Usuwanie zęba – co należy wiedzieć o ekstrakcji?

24 marca 2016, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

Usuwanie zębów jest rozwiązaniem stosowanym w sytuacji, kiedy zęba nie da się uratować, a pojawiający się w jego okolicy stan zapalny może mieć niekorzystny wpływ na okoliczne tkanki. Ekstrakcja zęba jest zabiegiem dość inwazyjnym, na szczęście znieczulenie miejscowe lub narkoza pozwalają na przeprowadzenie go niemal bezboleśnie.

3dnew.com高清图片素材

Kiedy konieczne jest usunięcie zęba

Najważniejszym wskazaniem do usunięcia zęba z zębodołu jest zaawansowany stan zapalny, którego nie można wyleczyć kanałowo. Ząb należy usunąć także wtedy, kiedy po leczeniu kanałowym lub w samoistnie obumarłym zębie w okolicy korzenia rozwinie się ropień, ziarniak lub zgorzel. Ekstrakcję zęba przeprowadza się również w przypadku głębokich złamań. Często wykonywanym zabiegiem jest również usuwanie zębów mądrości (ósemek), które rosną nieprawidłowo lub nadmiernie naciskają na pozostałe zęby. Usuwanie zębów na ogół przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, usuwanie zębów pod narkozą proponowane jest pacjentom, którzy bardzo boją się zabiegu, oraz dzieciom.

Jak przebiega zabieg usunięcia zęba

Przed zabiegiem usunięcia zęba stomatolog przeprowadza szczegółowy wywiad oraz badanie. Należy poinformować go o zażywanych lekach (szczególnie tych, które mogą zmniejszać krzepliwość krwi), chorobach przewlekłych oraz dokładnie opisać dolegliwości związane z zębem. Lekarz często zleca też wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, żeby móc właściwie ocenić stan zęba. Może on odradzić ekstrakcję, jeśli zdiagnozuje chorobę, która stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do zabiegu: nowotwór jamy ustnej lub naczyniaka.

Jeśli pacjent zostanie zakwalifikowany do zabiegu, zostanie mu podane znieczulenie, a jeśli zabieg ma przebiegać pod narkozą, anestezjolog wprowadzi go w ten stan. Kiedy znieczulenie lub narkoza zaczną działać, za pomocą odpowiednich narzędzi ząb zostaje wyrwany z zębodołu. Jeśli po wyrwaniu zęba w zębodole pozostaną zmiany zapalne, również zostaną one usunięte.

Jak postępować po usunięciu zęba

Bezpośrednio po usunięciu zęba, przez ok. 30 minut, należy trzymać tampon, który zapobiega krwawieniu z zębodołu. Przez kilka godzin okolica wyrwanego zęba może boleć, ten ból można uśmierzyć lekami przeciwbólowymi dostępnymi w aptece bez recepty. Nie mogą to jednak być środki wpływające na krzepliwość krwi (zawierające kwas acetylosalicylowy, jak np. aspiryna). Przez 2 godziny po usunięciu zęba nie można jeść, a przez następne dni należy wybierać potrawy o miękkiej konsystencji, które nie są ani gorące, ani zimne. Po zabiegu może występować obrzęk twarzy, żeby go zmniejszyć, należy przykładać worek z lodem lub specjalne, żelowe okłady, które można nabyć w każdej aptece.

Po usunięciu jednego zęba pozostałe mogą przesuwać się, dlatego warto rozważyć wprowadzenie na jego miejsca implantu zębowego, który zapobiegnie możliwej po ekstrakcji zęba zmianie kształtu szczęki.



Możesz śledzić wszystkie odpowiedzi do tego wpisu poprzez kanał .

Jeden komentarz do Usuwanie zęba – co należy wiedzieć o ekstrakcji?

  1. avatar -eMKa- pisze:

    dobry chirurg to podstawa

Dodaj komentarz


FORUM - bieżące dyskusje

Motyle w obiektywie
Gdzie one latają o tej porze roku? Ja ich w moich okolicach nie spotykam....
Motyle w obiektywie
https://w.fotka.com/024/123/2e6b905b31.jpg https://w.fotka.com/024/123/9ea41a32b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/830abd9232.jpg https://w.fotka.com/024/123/38604270b6.jpg https://w.fotka.com/024/123/ebb4908516.jpg Rusałka Kratkowiec - Araschnia levana. Wiosenna szata barwna.
Błąd lekarski?
Nie bardzo wierzę , że coś nie działa bo to taki organizm....
Multicooker: Philipsa czy Redmonda?
Ja nie mam i jakoś żyję ☺