Plecak i książki już przygotowane. Wszystkie rzeczy czekają na pierwszy dzwonek. Dla wielu dzieci to początek szkolnej przygody. Dla rodziców małych alergików to czas troski, czy dziecko poradzi sobie z nauką, czy będzie w stanie skupić się na lekcjach, mimo napadowego kichania, kataru i swędzącego nosa. Sposobem na złagodzenie dokuczliwych objawów alergii są leki antyhistaminowe nowej generacji, które minimalizują skutki uporczywej choroby i pozwalają na pełną koncentrację i skupienie w ciągu dnia.
Alergia uznawana jest za chorobę cywilizacyjną XX wieku.[1] Opieka nad małym alergikiem
to dla rodziców wyzwanie. Nauka i zdobywane doświadczenie, jak to bywa w życiu, pozwala im radzić sobie z codziennymi zmaganiami. Kiedy jednak dziecko rośnie i rozpoczyna swoją edukacyjną przygodę, mogą pojawić się nowe wyzwania, którym trzeba stawić czoła. Mały alergik spędzający kilka godzin w środowisku szkolnym może reagować na tzw. alergeny powietrznopochodne, czyli: pyłki z pobliskiego parku czy placu zabaw, roztocza kurzu domowego kryjące się w wykładzinach i zabawkach pluszowych w świetlicach, zarodniki grzybów pleśniowych czyhających w zawilgoconych salach. Dziecko zaczyna kaszleć, skarży się na swędzący nos, który podrażnia częstym wycieraniem, napadowo zaczyna kichać i ma katar. Te objawy alergii powodują u niego rozdrażnienie i dekoncentrację podczas zajęć oraz wpływają na złe samopoczucie. Nie da się w praktyce wyeliminować wszystkich alergenów z otoczenia, zatem należy pomóc dzieciom w zminimalizowaniu ich skutków podając leki antyhistaminowe nowej generacji np. na bazie desloratadyny, które pomagają ograniczyć objawy dręczące małego alergika. Desloratadyna nie powoduje spadku koncentracji i senności a wygodna formuła tabletki rozpuszczanej na języku nie wymaga popijania.
Dobry plan
Alergia jest chorobą przewlekłą, która charakteryzuje się zmiennością nasileń i objawów. Może występować przez cały rok, np. w przypadku uczuleń na roztocza kurzu domowego lub mieć charakter sezonowy, związany np. z pyleniem traw i drzew. Nieleczona może doprowadzić do np. astmy oskrzelowej.[2] Takie samo zagrożenie dotyczy całorocznego nieżytu nosa, który aż 8-krotnie zwiększają ryzyko rozwoju astmy, co jest głównym czynnikiem ryzyka rozwoju POChP[3]. Rodzice i szkoła powinni mieć zatem dobry plan działania na wypadek zaostrzeń alergicznych u uczniów i nie bagatelizować tych objawów.
- Porozmawiaj z wychowawcą
Rodzice, jako pierwsi powinni poinformować nauczyciela o stanie zdrowia dziecka. Warto przedstawić szczegółowo, na czym polega alergia, jakie daje objawy, jak może czuć się dziecko i jak się zachowywać.
- Z dala od alergenu
Uzgodnić z nauczycielem miejsce siedzące z dala od tablicy kredowej, zakurzonych map, rekwizytów oraz gorących grzejników. Dzięki temu nasz pociecha nie będzie siedziała w bezpośrednim sąsiedztwie drażniących alergenów.
- Wsparcie
Podawaj dziecku zalecane leki antyhistaminowe najnowszej generacji, np. zawierające desloratadynę. Zahamują objawy alergii bez spadku koncentracji i uczucia senności. [4] Uczeń zachowa pełną koncentrację i aktywność przez cały dzień.
Leczyć i zapobiegać
Dziecko z alergią może mieć okresy osłabienia zdolności intelektualnych wynikające z nasilenia objawów, np. w alergicznym nieżycie nosa to katar i swędzenie, który uniemożliwia codzienną naukę[5]. Dlatego tak ważne jest łagodzenie symptomów alergii, gdyż alergia jako choroba przewlekła[6] sama „nie przejdzie”. Natomiast jej skutki wpływają na całokształt zachowania dziecka w szkole. Na jego zdolność koncentracji, dokładność wykonywanych zadań, a nawet na relacje w grupie rówieśników. Hitaxa Fast Junior zawiera substancję czynną – desloratadynę, szybko opanowuje objawy alergii, nie obniżając zdolności poznawczych ani koncentracji potrzebnych w procesie uczenia się. Hitaxa Fast Junior to lek blokujący działanie histaminy na receptor H1, który nie przenika do ośrodkowego układu nerwowego, nie wywołuje więc objawów ubocznych z tym związanych.
Mali alergicy, dzięki właściwemu leczeniu, mogą czuć się w szkole zrozumiani, zarówno przez nauczycieli jaki i przez rówieśników. Przy dobrej współpracy pomiędzy rodzicem a szkołą, podejście do ucznia alergika zmienia się na lepsze.
Hitaxa Fast Junior to hit gdy Twoje dziecko idzie do szkoły. Dzięki niej spędzi radosne chwile bez uczucia senności i rozdrażnienia.
