Endometrioza to podstępna choroba, która atakuje miesiączkujące kobiety, choć zdarza się, że diagnozowano ją u dziewcząt przed wystąpieniem pierwszej miesiączki. Jednostka nazywana także gruczolistością zewnętrzną dotyka około 15% kobiet w różnym wieku, i zawsze w znaczący sposób wpływa na jakość życia.
Nie istnieje profilaktyka, która mogłaby chronić przed wystąpieniem endometriozy, ale wczesna diagnoza pozwala rozpocząć leczenie i zmniejszyć negatywne objawy. Warto wiedzieć, że jak dotąd nie odkryto przyczyn występowania jednostki, dlatego leczenie ma charakter objawowy. Choroba jest podstępna. Rozwija się powoli i początkowo nie daje niepokojących objawów, dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa.
Objawy, które zawsze powinny nas niepokoić to ból w okolicach podbrzusza, dyskomfort odczuwany w trakcie współżycia, zaburzenia miesiączkowania, obfite krwawienia oraz problemy z zajściem w ciążę. Kontakt ze specjalistą rozwieje wszelkie wątpliwości i pozwoli wskazać przyczynę problemu, ale co zrobić, gdy okaże się, że to jednak endometrioza?
Przede wszystkim nie popadać w panikę. Oczywiście jakość naszego życia ulegnie zmianie, ale musimy pamiętać, że nadal pozostajemy w pełni wartościowymi kobietami, i nie zmieni się to nawet, jeżeli w najgorszym wypadku dowiemy się, że nie urodzimy dziecka. Ból, który jest głównym objawem endometriozy koryguje się najróżniejszymi środkami farmakologicznymi.
Zmiany fizyczne wywoływane przez endometriozę to jedno. Zdaje się bowiem, że często najbardziej cierpi psychika. Szczegółowe informacje na temat możliwych metod leczenia z pewnością pozwolą nam odzyskać spokój ducha, ale bezcenny okazuje się kontakt z inną, chorą kobietą.
W tym miejscu wszystkim kobietom, które zmagają się z endometriozą warto polecić wyjątkowa książkę – Podstępna żmija, czyli endometrioza, Marzeny Grzybowskiej.
Podstępna żmija, czyli endometrioza, Marzeny Grzybowskiej. to pozycja napisana przez kobietę chorą na endometriozę. Dzięki książce poznamy Różę, główną bohaterkę, która przebyła dwie poważne operacje, ale niestety nie zdołała powrócić do pełnego zdrowia. Narastający ból zdaje się przeciwnikiem nie do pokonania, ale wola walki jest silniejsza od choroby.
Endometrioza stopniowo unieruchamia ciało Róży, ale okazuje się, że umysł zmuszony do wzmożonej pracy pozwala narodzić się nowym talentom. Teraz gdy zmianie uległa dotychczasowa codzienność czas rozpocząć nowe, może lepsze życie…