Jak rozwijać dziecięce pasje?

21 sierpnia 2017, dodał: PeggyB
Artykuł zewnętrzny

Na każdej osobie, która jest zaangażowana w wychowanie dziecka ciąży ogromna odpowiedzialność. To dorośli podsuwają swoim podopiecznym inspiracje, wskazują kierunek, wspierają. Ważnym elementem rozwoju każdego dziecka jest pasja. Dziecko posiadające hobby spędza czas w wartościowy sposób i być może już w wieku kilku lat pracuje na swoją przyszłość. W jaki sposób pomóc dzieciom rozwijać ich pasje?

Przede wszystkim należy pamiętać, że zainteresowania dziecka nie muszą pokrywać się z naszymi. Dzieci nie mogą być przez nas traktowane jak możliwość na spełnienie naszych własnych ambicji. Matka, która zawsze chciała być lekarzem, ale z jakichś powodów się jej to nie udało, nie powinna przenosić tych ambicji na swoja córkę, jeśli ta kieruje swoje zainteresowanie w zupełnie innym kierunku. Dzieci są odrębnymi osobowościami i chociaż często są podobne do rodziców, nie muszą być.

Rodzice często motywują swoje decyzje troską o dziecko, tym, że wiedzą co dla niego najlepsze. Jednak w kwestii pasji i zainteresowań, nie może być żadnego przymusu. To ma być taka sfera życia dziecka, która jest w stu procentach jego i która daje mu tak dużo satysfakcji i radości jak to tylko możliwe. Tak więc zmuszanie syna czy córki do nauki gry na skrzypcach niekoniecznie jest dobrą decyzją. Kiedy widzimy, że dziecko się męczy, jest sfrustrowane, znudzone – odpuśćmy i poszukajmy gdzieś indziej. To do nas należy podsuwanie dzieciom pomysłów na to, czym mogą się zająć. To my decydujemy o tym, na jakie zajęcia pozalekcyjne będą chodzić. Szukając czegoś, co stanie się dla naszych dzieci pasją, trzeba je przede wszystkim bardzo uważnie obserwować. W końcu to my znamy nasze pociechy najlepiej, wiemy co lubią robić, jakie mają cechy, wykorzystajmy więc tą wiedzę.

Warto porozmawiać z dzieckiem na temat tego, co chciałoby robić, a potem zwyczajnie mu to umożliwić, zapisując na odpowiednie zajęcia, kupując potrzebne rzeczy, dopingując w rozwoju. Jeśli widzimy, że dziecko ma problemy z nauką np. gry na jakimś instrumencie, spróbujmy zadziałać tak, aby poczuło się zdopingowane. Nawet jeśli nie gra najlepiej, ale sprawia mu to radość, powinniśmy je wspierać. Jeśli jednak dziecko podchodzi do całej sprawy z coraz większą niechęcią, warto może jednak odpuścić i poszukać czegoś innego. Ważne jest, aby dać dziecku szanse na spróbowanie jak największej ilości aktywności i wspieranie go w każdej z nich.

Dzieci zmieniają się i dorastają. Tak samo mogą zmieniać się ich zainteresowania, mogą z nich wyrastać i szukać nowych. Wpływ mogą mieć na nie koledzy i koleżanki, szkoła i nauczyciele. Rozwijanie pasji to podróż, w której mamy obowiązek im towarzyszyć. Dlatego rozmawiajmy z naszymi dziećmi, poznawajmy ich potrzeby i marzenia, nie zniechęcajmy ich, przeciwnie, stójmy murem za każdą z ich decyzji, iskra jaka się w nich budzi może być początkiem czegoś, co kiedyś będzie nie tylko ich pasją, ale także sposobem życia.

Zobacz również:

  1. Jak zarejestrować noworodka?
  2. Lęk po porodzie – jak sobie z nim radzić?
  3. Urlop macierzyński – komu przysługuje i ile wynosi
  4. Kiedy dziecko nie może spać
  5. Badania noworodka – co, kiedy i w jakim celu