Prawidłowa waga w ciąży – wszystko co powinna wiedzieć ciężarna
Wiele ciężarnych martwi się o to, ile kilogramów przytyje w czasie ciąży. Nie ma się co oszukiwać – kilogramy przybędą. Nie będzie to tylko słodki ciężar związany z masą dziecka i wód płodowych, ale także tłuszczu. I chociaż ten jest niezbędny do ochrony dziecka przed możliwymi czynnikami zewnętrznymi, to nie znaczy… że w ciąży można jeść za dwoje.
Idealna waga w ciąży
Wyjaśnijmy sobie coś na początek. Nie ma czegoś takiego jak „idealny przyrost wagi w ciąży” adekwatny dla każdej kobiety. To kwestia zależna od wielu indywidualnych czynników. Począwszy od wagi początkowej, przez wzrost czy waga dziecka. Dlatego nie daj się zwieść komentarzom w Internecie czy książkach. Jedynym źródłem, które może udzielić rzetelnych informacji na temat Twojego stanu zdrowia jest lekarz.
Zaleceń specjalisty trzeba się trzymać. To w końcu specjalista w swojej dziedzinie. Natomiast prawidłowa waga w ciąży wpływa na rozwój dziecka, a także na formę mamy. Od m.in. tego zależeć będzie chociażby przebieg porodu.
Co ile waży w ciąży?
Żeby lepiej zobrazować przyrost wagi w ciąży będziemy się posługiwać wyłącznie orientacyjnymi danymi. Dajmy na to, że BMI naszej ciężarnej jest przeciętne, gdzieś w granicach 19-26 pkt. Zatem co ile waży w ciąży?
- Dziecko: około 3,5 kilogramów
- Macica: 1 kg
- Płyn owodniowy: 1 kg
- Dodatkowa krew: 1,5 kg
- Woda zatrzymana w organizmie: 1,5 kg
- Piersi: 0,5 kg
- Zapasy tłuszczu: około 3,5 kg
Ta podstawowa wyliczanka daje 12,5 kilograma. To mniej więcej 20 procent ogólnego składu ciała sprzed ciąży. Oczywiście Panie, które miały niedowagę powinny przytyć więcej. Natomiast te z nadwagą przed ciążą – analogicznie powinny przybrać mniej kilogramów.
Jak kontrolować wagę w ciąży
Chociaż w kobiecie rozwija się mały człowiek to nie znaczy, że powinna jeść za dwoje. W zasadzie ilość kalorii (orientacyjnie, u ciężarnej z przeciętnym BMI) nie powinna zwiększyć się o więcej niż o ok. 350 kcal w II trymestrze, a w III o 470 kcal. To tyle, co zaledwie sałatka owocowa z jogurtem lub miseczka płatków owsianych z owocami i orzechami!
Pokus będzie sporo. Zachcianki żywieniowe to jeden z nieodłącznych elementów ciąży. Dlatego warto pamiętać o podstawowych zasadach zdrowego żywienia. Zrezygnuj z (dużej ilości) słodkich lub tłustych przekąsek, zastąp je owocami i chudym mięsem. Jedz często! Ale… zrównoważone porcje. Pełne warzyw oraz produktów bogatych w błonnik. Do tego pij dużo niegazowanej wody.
Aktywność fizyczna w ciąży także jest ważna. Maratony biegowe czy treningi crossfitu zastąp spacerami. Świetne będzie także pływanie, lekki aerobik, tai-chi czy nawet lekkie ćwiczenia siłowe. Praktycznie w każdym fitness clubie jest specjalna oferta dla ciężarnych.
Więcej o wadze w ciąży przeczytasz na www.lovi.pl.