Wzmacnia kości, chroni przed osteoporozą, miażdżycą, udarem i zawałem. Mleko jest także potrzebne mięśniom. Poprawia również pamięć. A Polacy ciągle piją za mało mleka!
Najpopularniejsze jest mleko krowie, ale nie każdy je lubi i powinien pić. Na szczęście, są produkty, którymi można je zastąpić.
Mleko kozie – zawiera dużo wapnia, potasu, fosforu z także witaminy A1, B1, B2, PP i C. Mleko kozie jest znacznie częściej polecane do spożycia przez lekarzy i dietetyków niż mleko krowie. Zawiera ono procentowo mniej tłuszczu, a więcej białka i witamin w porównaniu do mleka krowiego. Dlatego też wyroby powstałe na bazie mleka koziego, w tym ser kozi, są mniej tłuste, bogatsze w wysokoprocentowe białko, witaminy i sole mineralne. Produkty kozie zalecane są osobom cierpiącym na skazę białkową, choroby układu krążenia i nadciśnienie tętnicze, a także dzieciom i alergikom, gdyż nie wywołują uczuleń. Jego dobroczynne działanie cenione jest także w chorobie wrzodowej, astmie, gruźlicy a nawet przy nowotworach. Podnosi ono skuteczność leczenia, a także korzystnie wpływa na wzrost odporności organizmu. Codzienne spożywanie koziego mleka oraz jego przetworów zmniejsza ryzyko zapadania na choroby układu oddechowego i pokarmowego. Dlatego warto włączyć je do codziennego jadłospisu. Znacznie łatwiej jest przecież zapobiegać niż leczyć.
Mleko sojowe – To produkt bezlaktozowy, stanowiący pełnowartościowy zamiennik mleka krowiego dla osób, które nie tolerują laktozy lub są uczulone na mleko krowie. Jest silnie zasadotwórcze, a zawarte w nim witaminy i sole mineralne mają pozytywny wpływ na cały organizm.
Jest znakomitym pokarmem dla chorych. Nie ścina się w żołądku jak zwykłe mleko. Ma dobroczynny wpływ w przypadku owrzodzeń żołądka i dwunastnicy, raka, cukrzycy, a także dolegliwościach wątrobowych oraz schorzeń nerek i pęcherza moczowego. Pomaga przywrócić naturalną równowagę organizmu po chorobach. Mleko sojowe ze względu na niską zawartość wskaźnika glikemicznego ,stabilizuje poziom glukozy we krwi – jest wiec produktem idealnym dla odchudzających sie , cukrzyków i osób opornych na insulinę. Mleko sojowe można wykorzystywać niemal w każdym przepisie wymagającym dodania mleka krowiego. Świetnie nadaje się jako baza do kaszek, budyni, kremów, ciast, napojów, koktajli owocowych. Polecamy również jako lekkostrawny zabielacz do kawy , cappuccino lub latte macchiato.
Mleko kokosowe – jest to naturalny napój energetyczny z takim samym poziomem elektrolitów jak nasza krew. Jest to płyn życia. Podczas Wojny na Pacyfiku w latach 1941-1945, obie strony konfliktu regularnie piły wodę z kokosa bezpośrednio z łuski, była to natychmiastowa transfuzja dla potrzebujących żołnierzy. Woda z kokosa w dalszym ciągu jest konsumowana na świeżo na tropikalnych przybrzeżach – raz wystawiona na działanie powietrza traci większość odżywczych właściwości i zaczyna fermentować. Woda z kokosa jest bardziej odżywcza niż mleko – mniej tłuszczu i żadnego cholesterolu. Woda z kokosa jest zdrowsza niż sok pomarańczowy – dużo mniej kalorii. Jest lepsza niż przetworzone mleko dla dzieci – zawiera kwas laurynowy, który występuje w mleku matki. Jest sterylna – woda przenika do wnętrza i jest filtrowana przez łuskę. Jest uniwersalnym dawcą – jest identyczna jak ludzka krew
Mleko owcze – zawiera kwasy tłuszczowe którym przypisuje się potencjalne właściwości prozdrowotne – sprzężony kwas linolowy CLA oraz kwas wakcenowy. CLA prawdopodobnie działa przeciwnowotworowo i przeciwmiażdżycowo, a w przypadku jednego z izomerów tego kwasu mówi się również o działaniu wspomagającym przemianę materii (przeciw otyłości).
Emilia