Czyraki kojarzą się najczęściej z czymś brzydkim, szpecącym, powodującym ból. Jest to problem na tyle powszechny, że często się go po prostu ignoruje i rezygnuje z wizyty u lekarza. To błąd – nieleczony (lub leczony niewłaściwie) czyrak może prowadzić do wielu poważnych powikłań.
Kilka słów o czyraku
Czyrak (z łacińskiego – furunculus) to ropne zapalenie mieszka włosowego. Bardziej opisowo można powiedzieć, że to rodzaj infekcji skórnej, która początkowo przybiera postać guzka, następnie krosty. Jego przyczyną jest zakażenie gronkowcem. Wiek nie ma wpływu na pojawienie się czyraka – do zakażenia może dojść zarówno u dorosłych, jak i dzieci (1).
Jak leczyć czyraki?
Na wstępie należy podkreślić, że nie zaleca się leczenia czyraków domowymi sposobami. Dotyczy to w szczególny sposób infekcji pojawiających się na twarzy. Czyrak, który nie jest poddany kuracji i leczeniu, samoistnie pęka, a zalegająca w nim wydzielina zostaje w ten sposób usunięta. Jeżeli zdecydujesz się na konsultację z lekarzem, najprawdopodobniej zaleci on leczenie antybiotykowe. Gdy problemem jest pojedynczy czyrak, oprócz miejscowego zastosowania antybiotyku, ropień zostanie nacięty i poddany drenowaniu. W sytuacji, kiedy cierpisz na czyrak gromadny (namnożenie wielu krost i guzków), konieczne będzie zaaplikowanie antybiotyku doustnie bądź dożylnie. Kontakt ze specjalistą okazuje się konieczny zwłaszcza w przypadku drugiej formy zakażenia – jej zbagatelizowanie może skutkować groźnymi powikłaniami. Należy do nich zaliczyć sepsę oraz zapalenie szpiku kostnego.
Trójkąt śmierci – uważaj na infekcję twarzy
Szczególnej uwagi wymagają wrzody pojawiające się na twarzy. Specjaliści informują o istnieniu tzw. trójkąta śmierci (z łaciny – triangulum mortis) (2). To obszar na twarzy w kształcie trójkąta – jego podstawę stanowi linia łącząca kąciki ust, wierzchołkiem jest nos. Z powodu specyficznego unaczynnienia każdy stan zapalny w jego obrębie staje się zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Dotyczy to także czyraków. Objawami tej formy infekcji skórnej są: powiększenie węzłów chłonnych (w okolicach zakażonych obszarów), gorączka, dreszcze, ogólne osłabienie. Każdorazowo czyrak, który pojawił się na wardze górnej bądź nosie, jest kwalifikowany do leczenia szpitalnego, gdzie stosuje się dożylną kurację antybiotykową.
Gdy czyrak pojawia się w czasie ciąży
Niebezpieczeństwo i niedogodności spowodowane pojawieniem się czyraka u kobiet, które spodziewają się dziecka, dotyczą przede wszystkim ograniczonej możliwości stosowania leków. Problemem jest skład większości maści stosowanych powszechnie w przypadku tej infekcji – mogą wpłynąć na rozwój płodu, a nawet zagrozić ciąży.
Czyrak bywa traktowany jako wstydliwy problem, o którym wielu ludzi nie chce mówić głośno. Taka postawa może jednak spowodować zagrożenie dla Twojego zdrowia – nie warto bagatelizować problemu.
1.Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL 2005
2. Otorynolaryngologia praktyczna – podręcznik dla studentów i lekarzy, tom I. red. G. Janczewski, wyd. Via Medica, Gdańsk 2005