Usuwanie tatuażu – poradnik

25 maja 2016, dodał: media
Artykuł zewnętrzny

Usuwanie tatuażu - poradnikCo zrobić, gdy tatuaż sprzed lat przestał się z czasem podobać, nie pasuje do wykonywanego zawodu lub aktualnej sytuacji życiowej? Najlepiej go po prostu usunąć! O takim zabiegu rozmawiamy z dr n. med. Maciejem Krajewskim, który spotkał na swojej drodze wielu pacjentów marzących o pozbyciu się dawnych ozdób na ciele.

Przygotuj się do zabiegu

Usunięcie tatuażu to dla niektórych osób decyzja, która na nowo pozwoli spojrzeń na swoje ciało. Oprócz przygotowania się w sferze psychicznej warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przed zabiegiem należy odstawić preparaty światłouczulające z nagietkiem, dziurawcem oraz witaminą C. W miejscu zabiegu skóra nie powinna być opalona. Jeśli zdecydujesz się na zabieg konieczna będzie systematyczność. Każda sesja zabiegowa trwa zaledwie kilka minut, czas zależny jest od rozmiaru tatuażu. Jednak w przypadku tatuaży o większych rozmiarach nigdy nie usuwamy całej powierzchni tylko dla komfortu pacjenta dzielimy go na fragmenty. Także sam zabieg nie jest długi, ale dla pełnego rezultatu należy go powtarzać od 6 do 10-12 razy z przerwą ok. 4-8 tygodni pomiędzy zabiegami – tłumaczy dr n. med. Maciej Krajewski z Kliniki Krajewski.

Jak działa laser?

Mechanizm usuwania tatuażu polega na absorbcji barwnika przez światło lasera, a następnie jego naturalnemu usunięciu ze skóry. W tym celu można użyć m.in. lasera RevLite® Q-switch lub nowość na polskim rynku pierwszy laser pikosekundowy PicoSure®. Światło lasera jest pochłaniane przez barwnik w tatuażu, dochodzi do jego ”mikroeksplozji”,  fragmentacji.  W ten sposób powstałe drobiny są pochłonięte przez komórki żerne, układu odpornościowego, a w konsekwencji tatuaż staje się coraz mniej widoczny – wyjaśnia dr n.med. Maciej Krajewski. Co ciekawe typ i kolor tatuażu ma znaczenie podczas jego usunięcia. Z uwagi na schemat działania lasera najłatwiejsze jest usuwanie barwników ciemnych, gdyż absorbują one fale lasera w największym stopniu. Natomiast kolory jaśniejsze są w tym przypadku trudniejsze (lecz wciąż możliwe) do usunięcia, takimi kolorami jest np. zielony i żółty – kontynuuje.

Po zabiegu

Rezultat zabiegu to praca zależna od lekarza, sprzętu i samego pacjenta. Czy tatuaż znika bez śladu? To pytanie, które pewnie interesuje najbardziej. Jesteśmy w stanie usunąć tatuaż bez pozostawienia śladu, jest to jednak uzależnione od jego powierzchni i dyscypliny samego pacjenta. Po zabiegu, aby nie powstały blizny należy stosować w domu preparaty na bazie silikonu oraz nawilżające, dodatkowo  przez kilkanaście dni po zabiegu powinno się unikać ćwiczeń fizycznych i długiego moczenia w wodzie, a przez pół roku należy unikać wystawiania na działanie promieni słonecznychdodaje dr Krajewski.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Dodaj komentarz