Zakrzepica – czy wiesz, jak ją rozpoznać?

2 grudnia 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

 

Zakrzepowe zapalenie żył głębokich kojarzy nam się najczęściej z problemem osób starszych. Rzeczywiście, zazwyczaj pojawia się po sześćdziesiątym roku życia, ale może też pojawić się u osób młodszych, w dodatku często nie dając na początku żadnych objawów. Sprawdź, jakich sygnałów nie wolno bagatelizować.

2_Zakrzepica - czy wiesz, jak ją rozpoznać

Zakrzepica to potoczna nazwa zakrzepowego zapalenia żył głębokich. Jest to choroba zakrzepowo-zatorowa, co oznacza, że prowadzi do powstawania w żyłach zakrzepów, które spowodować mogą groźny zator tętnicy płucnej i w efekcie śmierć. Jak do tego dochodzi? Przyczyn zakrzepicy należy szukać w nieprawidłowym funkcjonowaniu układu krwionośnego – do powstania problemu przyczynić się może np. nieprawidłowe ciśnienie krwi, niewłaściwa praca mięśni lub zastawek. W momencie, kiedy układ krwionośny jest nie do końca sprawny, dojść może do zalegania krwi w żyłach oraz powstaniu stanu zapalnego. W ten sposób tworzy się zakrzep zmniejszający średnicę naczyń krwionośnych, a co za tym idzie – utrudniający prawidłowy przepływ krwi. W wielu przypadkach organizm sam radzi sobie z „intruzem” i dochodzi do wchłonięcia skrzepu – niestety nie rozwiązuje to problemu, ponieważ tak czy inaczej prowadzi to do uszkodzenia delikatnych struktur zastawek oraz żył, a w przyszłości do powstania nowych skrzeplin. Natomiast niewchłonięty zakrzep rozrasta się, zatykając żyłę – co więcej, zakrzepy szybko zaczynają się „mnożyć”. Kiedy duży zakrzep oderwie się od ściany naczynia krwionośnego i dotrze do tętnicy płucnej, może spowodować groźny dla życia zator.

Jak rozpoznać zator tętnicy płucnej?

Zator tętnicy płucnej to poważny stan stwarzający bezpośrednie zagrożenie dla naszego życia. Warto znać jego objawy, aby w razie potrzeby rozpoznać go u siebie lub potrafić pomóc swoim najbliższym. Kiedy zakrzep wraz z krwią dostaje się do tętnicy płucnej i powoduje jej zatkanie, pojawia się przede wszystkim ostry, kłujący ból w piersi. Towarzyszy mu pojawienie się duszności, a także kaszel oraz gorączka. Chora osoba może również odkrztuszać krew, stracić przytomność bądź cierpieć na zaburzenia równowagi. Taka sytuacja wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

Zachowaj czujność, rozpoznaj objawy!

Chociaż zator tętnicy płucnej często nie jest poprzedzony żadnymi wyraźnymi objawami, to jednak w wielu przypadkach już wcześniej pojawiać się mogą różne niepokojące symptomy. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że to zakrzepica żył – objawy mogą być niespecyficzne. Zwykle na początku pojawia się ból w łydce, podobny do skurczu mięśni – nie ustępuje on jednak z czasem, a za to wzmaga się, kiedy zginamy stopę lub uciskamy jej podeszwę. Bardzo często wraz z bólem pojawia się też obrzęk – zazwyczaj przy kostce. Co charakterystyczne, skóra w tej okolicy jest nie tylko spuchnięta, ale również ciepła i zaczerwieniona. U niektórych osób początkom zakrzepicy towarzyszy stan podgorączkowy lub wysoka gorączka; zdarza się również tachykardia.

Pierwsze objawy zakrzepicy bywają niespecyficzne. Dlatego nie wolno nam lekceważyć żadnego nieznanego pochodzenia bólu lub opuchlizny – warto udać się na wizytę u specjalisty, aby upewnić się, że nasz układ krwionośny działa tak, jak należy. To nie kosztuje nas wiele, a może uratować życie.