Najlepsza antykoncepcja dla młodych mam

12 czerwca 2015, dodał: Redakcja
Artykuł zewnętrzny

MAMO, NIE MUSISZ PAMIĘTAĆ O ANTYKONCEPCJI

Urodzenie dziecka to olbrzymia rewolucja w życiu każdej kobiety. Rytm życia młodej mamy zmienia się wraz z narodzinami potomstwa. Nowe obowiązki sprawiają, że kobieta często jest bardzo zmęczona i zapracowana. Młode mamy muszą radzić sobie z wychowaniem i pielęgnacją malucha, często muszą godzić te obowiązki z innymi pracami domowymi lub pracą zawodową. Wiele z nich woli mieć czas na decyzję o kolejnym dziecku i rozpoczyna stosowanie antykoncepcji. Współczesne mamy mają dość duże możliwości dobrania odpowiedniej dla nich metody antykoncepcyjnej.

55

Dlaczego nie chcesz pamiętać o antykoncepcji?
Płodność kobiety po porodzie jest zależna od indywidualnych uwarunkowań jej organizmu. Statystycznie cykl owulacyjny szybciej powraca u kobiet, które nie karmią piersią. Jednak należy pamiętać, że fałszem jest stwierdzenie, że laktacja może stanowić metodę antykoncepcyjną. Okres laktacji to, co prawda, czas obniżonej płodności, jednak karmienie piersią nie jest zabezpieczeniem przed ciążą. Trzeba pamiętać także o tym, że cykl owulacyjny pojawia się już przed pierwszą miesiączką po porodzie. Tak więc te kobiety, które nie planują kolejnego dziecka powinny stosować antykoncepcję odpowiadającą ich potrzebom, dostosowaną do stanu zdrowia oraz stylu ich życia. Obecnie są dostępne takie długoterminowe rozwiązania antykoncepcyjne, które można zastosować już od szóstego tygodnia po porodzie. Co ważne, nowoczesna długoterminowa antykoncepcja nie zawierająca estrogenów nie ma wpływu ani na laktację, ani na rozwój dziecka, dlatego mogą ją stosować nawet mamy, które karmią piersią. Kolejną ważną cechą najnowszych metod długoterminowych jest fakt, że są one dyskretne i wygodne, gdyż są zakładane na kilka lat, dzięki czemu zabiegana i zmęczona mama nie musi pamiętać na co dzień o antykoncepcji.

Kiedy możesz zapomnieć o antykoncepcji?
Nowoczesne, długoterminowe metody antykoncepcyjne wyróżnia najwyższa skuteczność oraz długi czas działania bez rutynowej aplikacji (co dzień/co tydzień/co miesiąc). Dlatego rozwiązania te są polecane szczególnie kobietom, które przez dłuższy czas nie planują zajść w ciążę. Jeśli natomiast zechcą powiększyć rodzinę, rezygnacja z tego sposobu kontroli urodzeń możliwa jest praktycznie w każdym momencie. Do metod długoterminowych należą: wkładka wewnątrzmaciczna miedziana, wkładka wewnątrzmaciczna hormonalna (najnowsze nazywane wewnątrzmacicznymi systemami hormonalnymi) i implant podskórny.

33

Jakie metody na dłuższy czas?
Wkładka wewnątrzmaciczna z dodatkiem miedzi to najstarsza z metod długoterminowych, jej historia sięga lat 20. ubiegłego wieku. Wkładki miedziane mają różne kształty, wykonane są z elastycznego plastiku i miedzi. Jej skuteczność jest wysoka (ok. 94-95 proc.). Wkładki miedziane niosą za sobą ryzyko nasilenia miesiączek. Wkładki miedziane zakładane są przez lekarza na okres 3-10 lat.

Wkładki (systemy) hormonalne działają inaczej niż wkładki miedziane. Zawierają jeden hormon – progestagen, dzięki czemu są metodą odpowiednią dla kobiet, które obawiają się ryzyka związanego z przyjmowaniem estrogenów, w tym zakrzepicy. Systemy mają postać około 3 cm wkładek w kształcie litery T, które lekarz wprowadza do macicy na 3-5 lat. Jeżeli w tym czasie kobieta będzie chciała starać się o dziecko, w dowolnym momencie może usunąć wkładkę u lekarza. W ciążę można zajść już w następnym cyklu po usunięciu systemu. Systemy hormonalne działają miejscowo i dopuszcza się ich stosowanie przez mamy karmiące piersią. Wkładki zabezpieczają przed ciążą bez względu na masę ciała kobiety czy występowanie problemów jelitowo-żołądkowych. Wewnątrzmaciczny system hormonalny, tak jak implant, to antykoncepcja o najwyższej skuteczności wśród metod planowania rodziny.

Implant podskórny to niewielki pręcik (ok. 4 cm) zawierający jeden hormon, który wszczepiany jest w znieczuleniu miejscowym pod powierzchnię skóry wewnętrznej części ramienia. Hormon uwalniany jest przez 3 lata, po czym implant należy usunąć chirurgicznie. Metoda ta polega na zahamowaniu jajeczkowania i zagęszczeniu śluzu w szyjce macicy, co utrudnia plemnikom penetrację. Podobnie jak hormonalny system wewnątrzmaciczny jest odwracalna. Badania wykazały zmniejszenie bolesności krwawień miesiączkowych.

O co zapytać lekarza?
Metody długoterminowe stanowią alternatywę dla zmęczonych i zapracowanych mam. Dzięki najnowszym rozwiązaniom mogą one zapomnieć o antykoncepcji na długi czas i cieszyć się macierzyństwem. Decyzję co do wyboru antykoncepcji, kobieta powinna podejmować zawsze wspólnie z lekarzem ginekologiem na podstawie wywiadu i odpowiednich badań, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwwskazań do stosowania poszczególnych produktów.