„Imbir. Lecznicze zastosowanie od A do Z” – recenzja
W naszej kuchni imbir znany jest od lat, lecz jeszcze zanim mieszkańcy kontynentu europejskiego przekonali się o jego wspaniałych właściwościach, był powszechnie stosowany w Azji oraz części Oceanii zwanej Melanezją, skąd prawdopodobnie pochodzi. Już 2700 lat przed Chrystusem stosowano go jako roślinę leczniczą. Dziś jego skuteczne działanie poparte zostało badaniami naukowymi, a powszechny dostęp do świeżego i suszonego imbiru umożliwia nam wszystkim korzystanie z dobrodziejstw tej niezwykłej, aromatycznej rośliny.
Znawczyni alternatywnych metod leczenia i propagatorka zdrowego stylu życia, Ellen Heidböhmer, przedstawia nam mniej lub bardziej znane sposoby wykorzystania cennych właściwości Zingiber officinale, opisując je w swoim poradniku „Imbir. Lecznicze zastosowanie od A do Z”.
Nieduża książka (208 stron) zawiera zaskakująco dużo informacji, począwszy od wciągającej historii o tym, jak imbir zdobywał świat, jak ważną rośliną był na cesarskich dworach starożytnych Chin i jak dotarł na statkach do Europy, poprzez systematykę biologiczną, warunki uprawy, charakterystykę odmian, szczegółowy opis działania 25 najważniejszych substancji zawartych w kłączach imbiru, wykaz jego leczniczych właściwości, aż po praktyczne zastosowanie w codziennym życiu.
Najwięcej miejsca Ellen Heidböhmer poświęciła częściom dotyczącym zastosowania rośliny w lecznictwie oraz w sztuce kulinarnej. Otyłość, alergie, stany lękowe, miażdżyca, astma, biegunka, hemoroidy, różnego typu bóle, zakwasy i skurcze to tylko niektóre choroby i dolegliwości, których leczenie można wspomagać środkami zawierającymi sproszkowany czy świeży imbir lub wyciśnięty z niego sok. Naukowo potwierdzono jego działanie: antybakteryjne, przeciwwymiotne, antyhepatotoksyczne (chroniące wątrobę), antyoksydacyjne, przeciwgrzybicze, odtruwające, poprawiające ukrwienie i wzmacniające serce. Trzeba jednak wiedzieć jak z niego korzystać i tu z pomocą przychodzi niniejsza książka. Autorka radzi w jaki sposób i w jakiej formie stosować imbir na różne dolegliwości, jak dzięki niemu zwiększyć odporność, przeciwdziałać zmęczeniu i wyczerpaniu, a nawet poprawić wygląd skóry i zahamować wypadanie włosów, stosując go podczas domowych zabiegów kosmetycznych.
Smakoszy, którzy cenią wyrazisty smak imbiru, zachwyci dodatek kulinarny, zwierający przepisy na sałatki, zupy, mięsa, ryby, sosy, dania wegetariańskie, przekąski, desery, pasty, marmolady, napoje, a nawet pieczywo. Niektóre z nich wniosą do naszego menu nieco egzotyki, inne urozmaicą jadłospis potrawami przygotowanymi ze składników powszechnych w naszej strefie klimatycznej, z którymi ta nieco ostra przyprawa ciekawie się komponuje.
Z całą pewnością książka ta otworzy nas na nowe doznania smakowe, a zastosowanie się do wskazówek pozwoli uporać się z przykrymi dolegliwościami, które towarzyszą nam czasami w życiu, od gorączki i bólu gardła po zmęczenie i psychiczne znużenie. Imbir jest bowiem niezwykle energetyzującą rośliną i tak naprawdę wystarczy szczypta tej pozytywnej energii, żeby w naturalny sposób zmienić coś, z czym próbowaliśmy walczyć w mniej naturalny sposób. Tak jak w każdej dobrze wyposażonej kuchni znajdziemy słoiczek z imbirem, tak też na półce każdej osoby zainteresowanej naturalnymi sposobami na lepsze życie powinna znaleźć się ta książka.
Iwona
Dziękujemy Wydawnictwu za udostępnienie egzemplarza recenzyjnego –
Redakcja