Piękna i zgrabna sylwetka to marzenie wielu kobiet. Jednak siedzący tryb życia, brak czasu i nawał obowiązków sprawiają, że przybywa nam dodatkowych kilogramów, zwłaszcza w okolicy brzucha. Ich pozbycie się wymaga wielu wyrzeczeń i sporego wysiłku. Nawet intensywne treningi oraz rygorystyczna dieta mogą okazać się w tym względzie niewystarczające. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest operacja plastyczna brzucha, która sprawi, że zyska on ładny wygląd.
Grupa docelowa
Z utratą sprężystości i jędrności brzucha borykają się zwłaszcza kobiety, które przebyły ciążę oraz schudły w sposób znaczący, przez co skóra stała się wiotka i mało elastyczna. Zazwyczaj można zaobserwować wówczas zwisające, luźne fałdy skóry lub uwypuklenie brzucha ku przodowi. Problem ten dotyczyć może także kobiet w średnim wieku. Z biegiem lat bowiem utrzymanie szczupłej sylwetki wymaga większego wysiłku, na który często nie możemy sobie pozwolić. To głównie do tych grup pań kierowane są oferty klinik medycyny estetycznej.
Najczęściej operację plastyki brzucha przeprowadza się u kobiet, które posiadają stosunkowo dobrą figurę, jednak pomimo stosowania diety oraz aktywności fizycznej, nie udało im się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zabieg nie powinien być przeprowadzany wśród pań, które planują kolejne ciąże. Potencjalnym przeciwwskazaniem jest również wyraźna nadwaga i otyłość. Wówczas należy w pierwszej kolejności zredukować masę ciała, a z ostateczną decyzją o poddaniu się plastyce brzucha poczekać aż do momentu osiągnięcia swojej wagi docelowej.
Jednakże należy przy tym pamiętać, iż każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie, co zapewnia optymalny wynik leczenia. Podczas pierwszych konsultacji chirurg z pewnością zapyta nas o motywy, jakie stoją za chęcią poddania się zabiegowi. Warto wówczas przedstawić lekarzowi swoje oczekiwania względem wyglądu sylwetki po operacji i okresie rekonwalescencji. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jakich efektów należy się spodziewać.
Rodzaje operacji i ich przebieg
„Pełna abdominoplastyka polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i luźnej skóry na brzuchu. W niektórych przypadkach jest to równoznaczne także z zaszyciem mięśni. W trakcie operacji chirurg wykonuje dwa nacięcia. Pierwsze – od biodra do biodra – nad linią włosów łonowych, drugie wokół pępka. Następnie rozciągnięte mięśnie zostają zebrane i zszyte wraz z tkanką podskórną. Dzięki temu zmniejszeniu ulega obwód brzucha. Zapobiega to również wystąpieniu w przyszłości przepukliny brzusznej. W następnym kroku skóra ściągana jest w dół, przez co jej nadmiar można z łatwością usunąć. Na koniec pozostaje wykonanie otworu w celu wszycia pępka.” – piszą eksperci z kliniki Aesthetic Med.
Równolegle do wyżej wymienionych czynności chirurg przeprowadza liposukcję brzucha charakteryzującą się umiarkowaną intensywnością. Dzięki temu możliwe jest wycięcie większego fałdu tłuszczowo-skórnego, a dodatkowo otrzymujemy lepszy efekt wizualny. Ten typ abdominoplastyki jest szczególnie przeznaczony dla kobiet, u których nadmiar skóry i tłuszczu występuje zarówno poniżej, jak i powyżej pępka.
Mini-abdominoplastyka posiada wiele cech wspólnych z pełną operacją plastyczną brzucha, jednak w jej trakcie pępek pozostaje nienaruszony. Głównie przez wzgląd na to, że zabieg ten wymaga znacznie mniejszego odwarstwiania tkanek. Jest to metoda kierowana głównie do kobiet, które borykają się z nadmiarem skóry i tłuszczu jedynie poniżej pępka.
Oba zabiegi przeprowadzane są w znieczuleniu ogólnym, a czas rekonwalescencji zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji pacjentki. Powrót do pracy, jeśli nie obciąża ona fizycznie organizmu, staje się możliwy już po upływie 2-3 tygodni od operacji. Końcowy efekt kosmetyczny jest zauważalny po 6-12 miesiącach.