HITAXA FAST JUNIOR
Lek OTC dla dzieci powyżej 6. roku życia
Sposób użycia: 1 tabletka na dobę
Forma leku: tabletka ulegająca rozpadowi
w jamie ustnej (nie trzeba popijać, można stosować w każdym miejscu i w każdej sytuacji)
Ilość tabletek w opakowaniu: 10 sztuk
Cena jednego opakowania: ok. 14 zł
Wskazania: objawy związane z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (tj. zapalenie błony śluzowej nosa spowodowane uczuleniem, na przykład na roztocza). Do objawów tego stanu zalicza się: kichanie, swędzenie lub wydzielinę z nosa, swędzenie podniebienia oraz swędzenie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu.
Do rodziny leków należy również Hitaxa Fast dla dorosłych.
HITAXA FAST
Lek OTC dla dorosłych
Sposób użycia: 1 tabletka na dobę
Forma leku: tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej (nie trzeba popijać, można stosować w każdym miejscu i w każdej sytuacji)
Ilość tabletek w opakowaniu: 10 sztuk
Cena jednego opakowania: ok. 12 zł
Wskazania: objawy związane
z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa (tj. zapalenie błony śluzowej nosa spowodowane uczuleniem, na przykład na roztocza). Do objawów tego stanu zalicza się: kichanie, swędzenie lub wydzielinę z nosa, swędzenie podniebienia oraz swędzenie, zaczerwienienie lub łzawienie oczu.
Produkty rodziny Hitaxa Fast to:
SPRAWDZONE DZIAŁANIE[7]
- Substancja przeciwalergiczna o udowodnionym działaniu na większość objawów alergii, kichanie, świąd, wydzielina z nosa, świąd podniebienia, świąd, zaczerwienienie lub łzawienie oczu.
- działa długo i łagodzi objawy alergii co umożliwia powrót do sprawności w szkole
i odpoczynku w nocy
WYGODA STOSOWANIA
- nowoczesna tabletka natychmiast rozpuszczająca się w ustach
- większa wygoda i łatwość podania – leku nie trzeba popijać, można przyjąć w każdym miejscu i w każdej sytuacji
- pyszny owocowy smak
- wygodne dawkowanie – tylko 1 tabletka
- Dostępna bez recepty
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
Hitaxa Fast
Nazwa produktu leczniczego i nazwa powszechnie stosowana: Hitaxa Fast (Desloratadinum)
Dawka substancji czynnej: Każda tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 5 mg desloratadyny.
Postać farmaceutyczna: Tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej.
Wskazania do stosowania: Produkt Hitaxa Fast jest wskazany w celu łagodzenia objawów związanych
z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa lub pokrzywką.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą lub na loratadynę.
Opakowanie: 10 tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej.
Podmiot odpowiedzialny: Adamed Consumer Healthcare S.A., Pieńków 149, 05-152 Czosnów.
Cena sugerowana: ok. 12 zł
Hitaxa Fast Junior
Nazwa produktu leczniczego i nazwa powszechnie stosowana: Hitaxa Fast junior(Desloratadinum)
Dawka substancji czynnej: Każda tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 2,5 mg desloratadyny.
Postać farmaceutyczna: Tabletka ulegająca rozpadowi w jamie ustnej.
Wskazania do stosowania: Produkt Hitaxa Fast junior jest wskazany w celu łagodzenia objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa lub pokrzywką.
Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą lub na loratadynę.
Opakowanie: 10 tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej.
Podmiot odpowiedzialny: Adamed Consumer Healthcare S.A., Pieńków 149, 05-152 Czosnów.
Cena sugerowana: ok. 14 zł
Grupa Adamed to polska firma farmaceutyczno–biotechnologiczna, która powstała dzięki własnej myśli naukowej i własnym patentom. Obecnie jest producentem ponad 250 produktów, oferowanych pacjentom w 60 krajach na świecie. Posiada swoje przedstawicielstwa w Rosji, Hiszpanii, Kazachstanie
i na Ukrainie. Aktualnie zatrudnia 1600 osób. Od 2000 r. firma prowadzi własną działalność badawczo-rozwojową, przeznaczając na ten cel kwotę 900 mln zł. Tworzy konsorcja naukowo-badawcze
z wiodącymi uczelniami oraz instytutami naukowymi. Własność intelektualna firmy chroniona jest wieloma patentami. Więcej informacji o Grupie Adamed można uzyskać na stronie internetowej: www.adamed.com.pl
——–
[1] „ECAP- Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce”-Badanie prowadzone w ramach projektu Wdrożenie systemu profilaktyki i wczesnej wykrywalności chorób alergicznych w Polsce, Warszawski Uniwersytet Medyczny Zakład Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii, WUM, http://ecap.pl/pdf/ECAP_wstep_pl.pdf, 01.07.2016
[2] http://www.odetchnijspokojnie.pl/czym-jest-alergia/, 01.07.2016
[3] „ECAP- Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce”- str. 7 http://ecap.pl/pdf/ECAP_wyniki_pl.pdf, 01.07.2016
[4] http://www.farmacjapraktyczna.pl/2013/11/desloratadyna-dzialanie-przeciwzapalne/, 01.07.2016
[5] „Dziecko przewlekle chore. Dostosowanie warunków edukacyjnych dla dziecka z alergią”
dr n med. Marzena Gajewska, dr Teresa Lewandowska-Kidoń, dr Anna Witek. ORE, Warszawa 2015,str.14
[6] http://alergie.mp.pl/aktualnosci/62023,debata-o-przyszlosci-alergologii, 01.07.2016
[7] http://adamed.expert/produkty/hitaxa-fast-junior/