Lato powinno być czasem spokojnego wypoczynku. Niestety, w trakcie wakacyjnych wypraw jesteśmy bardziej narażeni na różnego rodzaju urazy, na przykład podczas uprawiania sportu. Takie wypadki często kończą się powstaniem nieatrakcyjnych blizn. Nie musimy jednak godzić się z takimi „pamiątkami” z urlopu.
Bliznom można skutecznie zapobiegać oraz leczyć te, które już powstały.
Skąd się biorą blizny?
Blizny, zwłaszcza te powstałe w widocznych miejscach, mogą przynosić dyskomfort psychiczny, być przyczyną kompleksów i niskiej samooceny. Ich pochodzenie bywa różne, ale zawsze łączy je zniekształcenie skóry, jej obrzęk, napięcie i zaczerwienienie. Czasem powstawaniu blizny towarzyszy też rozwój drobnych naczyń krwionośnych, które dają czerwone zabarwienie miejsca zmienionego chorobowo. W miarę dojrzewania blizny kolor czerwony zanika, a zmiana blednie i staje się jaśniejsza od otaczającej ją skóry.
Jeśli chcemy mieć jak największe szanse na zlikwidowanie blizny, musimy jak najszybciej rozpocząć jej leczenie. Dzięki odpowiednim preparatom aptecznym do samodzielnego stosowania w domu możemy, tuż po zamknięciu rany lub zdjęciu szwów, wpłynąć na proces kształtowania się blizny, zwiększyć elastyczność skóry i sprawić, że zmiana zupełnie zniknie lub będzie minimalnie widoczna. Ma to także duże znaczenie w przypadku blizn po operacjach lub po cesarskim cięciu, kiedy ryzyko powstania nieestetycznego śladu jest bardzo wysokie.
Jaki preparat na blizny wybrać?
Szukając odpowiedniego preparatu na blizny należy wziąć pod uwagę wygodę jego stosowania i skład. Zazwyczaj najszybciej wchłaniają się preparaty w postaci żelu. Warto wybrać produkt, który ma jednocześnie działanie przeciwzapalne i bakteriobójcze, co jest zwłaszcza istotne w trakcie leczenia tuż po zagojeniu się rany. Jednym z takich leków jest żel Contractubex®, który zawiera heparynę, alantoinę i płynny ekstrakt z cebuli. Dzięki odpowiedniemu doborowi składników jednocześnie stymuluje tworzenie się prawidłowej tkanki łącznej, przeciwdziała niefizjologicznemu rozrostowi blizny. Poprawia nawodnienie i ukrwienie tkanki, łagodzi podrażnienia, regeneruje i przeciwdziała powstawaniu nadkażeń.
Leczenie blizny należy rozpocząć jak najwcześniej. Najlepsze efekty osiąga się przy rozpoczęciu leczenia w kilka dni po zagojeniu się rany, kiedy nie ma już strupów i wysięków. Należy systematycznie, 3-4 razy dziennie, wmasowywać żel w bliznę i stosować preparat minimum 2-3 miesiące.
Jak pielęgnować bliznę ?
Stosowanie odpowiedniego leku na bliznę to podstawowa droga do sukcesu. Jeśli chcemy zredukować zmianę do minimum, przestrzegajmy też kilku zasad.
Po pierwsze – unikajmy ekspozycji na skrajne temperatury.
Po drugie – starajmy się też nie nosić ubrań czy ozdób, które mogą pocierać i podrażniać okolicę występowania blizny.
Po trzecie – niezależnie od pory roku chrońmy skórę przed promieniowaniem UV i zrezygnujmy na jakiś czas z sauny, solarium, opalania się na plaży i intensywnego wysiłku fizycznego.