Usuwanie blizn za pomocą lasera

13 czerwca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Blizny powstają w skutek nieodwracalnych uszkodzeń skóry, przez co są trudne w usunięciu, a ich leczenie wymaga długiego czasu. Najszybsze i najlepsze rezultaty przynosi terapia laserowa. Za pomocą lasera można usunąć blizny pourazowe, oparzeniowe, pooperacyjne i trądzikowe.

doctor-563429_1280-1

Co to jest terapia laserowa

Laseroterapia to zabieg, podczas którego do tkanki w ciele pacjenta aplikuje się światło laserowe o małej mocy i określonej długości. Może to być słaba wiązka światła monochromatycznego widzialnego lub światła podczerwonego, zdolnego do penetracji wewnątrz tkanek. Promień lasera spala martwe komórki skóry, pozwalając tym samym na odrodzenie nowych komórek. Laser wyrównuje kolor cery, wygładza skórę i eliminuje zmiany ropne w jej głębszych warstwach.

Na czym polega laseroterapia w leczeniu blizn

W leczeniu blizn i głębokich zmian trądzikowych stosuje się światło lasera o czerwonej barwie i stałej częstotliwości. Laser stymuluje wytwarzanie kolagenu, który zmiękcza i przekształca tkankę blizny, co niweluje widoczność zmian. Zabieg nie wymaga znieczulenia. Laser nie spala obszaru skóry, na który jest aplikowany, nie powoduje też silnego bólu czy pieczenia. Podczas zabiegu odczuwalne jest tylko delikatne mrowienie. Po zabiegu skóra jest lekko spuchnięta i zaczerwieniona, następnie tworzą się na niej strupki, które schodzą po około 2-3 tygodniach. Całkowita regeneracja trwa maksymalnie 6 tygodni. Po tym czasie wykonuje się kolejne serie zabiegów, aż do uzyskania zadowalających rezultatów. Skuteczność tej metody zależy od rozmiaru blizny, głębokości wiązek lasera i liczby zabiegów.

Zalety laserowego usuwania blizn

Laser to najskuteczniejsza metoda niwelowania i usuwania blizn. Daje dużo lepsze efekty niż na przykład leczenie farmakologiczne czy zabiegi medycyny estetycznej (dermabrazja, jonoforeza, sonoforeza). Zabieg jest mało bolesny, nie ma żadnych skutków ubocznych. Dzięki bezkontaktowemu wykonywaniu laseroterapii, zabieg jest też sterylny i aseptyczny. Skóra po laseroterapii szybko się goi, nie wymaga rekonwalescencji i długiej regeneracji.

Przeciwwskazania do laseroterapii

Terapii laserowej nie mogą poddawać się kobiety w ciąży, chorzy na nowotwory, cukrzycę, epilepsję i zaburzenia krzepnięcia. Nie jest to też odpowiedni zabieg dla pacjentów z zaburzeniem wydzielania gruczołów dokrewnych (zwłaszcza tarczycy), przyjmujących leki fotouczulające lub nadwrażliwych na światło. Do przeciwwskazań należą też arytmia, wszczepiony rozrusznik serca i niewydolność krążenia.