Maluch z zapaleniem gardła – sposoby leczenia
Zapalenie gardła u dzieci nie należy do rzadkości – to jedna z najczęstszych infekcji, z jakimi małe pociechy zgłaszają się do pediatry. Zazwyczaj wywołują ją wirusy – zakażenia tego rodzaju mijają po kilku dniach, po leczeniu „domowymi sposobami”. Kiedy jednak za chorobę odpowiadają bakterie, konieczna bywa antybiotykoterapia. Jak radzić sobie z zapaleniem gardła u malucha?
Co wywołuje zapalenie gardła u dzieci?
Jeśli Twoje dziecko ma zaczerwienione gardło, skarży się na ból i pieczenie gardła oraz odmawia jedzenia, bo przełykanie nasila dolegliwości – zapewne „złapało” infekcję, o jaką nietrudno zwłaszcza jesienią i zimą. Najczęściej odpowiadają za nią wirusy – i to te same, które przyczyniają się do przeziębienia.
Jeżeli Twoją pociechę zaatakowała bakteria, z dużym prawdopodobieństwem jest to paciorkowiec, który wywołuje anginę. Jak odróżnić zakażenie bakteryjne od wirusowego? Które objawy powinny Cię zaniepokoić i co je złagodzi?
Jak odróżnić infekcję wirusową od bakteryjnej?
O zapaleniu gardła na tle wirusowym świadczy przekrwiona śluzówka gardła, katar, kaszel i stan podgorączkowy. Do listy objawów dołącza ból gardła, który nasila się przy przełykaniu i utrudnia przyjmowanie pokarmów. Maluch może skarżyć się na złe samopoczucie, ból głowy i mięśni. Czasem pojawia się zapalenie spojówek. Pamiętaj: w infekcjach wirusowych nie należy podawać antybiotyku – w tym wypadku stosuje się tylko leczenie objawowe. Dolegliwości powinny ustąpić po tygodniu.
W anginie paciorkowcowej ból gardła jest bardzo dotkliwy. Na przekrwionych migdałkach widać charakterystyczny wysięk, powiększają się węzły chłonne szyi. Dzieci cierpią też powodu wysokiej gorączki (pow. 38 st. C). Jeśli Twój maluch nie kaszle, nie ma kataru, ani zapalenia spojówek, pewnie „dopadła” go angina. Nie zwlekaj z wizytą u pediatry. Jeżeli diagnoza się potwierdzi, należy rozpocząć antybiotykoterapię. Nie wolno leczyć anginy „na własną rękę”, ponieważ mogłaby zostawić po sobie ślad – groźne powikłania.
Jak leczy się zapalenie gardła u dziecka?
Jeśli mała pociecha zapadła na wirusowe zapalenie gardła, pomóż przetrwać jej trudny okres choroby. Staraj się łagodzić przykre dolegliwości, dopilnuj, by przez kilka dni odpoczywała w łóżku i ogranicz jej kontakty z innymi dziećmi, żeby nie szerzyć zakażenia.
Gdy pediatra stwierdzi anginę bakteryjną, zapewne zaleci antybiotyk, na ogół penicylinę, którą – w odpowiednich dawkach – podaje się przez 10 dni. Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza i nie odstawiać leku, kiedy maluch poczuje się lepiej. Tylko właściwe (i uzasadnione) stosowanie antybiotyku skutecznie zniszczy bakterie i nie dopuści do wykształcenia przez nie mechanizmów oporności na lek. Jeśli ciężkie zapalenia paciorkowcowe będą nawracały, być może konieczne okaże się usunięcie migdałków.
W przypadku wysokiej gorączki lekarz zaleca obniżanie jej przy pomocy paracetamolu lub ibuprofenu. Jeżeli dziecko ma tylko stan podgorączkowy, podawaj jej napary ziołowe – lipa to dobry wybór.
Jak łagodzić ból gardła?
Ból gardła złagodzą sprawdzone leki z benzydaminą, która działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, antyseptycznie i miejscowo znieczulająco. W aptece znajdziesz skuteczne płyny do płukania gardła, a także tabletki do ssania (polecane od 6. roku życia) oraz aerozole, które można stosować nawet u najmłodszych pociech.
Możesz przyrządzać maluchowi napary ziołowe – do picia i do płukania gardła. Wybierz szałwię, tymianek i rumianek; herbata z cytryną i miodem również przyniesie ulgę. Zachęcaj dziecko do picia – to bardzo ważne, zwłaszcza jeśli dokucza mu gorączka. Nawadnianie organizmu zapobiega groźnym skutkom odwodnienia. Zrezygnuj jednak z napojów gazowanych i kwaśnych soków, które mogłyby dodatkowo podrażnić gardło.
Nie zapominaj o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których przebywa chora pociecha – nawet w chłodne dni. Dbaj o nawilżanie powietrza – włącz nawilżacz, rozwieś ręczniki na kaloryferach i pieluchę przy łóżeczku.
lek. med. Damian Korzybski
Specjalista chorób wewnętrznych i specjalista chorób płuc