Bóle głowy to najbardziej rozpowszechniona dolegliwość. Statystycznie dotyka więcej osób niż cukrzyca czy astma. Większość ludzi doświadczyła chociaż raz bólu głowy, a 10% deklaruje, że cierpi na migreny.
Czemu boli głowa?
Bóle głowy dotykają niemal wszystkich. Pulsujący, kujący, rwący, tępy lub rozsadzający. Ból może być schorzeniem samym w sobie, ale może również być objawem poważnego schorzenia. Bólu głowy nie należy lekceważyć, szczególnie jeśli pojawiają się nagle, a nigdy wcześniej nie doświadczyliśmy konkretnie takich objawów.
Wbrew pozorom to nie mózg boli, gdyż sam w sobie ten organ nie posiada zakończeń nerwowych. Zazwyczaj jest to problem naczyniowy. Zakończenia nerwowe znajdują się w oponach mózgowych, które są bardzo silnie ukrwione dzięki ogromnej liczbie naczyń krwionośnych. Częsty ból głowy pojawia się, kiedy naczynia te rozszerzają się i tym samym pobudzają zakończenia nerwowe w oponach mózgowych, a te odpowiadają reakcją bólową.
Bóle głowy jako objaw innej choroby
Jeśli ból pojawia się nagle, nie odczuwaliśmy podobnego wcześniej lub jest umiejscowiony zawsze w konkretnym miejscu warto zastanowić się czy nie jest on objawem innego schorzenia. Ból głowy może wskazywać między innymi na:
- Wady wzroku – źle dobrane szkła korekcyjne czy to za mocne czy za słabe powodują, że mięśnie gałek ocznych są napięte, a ból pojawia się zazwyczaj w okolicy oczodołów lub czoła.
- Choroby zębów – kiedy stan zapalny lub próchnica obejmuje rejon zębów trzonowych bardzo często pojawia się ból w okolicy zatok szczękowych, który promieniuje na resztę głowy.
- Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – ból głowy to bardzo ważny pierwszy objaw tej choroby. Pojawia się nagle, jest bardzo silny i co charakterystyczne towarzyszy mu sztywność karku i gorączka.
- Nadciśnienie tętnicze – ból pojawia się, kiedy ciśnienie krwi nagle się podnosi. Szczególnie może dokuczać rano, ponieważ wtedy ciśnienie jest najwyższe. Zaczyna się zazwyczaj w okolicy potylicy i promieniuje na resztę głowy.
- Zapalenie zatok – bardzo częsta przyczyna bólów głowy umiejscowionych w okolicy czoła lub policzków. Nasila się przy pochylaniu.
- Tętniaka mózgu – ból przy nim jest bardzo silny, nawracający. Pojawia się podwójne widzenie, wymioty oraz zaburzenia równowagi.
To migrena czy ból napięciowy?
Oprócz bólu wywołanego schorzeniem ból głowy może być również chorobą samą w sobie. Rozróżniamy dwa typy bólu: ból napięciowy i migrenowy. Ból napięciowy jest przyczyną około 70% epizodów bólowych, natomiast migrena obejmuje pozostałe 30%. Jak ja odróżnić?
- Ból napięciowy – spowodowany jest najczęściej przez niedosypianie, złą dietą, długim uczuciem głodu, spożywaniem alkoholu, przepracowaniem a przeważnie stresem czy niepokojem. Towarzyszy mu często sztywność mięśni ramion, szyi oraz szczęki. Takie epizody bólowe mogą trwać chwilę, ale mogą równie dobrze powracać przez wiele dni. Często w momencie dużego wzburzenia lub napięcia po chwili czujemy, że zaczyna boleć nas głowa. Epizodyczny ból napięciowy pojawia się zazwyczaj mniej niż 15 razy w miesiące. Jeśli zdarza się częściej to już przewlekły ból głowy.
- Bóle migrenowe – z pośród osób, które ciepią na migrenę około 70% stanowią kobiety, szczególnie te w wieku rozrodczym. Migrena może pojawiać się u nich w związku z wahaniami poziomu hormonów w cyklu. Charakterystyczny jest pulsujący ból głowy oraz nadwrażliwość na światło i dźwięki. Mogą pojawić się wymioty i zaburzenia widzenia. W przypadku braku odpowiedniego leczenia migrena może trwać od 4 do 72 godzin, a nawet dłużej. Częstym objawem poprzedzającym migrenę jest tak zwana aura, wrażenie widzenia pulsującego światła. Bardzo ważne przy leczeniu migreny są nie tylko odpowiednie leki, ale również unormowany tryb życia.
Z bólem można walczyć
To, że często dopada nas ból głowy nie znaczy, że musimy z nim żyć. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów pomagających uśmierzyć ból. Jednym z takich środków jest znana od lat Aspiryna, czyli kwas acetylosalicylowy. Zazwyczaj myślimy o niej jako o leku na gorączkę czy przeziębienie, ale równie dobrze sprawdza się w zwalczaniu jako lek na bóle głowy. Aspiryna występuje w postaci tabletek do połknięcia, tabletek musujących i granulek. W trakcie napadów migrenowych zaleca się stosowanie jej wraz ze lekami przeciwwymiotnymi.
Aby uniknąć częstych bólów głowy warto również wprowadzić zmiany w trybie życia. Przy migrenach bardzo ważna jest dieta, czyli na przykład rezygnacja z produktów wysoko przetworzonych, czekolady, nabiału oraz glutaminianu sodu. Jeśli w trakcie epizodu migrenowego ból staje się łagodniejszy po wypiciu kawy, nie należy z niej rezygnować. Natomiast jeśli się nasila, zaleca się jej wyeliminowanie z diety. Ważne jest również unikanie stresu, wysypianie się, wstawanie i kładzenie się spać codziennie o podobnej porze, a więc nie powinno się „odsypiać” całego tygodnia w weekend. Na napięciowe bóle głowy mogą pomóc oprócz leków masaże czy techniki relaksacyjne.
Więcej o tym jak radzić sobie z bólem przeczytasz tutaj: Aspiryna – wszechstronny lek na wiele dolegliwości.