Podkład do twarzy to jeden z podstawowych kosmetyków do makijażu. Zapewne każda kobieta posiada przynajmniej jeden w swojej łazience. Przynajmniej jeden – bowiem rynek kosmetyczny oferuje konsumentkom tak ogromny asortyment, że czasami trudno jednogłośnie rozstrzygnąć, który podkład będzie najlepszy – a gdy nie można się zdecydować na jeden doskonały, warto mieć w zanadrzu kilka alternatyw. Jak dobrać najlepszy podkład? Na pewno nie odpowiemy na to pytanie, gdyż jest to kwestia bardzo indywidualna, ale z pewnością, przybliżając Wam specyfikę tego kosmetyku, rozwiejemy wiele wątpliwości dotyczących jego wyboru!
Zacznijmy od początku, czyli czym właściwie jest podkład do twarzy
Generalizując, podkłady do twarzy to kosmetyki występujące w postaci emulsji płynnych lub kremowych, posiadających w swoim składzie dużą grupę pigmentów o wysokim stężeniu. Owe pigmenty pełnią w tym przypadku kluczową rolę, ponieważ to właśnie dzięki nim możliwe jest ukrycie wszelkich niedoskonałości cery. Z kolei wspomniane emulsje to nic innego, jak substancje posiadające jednocześnie cząsteczki hydrofilowe – przyciągające wodę, odpychające tłuszcze – oraz hydrofobowe – odpychające wodę, przyciągające tłuszcze. To za sprawą ich współpracy powstają wszelkie podkłady kryjące czy matujące, które trwale mają wyrównać koloryt skóry, a także sprawić, że będzie aksamitnie piękna i nieskazitelna.
Przejdźmy nieco dalej, czyli jakie są rodzaje podkładów do twarzy
- Podkład matujący – to kosmetyk, który w zasadzie nie powinien zawierać w swoim składzie cząsteczek oleistych (oil free). Jest to bardzo ważne ponieważ, jak sama nazwa wskazuje, podkład matujący ma zmatowić skórę, a więc wchłonąć nadmiar sebum. Bardzo często w tej grupie produktów znajdują się kosmetyki, których formuła oparta jest na silikonach tworzących na skórze cienką warstewkę ukrywającą niedoskonałości i przedłużających trwałość make up’u. Przykład: podkład matujący Maybelline Dream Mutte Mouse
- Podkład kryjący – podkład kryjący zawiera w swoim składzie bardzo dużą ilość pigmentów, które pozwalają na dokładne ukrycie wszelkich mankamentów cery. Ponadto podkład kryjący może być także po części podkładem matującym, który pochłaniając nadmiar łoju, sprawia, że skóra przestaje się błyszczeć i wygląda gładko. Przykład: trwały podkład kryjący Maybelline Affinitone 24
- Podkład mineralny – podobnie jak podkład matujący jest on wolny od substancji tłuszczowych. Zamiast olejów jego formuła wzbogacona jest o minerały – np. cynk, magnez – mające dobroczynny wpływ na kondycję skóry. Podkład mineralny jest bardzo lekki, a mimo to zapewnia długotrwałe krycie niedoskonałości. Przykład: podkład mineralny Affiniton Mineral
- Podkład rozświetlający – jest to kosmetyk może o właściwościach mniej kryjących i matujących, ale zamiast tego doskonale odbija promienie słoneczne, dodając skórze promienistości. Ponadto bardzo często tego typu podkłady są wzbogacone o substancje rozjaśniające, a więc idealnie radzą sobie z zaczerwieniami lub przebarwieniami. To świetny sposób na naturalnie promienistą cerę. Przykład: podkład rozświetlający Maybelline WhiteStayUV
- Podkład liftingujący (ujędrniający) – to kosmetyk, który jednocześnie maskuje niedoskonałości cery i ujędrnia dojrzałą skórę. Jego aktywne składniki (retinol witaminy, itp.) potrafią wygładzać skórę, spłycać drobne zmarszczki i sprawić, że cera będzie wyglądała młodo i aksamitnie. Oprócz tego w skład podkładów liftingujących niejednokrotnie wchodzą filtry przeciwsłoneczne, które dodatkowo zabezpieczają skórę przed procesem fotostarzenia. Przykład: podkład liftingujący Anti Age Effect
Do sedna, czyli jak dobrać podkład
Przy wyborze odpowiedniego podkładu należy mieć na uwadze przede wszystkim rodzaj cery. Jest to bardzo ważne, ponieważ źle dobrane kosmetyki mogą znacznie pogorszyć kondycję skóry i sprawić, że zacznie się ona borykać z nowymi problemami. Jak dopasować podkład do typu cery?
- Idealny podkład do cery suchej, to taki podkład, który zawiera w swoim składzie substancje nawilżające. Dermatolodzy szczególnie polecają tu emulsje, na etykietach których znajduje się oznaczenie W/O – woda rozproszona w oleju. Duża ilość lipidów (wody) uzupełni poziom wilgoci w skórze, a tłuszcze wesprą barierę hydrolipidową dbającą o odpowiedni poziom odparowywania wody.
- Idealny podkład do cery tłustej i mieszanej, to preparat, który oparty jest na roztworze tłuszczowo-wodny (O/W). Dzięki nim woda zaczyna szybciej parować z powierzchni naskórka, pozostawiając skórę odświeżoną i zmatowioną. Dla osób z cerą tłustą przede wszystkim poleca się podkład matujący, który pochłania nadmiar sebum.
- Idealny podkład do cery dojrzałej, to oczywiście podkład liftingujący, który ukryje niechciane oznaki upływającego czasu.
- Idealny podkład do cery wrażliwej i alergicznej, to podkład mineralny, którego formuła wzbogacona o dobroczynne minerały poradzi sobie z problemami skóry wrażliwej. Ponadto tego typu kosmetyki do makijażu są wolne od potencjalnie drażniących substancji, więc nie staną się przyczyną uczulenia ani alergii.
Kolejnym krokiem przy wyborze dobrego podkładu jest oczywiście wybór jego konsystencji:
- Podkład w płynie – jest dość dobrze kryjący i matujący
- Podkład kompaktowy – jest trwały i daje mocne krycie, jednak jego tłusta formuła bardzo często wymaga wykończenia makijażu pudrem sypkim (matującym).
- Podkład w piance – jest bardzo delikatny, nie obciąża skóry, jednak nie spełni oczekiwań skóry z wieloma niedoskonałościami.
- Podkład w kremie – jest silnie kryjący, a duża ilość humektantów sprawia, że idealnie nadaje się dla osób z cerą suchą.
- Pokład w pudrze – to dobre rozwiązanie dla osób borykających się z rozszerzonymi porami. Podkład w pudrze zapewnia duży stopień zmatowienia, a ponadto może być wykorzystywany przez osoby ze skórą suchą i wrażliwą.
Ostatnim etapem wybory podkładu do twarzy jest wybór odcienia takiego kosmetyku. W celu prawidłowego dopasowania koloru podkładu do tonacji skóry, należy przetestować go na brodzie lub czole. Sprawdzanie odcienia na przegubie lub zewnętrznej części dłoni mija się z celem, ponieważ skóra w tym miejscu jest zupełnie inna od tej na twarzy. Dobrym rozwiązaniem jest nałożenie dwóch różnych odcieni obok siebie, bowiem tylko wówczas można dokładnie porównać, który odcień lepiej pasuje.