Jak długo rozwija się układ pokarmowy małego dziecka?
Kiedy maluszek przychodzi na świat, potrafi już bardzo dużo. Z wprawą pije mleko mamy, instynktownie wie, jak dużo pożywienia mu potrzeba, a gdy to koniecznie – umie skutecznie się go domagać. To jednak dopiero początek jego żywieniowych przygód. Przed delikatnym brzuszkiem dziecka jeszcze bardzo długa droga, zanim osiągnie pełną dojrzałość.
Pracowity brzuszek
W chwili narodzin układ pokarmowy dziecka, podobnie jak wiele narządów i układów w jego organizmie, jest już w dużej mierze ukształtowany. Nic dziwnego – w trakcie 9 miesięcy ciąży trwały nad tym intensywne prace. Już od pierwszych tygodni po poczęciu organizm dziecka przygotowywał się do samodzielnego pobierania i trawienia pokarmu w przyszłości. Zanim niemowlę pojawi się na świecie, ma już wyćwiczony odruch ssania i jego koordynację z połykaniem. Tuż przed narodzinami cały maleńki układ pokarmowy dziecka staje się na tyle dojrzały, aby w razie przedwczesnego porodu przetrwać poza brzuchem mamy.
Przytulanie dla zdrowia
Układ pokarmowy dziecka kształtuje się jeszcze długo po jego przyjściu na świat. Jednym z ważniejszych kroków tuż po narodzinach jest kontakt „skóra do skóry” z mamą. M.in. w ten sposób organizm maluszka ma szansę zaczerpnąć od mamy korzystną mikroflorę bakteryjną. Pożyteczne bakterie przedostają się następnie do jego jelit, gdzie będą miały znaczący udział w trawieniu pokarmu oraz budowaniu odporności dziecka. To dlatego pierwsze przytulenie maluszka jest tak ważne dla zdrowia jego całego organizmu.
Cenne mleko mamy
Potrzeby żywieniowe dziecka w tym najwcześniejszym okresie życia najlepiej zaspokoi mleko mamy, które dostarcza wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach. Układ pokarmowy niemowlęcia jest już przystosowany do trawienia takiego pokarmu. Przez pierwsze miesiące życia doskonali te umiejętności i wraz z rozszerzaniem diety trenuje je na nowych składnikach. Bardzo ważna jest w tym okresie dbałość o szczególne potrzeby żywieniowe wrażliwego brzuszka dziecka. Jeśli mama z jakiegoś powodu nie może już karmić maluszka piersią, ważne, by otrzymywał on mleko modyfikowane dostosowane do różnych potrzeb wieku wczesnodziecięcego, np. częściowo fermentowane mleko następne Bebiko PRO+ 2.
Praca na lata
Brzuszek kilkumiesięcznego malucha nadal dojrzewa. Na przykład dopiero między 7. a 9. miesiącem życia wykształca się u dziecka odruch gryzienia, umożliwiający wprowadzanie pokarmów uzupełniających do diety. Dopiero po 1. roku życia jego enzymy trawienne osiągną pełną efektywność. W pierwszych latach życia stopniowo rośnie siła nacisku zgryzu dziecka. Oznacza to, że maluch z wiekiem będzie mógł spożywać coraz twardsze pokarmy. Malutki organizm uczy się także w tym czasie, jak radzić sobie z nowymi produktami pokarmowymi. Jak widać, układ pokarmowy jest jednym z najdłużej rozwijających się w organizmie człowieka, a jego rozwój trwa nieprzerwanie niemal od poczęcia, przez kilka pierwszych lat życia dziecka. Warto o tym pamiętać i dbać o szczególne potrzeby żywieniowe jego delikatnego brzuszka.
Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.