marynowane w occie

Jest to chyba najbardziej klasyczny sposób ich przechowywania. Najpierw usmaż grzyby na sucho i przygotuj dowolnie wybraną zalewę w occie.  Pamiętaj, aby była mocno aromatyczna, oznacza to przynajmniej równe proporcje octu oraz wody.  Dodaj do zalewy dowolnie wybrane przyprawy, to co lubisz : miód, sól niejodowana, liść laurowy, czy pieprz.  Tak zamarynowane kurki należy przechowywać w lodówce, mogą przetrwać nawet do 6 miesięcy. Możesz też zawekować słoik gotując go w garnku z wodą.

Ważne: przed otwarciem kurki muszą pozostać w zalewie przez minimum miesiąc.

kurki

Przepisy na marynowane kurki

Składniki:

  • 2 kg kurek
  • 2 średniej wielkości cebule
  • łyżka solizalewa 
  • na 4 szklanki wody – 1 szklanka octu spirytusowego 6%
  • pół szklanki cukru
  • czubata łyżka soli
  • łyżka ziaren pieprzu
  • łyżka ziaren ziela angielskiego
  • 4 listki laurowe
  • łyżka ziaren gorczycy

Przygotowanie:

Kurki należy oczyścić oraz opłukać pod bieżącą wodą.  Cebulę pokrój na grube plasterki.  Grzyby zalej wrzątkiem i gotuj ok 10 minut w garnku.

Zalewa: zagotuj wodę z octem, solą i cukrem.Wymieszaj i odstaw do ostudzenia.

Do słoików powkładaj po liściu laurowym, kilka ziaren pieprzu, gorczycy, ziela angielskiego oraz grzyby z cebulką. Kurki zalej zalewą i pasteryzuj przez 15 minut. Po tym czasie wyjmij je, odwróć do góry dnem i przykryj ściereczką. kurki

 



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Nietypowa aranżacja biura - jak sąd…
Nietypowa ale praktyczna aranżacja biura może być jak najbardziej. Podoba mi się!
"nocne marki" - dozwolone po 22 :)
Ja bardzo późno chodzę spać, więc zanim zasnę co nie mam z tym...
Depilacja-co najlepsze?
Depilatory laserowe są bardziej precyzyjne niż IPL. Wielu ekspertów uznaje, że jest to najskuteczniejsza...
Torebka duża czy mała?
Małe torebki okazują się być świetnym dodatkiem stylizacyjnym. Dla przykładu mała torebka na łańcuszku...