Pomoc dla alergika? Przyda się mapa i kalendarz pylenia!
Wiosna i lato należą do najprzyjemniejszych pór roku, ale budzą także zrozumiałą niechęć alergików. Są to bowiem dwa sezony, które wielu osobom kojarzą się wyłącznie z utrudnionym oddychaniem, swędzeniem i zdecydowanym pogorszeniem jakości życia. Czy można walczyć z alergią skutecznie? Oczywiście!
Alergia występuje w wielu postaciach i ma wiele różnych przyczyn. Alergie kontaktowe czy pokarmowe są bardzo popularne, ale przykrym objawom z nimi związanym można zapobiegać stosunkowo łatwo – wystarczy unikać substancji uczulających, jeść zgodnie z zaleceniami i nie używać kosmetyków zawierających nieodpowiednie składniki.
Alergia wziewna to jednak zupełnie inny rodzaj dolegliwości. Alergenów można teoretycznie uniknąć – spędzając cały rok na bezkresnych lodowatych pustkowiach Grenlandii, ale nie jest to szczególnie prosta metoda. Znacznie lepszą metodą jest wyrobienie w sobie nawyku korzystania z odpowiednich narzędzi, do których należy choćby kalendarz pyleń.
Co wisi dziś w powietrzu?
Dzięki profesjonalnie przygotowanemu kalendarzowi, w każdej chwili można sprawdzić aktualne pylenie i zdecydować, czy to już moment na zażycie odpowiednich leków, które zapobiegną objawom alergii. Warto zaglądać to takiego kalendarza regularnie – dzięki temu można wyprzedzić alergię i odpowiedni środek antyhistaminowy wziąć odpowiednio wcześnie. Pozwoli to często całkowicie wyeliminować objawy alergii – cieknący i zaczerwieniony nos, swędzące nozdrza i powieki czy łzawiące oczy. Dobrze przygotowany alergik wcale nie musi cierpieć.
Warto zaglądać nie tylko do kalendarza. Pylenie roślin występuję zazwyczaj w konkretnych porach dla konkretnych gatunków, ale nie zapominajmy o tym, że są miejsca o nasilonym pyleniu. Przydatna będzie zatem mapa pylenia, która pokaże, czy na pewno warto jechać na weekend na Mazury.
Jak zwalczać objawy alergii?
Czasem nie można jednak powstrzymać się od wyjazdu, czy choćby wyjścia na dwór w czasie, gdy alergenów jest w powietrzu szczególnie dużo. Czasem nawet niewielkie stężenie pyłków powoduje bardzo mocne objawy. Niektórzy reagują wyjątkowo źle już na samym początku pylenia, inni wytrzymują dłużej. Warto zatem śledzić zmiany w powietrzu – pomagają w tym kalendarze tworzone między innymi przez producentów leków antyhistaminowych. Bardzo dobrze przygotowany kalendarz można znaleźć na stronie alergia-allegra.pl/kalendarz.html. Sam lek także wart jest uwagi.
Kalendarz pylenia i mapa pylenia to narzędzia, które pomogą podjąć szybką decyzję o zażyciu leku antyhistaminowego, który zatrzyma objawy alergii. Spośród dostępnych na rynku preparatów z pewnością wyróżnia się Allegra, która jest lekiem II generacji. Oznacza to, że nie tylko ma najwyższą dostępną bez recepty dawkę feksofenadyny, ale także nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Te były często zniechęcające do używania starszych leków. Po zażyciu tabletki obniżała się koncentracja, pojawiała senność i uczucie zmęczenia. Trudno z takimi objawami żyć normalnie – chodzić do szkoły, pracy czy prowadzić samochód. Dziś to absolutnie możliwe, a co więcej nie trzeba skupiać się na pamiętaniu o zażywaniu leku kilka razy w ciągu dnia. Tabletka leku przeciwhistaminowego nowej generacji działa bowiem przez 24 godziny. Warto zatem kontrolować sytuację na bieżąco, a wszystkie sezony przejdziemy z podniesioną głową, której nie szpeci cieknący i czerwony nos.